UWAGA!

Jak promować Elbląg? Pomysłów jest sporo

 Elbląg, Takie informacje pan Artur umieszczał w Elblągu w czerwcu
Takie informacje pan Artur umieszczał w Elblągu w czerwcu (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl)

„Tu znajdowała się kamienica cechu kramarzy”, „Tak wyglądała w tym miejscu 1 Maja” - takich opisów ze zdjęciami umieszczonych na płotach czy budynkach pojawiło się w ostatnich dniach w Elblągu więcej. Kto je porozwieszał? Tego nie udało nam się ustalić, ale naszym zdaniem to fajna podpowiedź dla władz miasta, by w ten sposób, choć bardziej profesjonalnie, promować ciekawe miejsca w Elblągu.

Tak opisywaliśmy w czerwcu inicjatywę jednego z mieszkańców, który umieszczał historyczne informacje na zafoliowanych kartkach A4 w różnych miejscach w Elblągu. Dziś wiemy już, że był to Artur Pytliński. Jeden z jego projektów, dotyczący upamiętnienia willi Ziese'go, zostanie zrealizowany ze środków tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Jednak na realizacji tej konkretnej tablicy pan Artur nie zamierza poprzestać.

Skąd pomysł na taką promocję Elbląga?

- Można powiedzieć, że zainspirowały mnie inne miasta, które pokazują, jakie zabytkowe obiekty stały w różnych miejscach, a dziś już ich nie ma, np. po przebudowach albo wskutek zniszczeń wojennych – mówi Artur Pytliński. - W naszym mieście w wielu miejscach brakuje takiej informacji.

Jakie ciekawe miejsca warto byłoby w ten sposób uhonorować w Elblągu?

- Na pewno byłyby to dwa kościoły, św. Anny i Trzech Króli – odpowiada elblążanin. - Ten drugi był kościołem farnym powstającego Nowego Miasta. Historia kościołów w tym miejscu była długa i została dość brutalnie przerwana po 45 r. Dziś zostało tam trochę cegieł, mało kto wie, co było w tym miejscu dawniej. Innym miejscem wartym przypomnienia byłby dawny dworzec Kolei Nadzalewowej. To dziś niepozorny budynek, który ostatnio został odnowiony. Dawniej miał on jednak więcej uroku. Na starówce warto byłoby podkreślić takie miejsca jak Dom pod Wielbłądem czy Dwór Artusa. Takich miejsc jest zresztą więcej.

Jak miałyby wyglądać takie tablice informacyjne?

  Elbląg, Mapa historycznych miejsc Elbląga przygotowywana przez pana Artura
Mapa historycznych miejsc Elbląga przygotowywana przez pana Artura

- Chodzi o wolnostojące tablice. Taka właśnie tablica powstanie w ramach Budżetu Obywatelskiego i będzie przypominać o wilii Ziese'go w parku Modrzewie - mówi Artur Pytliński. - O szczegółach realizacji tej tablicy będę jeszcze rozmawiał z Urzędem Miejskim. Mam nadzieję, że uda się w przyszłości wykonać więcej takich tablic. Jeśli ratusz nie będzie zainteresowany, na pewno będę to proponował także w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Chciałbym tę ideę jeszcze rozszerzyć i doprowadzić do stworzenia takich tablic-oznaczeń w miejscach, gdzie były miejskie baszty, czego pomysłodawcą Bartosz Skop, również elblążanin.  Mamy dosyć dobre materiały historyczne dokumentujące takie miejskie obwarowania. W tym przypadku mowa oczywiście o informacji wkomponowanej w grunt, z krótkim opisem i ilustracją, jak to dawniej wyglądało.

Zapraszam elblążan do zainteresowania się tymi pomysłami i kontaktu mailowego pod adresem arturpytlinski99@gmail.com. Chciałbym zachęcić mieszkańców także do przekazywania starych zdjęć, które mają w domach, na których moglibyśmy zobaczyć stare budynki: obiekty, które stały jeszcze po wojnie, a z różnych powodów zostały później rozebrane. Jest wiele takich miejsc znanych elblążanom ze wspomnień, brakuje jednak zdjęć. Ta inicjatywa mogłaby przyczynić się do tego, że także inni mieszkańcy zobaczą obrazy, do których tylko nieliczni mają dostęp w domach. Takie zdjęcia można znaleźć na grupie facebookowej Zdjęcia Elbląga. Ja wybiegam już nieco do przodu, ale chciałbym stworzyć w sieci miejsce, gdzie takie fotografie mogłyby się znaleźć w bardziej uporządkowanej formie, z opisem. Będę rozmawiał z administratorami i mieszkańcami zaangażowanymi w promowanie takich historycznych zdjęć. Może warto byłoby powołać jakieś stowarzyszenie czy inny rodzaj grupy, która by się tym zajmowała – zastanawia się Artur Pytliński.

W Elblągu entuzjastów historii, także tej udokumentowanej na zdjęciach, nie brakuje. Dowodem na to jest ostatnia akcja dotycząca przekazania elbląskiemu muzeum fotografii sprzed 100-lat, które mieszkańcy wylicytowali w aukcji na platformie e-bay (pisaliśmy o tym tutaj).

To jeszcze nie wszystkie inicjatywy Artura Pytlińskiego, które mają promować poznawanie historii Elbląga.

- Od pół roku tworzę mapę takich historycznych miejsc naszego miasta w aplikacji map Google – mówi Artur Pytliński. - Chcę na takiej cyfrowej mapie, siatce współczesnego Elbląga, odwzorować rozplanowanie ważnych budynków przed 45 r. Przede mną jeszcze trochę pracy, najtrudniej znaleźć zdjęcia. Często siedzę nad tym kilka godzin dziennie – przyznaje elblążanin.

TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dla większości firm startujących w przetargach IT Elbląg jest sławny w całej Polsce. Kamery za 120 000 do pracowni reklamy, nieistniejące projektory a jednak są tacy na lokalnym rynku którzy spełnią każde wymagania, przynajmniej podług miary zamawiającego. Lepszej promocji nie będzie.
 • W tym mieście już nie da się nic promować. Hashtagi: #Gosc45
 • Obawiam się, że pokazanie pięknego przedwojennego Elbląga nie będzie z korzyścią dla powojennych gospodarzy. Niestety Elbląg nie jest już tak urokliwym miastem z piękną, charakterystyczną dla zamożnych obywateli, zabudową.
 • Znow typowi palma odbila
 • Hahahaha!!!! Tego nie trzeba robić, tylko zbudować ekspresówkę s22 do A1,rozbudować uniwersytet i Politechnikę elbląska, rozbudować sieć ścieżek rowerowych, rozbudować starówkę i jej nabrzeże, uzdrowić komunikacje miejska i rozbudować sieć tramwajowa. Reszta sama przyjdzie. .. bo kogo nie znam z młodych to wybiera, albo Olsztyn, albo Gdańsk do życia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15
  2
  Dzbany w Elblagu nic niezrozum(2020-12-07)
 • Wystarczy ogarnąć dobra agencje pr. A nie wydawać kasę na formy przestrzenne które każdy ma w d. .. Odsunąć leśnych dziadkow a daćcprace kreatywnym młodym ludziom.
 • Panie Kotliński wstanie Pan wreszcie z łożka i zabierze głos w dyskusji, nie ma Pana stanowiska i nie wiadomo jak uzdrowić
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  4
  czekacz(2020-12-07)
 • Nie musi byc przedwojenny. Wystarczy ze bedzie ladny. Tyle i az tyle.
 • Nikt nie przyjedzie do Elbląga aby oglądać zdjęcia nie istniejącego miasta Elbing i jego fragmentow. Miasta są odwiedzane przez ludzi w jakiejś sprawie. Im więcej oferują tym liczniej. Elbląg jest bardzo ubogi w atrakcje i instytucje, nie będzie uzdrowiskiem, kapieliskiem, miastem uniwersytetów targów, festiwali, imprez sportowych czy koncertów. To wszystko jest ale z rozmachem dozynek gminnych lub nawet i nie. Wyjątkiem jest kilka preznych firm ale ich działalność polega na szukaniu rynków zbytu poza miastem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  7
  Ja też tu mieszkam(2020-12-07)
 • Wyrzucić na zbity pysk starych pier. .. .. ze stołków z urzędów
 • Od lat Elbląg jest celowo zaniedbywany i nikogo nie interesuje, by był ładny. Starówka, odbudowana w sposób niechlujny, brak urokliwych kamienic nad rzeką (bo było by ładnie). Mieszanka zabudowy, bez składu i ładu, bez stylu. To jest Elbląg.
 • Brawo Artur!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  itosiechwali(2020-12-07)
Reklama