UWAGA!

Jantar w pigułce

 Elbląg, Formacja Lotos-Jantar
Formacja Lotos-Jantar (fot. Paweł Serocki).

Elbląski Klub Tańca Jantar świętuje w tym roku jubileusz 20-lecia działalności. Przez te lata jego członkowie wytańczyli wiele sukcesów, m.in. jedenaście razy byli mistrzami Polski formacji standardowych, byli też mistrzami świata. W piątek 20 października o godz. 19 w centrum kultury Światowid odbędzie się gala jubileuszowa Jantara.

Elbląski Klub Tańca Jantar działa od 20 lat w Centrum Tańca Promyk, który jest częścią CKiWM Światowid.
     - Kiedy w roku 1986 wspólnie z żoną Ewą prowadziłem pierwszy kurs tańca w Elblągu, nie sądziłem, że osiągniemy na tym polu tak wiele - wspomina Antoni Czyżyk, założyciel i trener EKT Jantar. - Tych kilka pierwszych par rozrosło się do skupiającego ponad 150 tancerzy klubu. Przez 20 lat przez klub „przewinęło” się ponad 12 tysięcy osób. Młodsi i starsi miłośnicy tańca mogli tu realizować swoje pasje.
     
     Osiągnęli mistrzostwo
     Obecnie klub specjalizuje się w indywidualnym tańcu towarzyskim oraz sportowym tańcu drużynowym, którego reprezentantami są dwie formacje standardowe, składające się z par w kategorii wiekowej powyżej 15 lat, stworzone z najlepszych tancerzy. Istniejąca od dziesięciu lat Formacja Standardowa Jantar jest złotym medalistą mistrzostw świata z 1999 r. - ten wynik to największe osiągnięcie w historii tańca polskiego. Od września 2005 r. formacja Jantar I zmieniła nazwę na Lotos-Jantar, ponieważ pod swą opiekę wzięła ją Grupa Lotos SA. Podczas Mistrzostw Świata Formacji Tanecznych 2005 w Elblągu, 26 listopada, formacja Lotos-Jantar wytańczyła brązowy medal.
     Elbląskie pary taneczne biorą udział w turniejach w Polsce i za granicą, zdobywając miejsca finałowe i tytuły mistrzowskie. Trzykrotnie elblążanie wywalczyli mistrzostwo Polski w stylu standardowym - w 2000 r. Paweł Tomalczyk i Katarzyna Tomalczyk, w roku 2003 i 2005 Wiktor Kiszka i Małgorzata Garlicka.
     
     Trenerzy
     Zajęcia w klubie prowadzi wielu młodych instruktorów, lecz głównym trenerem jest Antoni Czyżyk, który swoich podopiecznych - Formację Standardową Jantar doprowadził do zdobycia mistrzostwa świata w 1999 r. i jedenastokrotnego mistrzostwa Polski. Jego młodzi następcy, utytułowani tancerze, dzieląc się swoją pasją, prowadzą dziś edukację taneczną dzieci i młodzieży oraz prowadzą kursy tańca dla różnych grup wiekowych.
     
     Od salsy do oberka
     Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom sympatyków najnowszych rytmów i współczesnych choreografii tanecznych, w Centrum Tańca Promyk prowadzone są zajęcia tańca nowoczesnego oraz nauka takich tańców jak salsa, flamenco, tango argentino, aerodance, disco dance czy taniec użytkowy. Uczestnicy zajęć i szkoleń warsztatowych prezentują swoje umiejętności podczas konkursów i przeglądów tańca nowoczesnego o zasięgu ogólnopolskim.
     Najmłodsi sympatycy tańca, dzieci w wieku 4-6 lat, uczestniczą w zajęciach z rytmiki. Tu poznają podstawowe kroki taneczne, a dzięki różnorodnym zabawom tanecznym zyskują większą koordynację ruchową i rozwijają swoją radość tańca.
     Natomiast dla osób chcących kultywować tradycję, prowadzone są zajęcia z tańca ludowego.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Witam wszystkich i zycze najlepszego z oikazji tych wspanialych 20 lat jantara oraz zycze dalszych sukcesow.mam przy tej okzaji prosbe czy ktos lub sama zainteresowana moze podac mi emailado kasi tomalczyk z gory dziekuje moj adres to :mch4@wp.pl
Reklama