UWAGA!

Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam...

Elbląg, Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam...
Fot. P. Serocki

Ponad 140 żołnierzy z elbląskich jednostek złożyło dziś (12 września) na Pl. Kazimierza Jagiellończyka przysięgę wojskową. Była to wyjątkowa uroczystość, gdyż odbyła się podczas zbiórki z okazji 89. rocznicy powstania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Zobacz fotoreportaż.

Obchody święta dywizji rozpoczęły się o godz. 8 rano w katedrze pw. św. Mikołaja mszą święta, którą odprawił biskup elbląski Jan Styrna. Następnie w kierunku Pl. Kazimierza Jagiellończyka ruszyła defilada, w której udział wzięli przedstawiciele pododdziałów, ale także konno kawalerzyści, przejechał również sprzęt bojowy.
     Już na Pl. Jagiellończyka na trybunie honorowej stanęli przedstawiciele władz wojskowych, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich oraz wielu honorowych gości. Przysięgę od młodych żołnierzy odebrał dowódca 16 PDZ gen. dyw. Wiesław Michnowicz.
     - Słowa przysięgi zobowiązują was do powinności wobec Ojczyzny, narodu i społeczeństwa – zwrócił się do żołnierzy. – Najwyższą z nich jest obowiązek obrony Ojczyzny.
     Przysięga to także okazja do wyróżnienia żołnierzy, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w okresie szkolenia podstawowego. List gratulacyjny podpisany przez dowódcę 16 PDZ otrzymali: szer. Michał Wołynko z 13 pułku przeciwlotniczego, szer. Bartosz Oziewicz z 16 batalionu dowodzenia, szer. Łukasz Moszczyński z 16 batalionu remontowego, szer. Robert Delekta z 16 batalionu zaopatrzenia, szer. Tomasz Śmiełowski z 16 kompani chemicznej.
     Listy gratulacyjne otrzymali także: od dowódcy 13 pułku przeciwlotniczego - szer. Błażej Ida, szer. Aleksander Babel, szer. Tomasz Mężyk; od dowódcy 16 batalionu dowodzenia – szer. Łukasz Skiba, szer. Dawid Kuglarz, szer. Artur Bień; od dowódcy 16 batalionu remontowego – szer. Dariusz Barzantny, szer. Adam Cukier, szer. Ariel Bytner; od dowódcy 16 batalionu zaopatrzenia – szer. Sebastian Kasprzyk, szer. Tomasz Żołyniak, szer. Piotr Sołodko; od dowódcy 16 kompani chemicznej – szer. Łukasz Krzewiński, szer. Daniel Karasiński, szer. Marcin Błażewicz.
     Generał Michnowicz nagrodził także za szczególny wkład pracy oraz zaangażowanie w realizację zadań szkoleniowo-wychowawczych, postawę i wzorowe wywiązywanie się z obowiązków służbowych, ppłk. Ireneusza Szkolniaka z 16 batalionu dowodzenia i kpt. Ryszarda Piętę z 16 kompani chemicznej. Obaj otrzymali Odznakę Pamiątkową 16 PDZ. Podobne wyróżnienie otrzymało jeszcze 32 żołnierzy z dowództwa dywizji.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama