UWAGA!

Jakie pomysły na wakacje?

 Elbląg, Jakie pomysły na wakacje?
fot. Elżbieta Zbyszyńska, archiwum portEl.pl

Rok szkolny dobiega końca więc czas pomyśleć o wakacjach. Młodzi elblążanie, którzy lato spędzą w mieście, mogą skorzystać z oferty półkolonii. W programie m.in. do Aqua Parku w Ostródzie, parku linowego i parku dinozaurów w Malborku, a także do Centrum Nauki Experymentarium w Gdańsku czy ZOO w Oliwie. Ci, którzy chcą wyjechać, mogą - na kolonie lub obozy sportowe. Na takie atrakcje miasto przeznaczyło kwotę około pół miliona złotych.

W tym roku z półkolonii będzie mogło skorzystać 900 uczniów ( tj. o 180 więcej niż w roku 2014). Zajęcia będą odbywały się w 10 szkołach, od poniedziałku do piątku przez osiem godzin dziennie. I tak przez dwa tygodnie. W programie: rozwijanie talentów plastycznych, aktorskich, muzycznych. Nie zabraknie też wielu zajęć sportowych i rekreacyjno-ruchowych, a także wycieczek, m.in. do Aqua Parku w Ostródzie, parku linowego i parku dinozaurów w Malborku, Centrum Nauki Experymentarium w Gdańsku, ZOO w Oliwie czy wycieczek „Bursztynowym Szlakiem” – Stegna, Mikoszewo, Jantar, gdzie dzieci pod opieką będą mogły w sprzyjających warunkach skorzystać z kąpieli słonecznych i wodnych. Dzieci wezmą także udział w warsztatach kulinarnych i rękodzielniczych realizowanych w wiosce tematycznej w Aniołowie.
       Organizacji półkolonii podjęły się:
       Szkoła Podstawowa nr 15 (ul. Modlińska 39)
       Szkoła Podstawowa nr 16 (ul. Sadowa 2)
       Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 ( Polna 8A)
       Szkoła Podstawowa nr 6 (ul. Piłsudskiego 4)
       Szkoła Podstawowa nr 14 (ul. Mielczarskiego 45)
       Szkoła Podstawowa nr 18 (ul. Węgrowska 1)
       Szkoła Podstawowa nr 23 (ul. Słoneczna 14)
       Szkoła Podstawowa nr 12 (ul M. Zajchowskiego 12)
       Szkoła Podstawowa nr 4 (ul Mickiewicza 41)
       Zespół Szkół nr 1 (ul. J. Korczaka 34)
      
       W SOSW nr 2 uczestnikami będą dzieci wszystkich elbląskich szkół, w tym dzieci niepełnosprawne, również dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Opiekę wychowawczą zapewni specjalistyczna kadra.
       Pełna odpłatność w turnusie wynosi 140 zł od osoby (100 zł wyżywienie, 40 zł – dopłata do organizacji – transport, materiały papiernicze itp.). W przypadku podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej opłata w całości zostanie pokryta ze środków budżetowych.
       Uczestnicy programu „Karta Dużej Rodziny” wnoszą opłatę tylko za wyżywienie (zwolnione są z opłaty 40 zł).
       Na organizację półkolonii przeznaczono 322 tys. 751 zł (w roku ubiegłym – 259 tys. 756 zł).
      
       A może w góry?
       Referat Edukacji przekazał także środki na organizację kolonii wyjazdowych do miejscowości Piwniczna Zdrój, gdzie wakacje spędzi 90 uczniów elbląskich szkół - podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Organizacji kolonii podjęły się Szkoła Podstawowa nr 21 oraz Gimnazjum nr 6
       Turnusy kolonijne zaplanowano na 13 dni. Tam także zakłada się szereg atrakcji dla uczestników: wycieczkę Doliną Popradu z wjazdem kolejką linową na Górę Parkową, wycieczki piesze szlakami: Sucha Dolina –Eliaszówka – Obidze, Niemcowa i Kicasz. Planowane są także dalsze wycieczki - do Krakowa i Częstochowy.
       Opiekę nad kolonistami na każdym z turnusów pełnić będzie kadra wychowawcza, którą stanowią: kierownik, trzech wychowawców, nauczyciel wspomagający oraz pielęgniarka. Na realizację kolonii wyjazdowej przekazano szkołom 100 tys. 861 zł, oraz przy Referacie Edukacji zabezpieczono środki w wysokości 20 tys. zł na transport.
      
       Na sportowo
       Inną formą aktywnego wypoczynku będą obozy organizowane przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy. Około 500 elbląskich uczniów będzie rozwijać swoje pasje sportowe podczas zgrupowań organizowanych w różnych częściach Polski: w Człuchowie, Malborku, Gołdapi, Tucholi, Garczynie czy w Starym Kaleńsku. Dziewczęta i chłopcy trenować będą piłkę siatkową, piłkę ręczną oraz będą rozwijać swoje umiejętności w judo, triathlonie czy kolarstwie górskim. Na dofinansowanie obozów sportowych przeznaczono kwotę 20 tys. zł.
       Środki na organizację Akcji Lato 2015 pozyskano z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
       Nie jest to pełna oferta wypoczynku organizowanego w czasie wakacji. Wiele szkół mając możliwość skorzystania z dofinansowania przekazywanego przez Referat Edukacji lub też we własnym zakresie organizuje różnego rodzaju obozy, obozy sportowe czy kolonie. Zgodnie z Regulaminem dofinansowania do wyjazdowego wypoczynku dzieci i młodzieży
       w okresie ferii zimowych i letnich organizowanego przez szkoły i placówki oświatowe prowadzone przez Gminę Miasto Elbląg – Zarządzenie Nr 170/2014 Prezydenta Miasta Elbląg z dnia 18 kwietnia 2014r. dofinansowanie do wypoczynku wspiera dzieci wyróżniające się bardzo dobrymi wynikami w nauce (średnia ocen powyżej 4,75), dzieci będące członkami Programu „Karta Dużej Rodziny”, laureatów zawodów i turniejów sportowych oraz dzieci kwalifikujące się do świadczeń z pomocy społecznej. Zgodnie z regulaminem szkoły miały czas na złożenie wniosków do 15 maja.
      
      
oprac. A na podst. inf. UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "To co zrobiono z naszym krajem woła o pomstę do nieba. Mam znajomych, którzy ciężko pracują za 1200 złotych miesięcznie. Podziwiam ich za to. Tylko nie wiem, jak za tak śmieszne pieniądze można przeżyć w dzisiejszych czasach? Co z emerytami, którym nie starcza na leki, czy opłacenie mieszkania? Co z rencistami, jak moja mama, którzy dostają po 600 złotych renty? To niegodziwe i bezduszne, tak przedmiotowo traktować ludzi - pisze strongman Kamil Bazelak. " Więcej na niezależna. pl. Ogromna część Polaków ze względu na ubóstwo nie skorzysta z żadnej formy letniego wypoczynku.
 • chyba stare zdjecie co nie? z elblaga wszystko wyjaltuje nawet Antek - nieudolnosc wladzy - zlodzieje. bedziecie sie w piekle piec.
 • Centrum Nauki Experymentarium w Gdańsku chyba w Gdyni ?
 • A prawda jest taka w Elblągu nie ma nic by się odstresować, wypocząć -ZERO OBIEKTÓW czyli dziadostwo.
 • W Elblągu brakuje młodzieży. Dziadki balują a dzieci po przytułkach.
 • jest również w Gdańsku
 • ale to zdjęcie nieaktualne. tego antka nie ma już na lotnisku ze 2 lata
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  użytkownik(2015-05-30)
Reklama