[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak parkować w strefie zamieszkania?

 
Elbląg, Jak parkować w strefie zamieszkania?
fot. policja

Strefa zamieszkania to obszar obejmujący zarówno drogi publiczne, jak i inne drogi (np. wewnętrzne), na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowy. Policjanci przypominają jak parkować w strefie zamieszkania.

Wjazd do niej oznaczony jest znakiem D-40 (strefa zamieszkania). Obowiązuje on na wszystkich ulicach, skrzyżowaniach, placach i innych terenach, na których odbywa się ruch drogowy - aż do miejsca, w którym stoi znak D-41 (koniec strefy zamieszkania).
      
       Szczególne zasady ruchu drogowego w strefie zamieszkania to:
       - pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem
       - możliwość korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej,
       -prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania
       wynosi 20km/h
       - parkowanie tylko w miejscach wyznaczonych
       - wewnątrz strefy zamieszkania wszystkie skrzyżowania są skrzyżowaniami równorzędnymi, obowiązuje zasada „prawej ręki”
       - zarządzanie ruchem na drogach w strefie zamieszkania, za wyjątkiem dróg publicznych, należy do podmiotów zarządzających tymi drogami.
      
       W obrębie strefy zamieszkania, straż miejska, jak i policja są uprawnione do egzekwowania przepisów, w tym mogą, między innymi założyć blokadę na koła. Dla kierowców parkujących w strefie zamieszkania, kluczową informacją jest to, że w przypadku braku wyznaczonych miejsc do postoju pojazdów, parkowanie w strefie zamieszkania jest niedopuszczalne. Mandatem grozi zaparkowanie auta na przykład na jezdni albo na chodniku, nawet jeśli szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych jest większa niż 1,5 metra.
       Z uwagi na dużą ilość aut parkowanych na osiedlowych parkingach nie dla wszystkich starcza miejsca. Zdarza się ze auta parkowane są na chodnikach, a nawet trawnikach. Część spółdzielni mieszkaniowych chcąc ograniczyć parkowanie aut przez „nie swoich” mieszkańców wprowadziła szlabany uniemożliwiające wjazd na osiedle osobie tam nie upoważnionej. Jak więc jest z parkowaniem w takich miejscach?
       - Wjeżdżając na takie osiedle mijamy znak „strefa zamieszkania”. A to oznacza, że jesteśmy w strefie gdzie panują pewne, określone przepisami zasady ruchu drogowego. W strefie zamieszkania wolno parkować wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Działa tu zasada odwrotna, niż na „zwykłej” drodze publicznej. Nie szukamy znaku „zakaz parkowania” czy „zakaz postoju”, by wiedzieć, gdzie nie wolno postawić auta lecz szukamy znaku z wyznaczonym miejscem bądź miejscami parkingowymi, by móc postawić tam swój pojazd. Obecność w strefie zamieszkania pieszych, poruszających się po jezdni, nie zwalnia ich z obowiązku zachowania ostrożności oraz upewnienia się, co do możliwości wejścia na jezdnię przy czym pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jednak to kierujący pojazdem musi wykazać się zwiększoną czujnością – mówi kom. Tomasz Krawcewicz, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.
       Najwięcej interwencji dotyczących nieprawidłowego parkowania policjanci odnotowują na terenie ulic: Królewieckiej (szpital), Hetmańskiej, Ogólnej, Robotniczej (przychodnia), na osiedlu Zawada oraz na terenie starego miasta w Elblągu.
      
       Policjanci przypominają, że zgodnie z art. 130a ust. Prawo o Ruchu Drogowym pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku:
       - pozostawienia pojazdu w miejscu gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu,
       - pozostawienie pojazdu w miejscu przeznaczonym dla pojazdów osób niepełnosprawnych,
       pozostawienie pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.
       Pamiętajmy, że przy wyjeździe ze strefy zamieszkania na drogę publiczną to my włączamy się do ruchu. Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu - dodaje kom. Tomasz Krawcewicz.
       Policjanci informują, że nie będzie pobłażania dla kierowców, którzy nie stosują się do zasad przepisów ruchu drogowego.
      
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Zapraszam policjantow na ul. Konopnickiej 2a, gdzie w strefie zamiekszania parkuja gdzie popadnie, nawet w tunelu, czy miejscach dla niepelnosprawnych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 6
  (2019-04-30)
 • Gdyby było tyle miejsc do parkowania ile trzeba, to każdy by parkował prawidłowo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 7
  (2019-04-30)
 • Kpina? Policja przypomina?? Zastawiony wjazd do garażu ul. Piechoty (wieżowce) przyjeżdźa policja . . .i ?? Oni nic nie mogą bo auto jest zarejestrowane w Poznaniu - a teraz policja przypomina o tym, że może pojazd odcholować na koszt właściciela?? Weźcie się do roboty a nie w internecie siejecie propagandę i straszycie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 5
  Johny deer(2019-04-30)
 • wyznaczonych miejsc parkingowych na terenie drogi osiedlowej ok 25.Ilość lokali mieszkalnych w tym obszarze 462.Te przepisy i zabudowa to archaizm z czasów gdy na samochód mogli sobie pozwolić tylko nieliczni, a obecnie kompletnie oderwane od rzeczywistości. Oczywiście można by było przerobić bezużyteczny teren dawnego placu zabaw przy Okulickiego, z którego już nie nie zostało poza trawa i odrobina piachu ale wtedy psy nie miały by gdzie załatwiać swoich potrzeb i właściciele zmuszeni by byli przejść dodatkowe 100 m na trawniki na blokiem. .. ale oczywiście spółdzielnia nawet nie przewiduje takich planów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 4
  (2019-04-30)
 • Na Rydla przez zaparkowane na ulicy auta nie da się przejechać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  (2019-04-30)
 • Na Grunwaldzkiej 101 gdzie jedna patola z podwórka zrobiła sobie warsztat samochodowy i wraki że szrotu remontuje ludziom tuż pod oknami a później je sprzedaje małolatom który się w nich rozbijają albo zabijają siebie lub przechodniow
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 3
  Pik(2019-04-30)
 • Zawada? A czemu policja nic nie zrobi z autami ktore sa miedzy ul Szarych Szeregow i al. Jana Pawla? Stoja praktycznie na srodku skrzyzowania i nie raz mial bym tam rano wypadek jadac do pracy bo na zakrecie do Jana Pawla nie widac czy ktos jedzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  Zawada(2019-04-30)
 • To co się dzieje na Janowskiej, Szkolna, Leszno. Dramat dramatów. Straż Miejska powiadamiana jest często, ale jak sami wiecie skuteczna nie jest. Nie wiem co to bedzie dalej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  Błażej O.(2019-04-30)
 • Dobrze gada
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  Pablo 32(2019-04-30)
 • Ul. Modlińska, szczególnie upierdliwie parkuja rodzice dzieci przy sp. 15,parodia! Niech sie policja przejedzie w ciągu tygodnia przez w. w. ulicę i wtedy można rozmawiać o utrudnianiu ruchu, nie tylko dla przejeżdżających aut, ale również pieszych, nieraz taka mama z wózkiem musi pchać się z wózkiem na zywoplot żeby przejść, bo ktoś nie wie ile powinien zostawić miejsca na chodniku dla pieszego, a osobiście chodząc z synem musimy iść gęsiego, bo tyle miejsca szanowni kierowcy zostawiają na chodniku, ale co tam zawsze najważniejsze jest żeby samochód gdzieś wcisnąć. Szczerze to już nie zwracam uwagi na to czy zachaczylam komuś lusterko torebka, bo wisi mi już to po prostu tak jak tym kierowcom wisi to, że chodnik jest dla pieszych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 2
  (2019-04-30)
 • Żenada to jest na Bytomskiej. Zastawiony zakręt przez cały rok, wyciekające oleje i ryk silników. W tym mieście można wszystko nawet prowadzić mechanikę na nieodebranej budowie przez 10 lat i oczywiście na lewo. Pytam się gdzie są służby. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  Jadwiga(2019-05-01)
 • A ja policjantom przypominam zeby zapoznali sie kiedy zarzadca terenu moze ustanowic na swoim terenie strefe zamieszkania.Przypominamze urzednicy i spodzielnie naduzywaja ustanowiania strefy zamieszkania i ustanowiaja strefy wbrew intencji ustawodawcy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  Keys(2019-05-01)
Reklama