UWAGA!

Jedna szansa na to, by zrobić dobre wrażenie

 
Elbląg, Architekci podczas prezentacji
Architekci podczas prezentacji (fot. AD)

Akademik na starówce? A może cały wydział jednej z uczelni lub kameralne kino w budynkach pofabrycznych? To jedne z pomysłów, które powstały w czasie trzydniowej wizyty architektów z krajów nadbałtyckich, którzy przyjechali do Elbląga, by wspólnie zastanowić się nad jego urbanistyczną przyszłością.

Cztery grupy, wśród których znaleźli się architekci z Polski, Danii, Szwecji, Niemiec i Estonii, trzy dni poznawania miasta oraz warsztatów, a na koniec prezentacje dotyczące rozwoju centrum Elbląga, które pokazano podczas dzisiejszej (3 października) konferencji pt. „Elbląg City Centre 2040”, która odbyła się w Ratuszu Staromiejskim.
       Wśród propozycji bardzo często pojawiały się te, które dotyczyły Wyspy Spichrzów. Pomysłów było wiele, od postawienia tam nowoczesnego budynku zaprojektowanego przez słynnego architekta, który byłby wizytówką miasta, przez traktowanie tego miejsca jako elementu Starówki, po usytuowanie tam centrum handlowego, które niejako przyciągnęłoby mieszkańców na Stare Miasto, aż do zlokalizowania tam skateparku czy boisk. Zwrócono także uwagę na to, iż nabrzeże rzeki Elbląg zlokalizowane w obrębie Starego Miasta ma bardzo duży potencjał, warto by było uczynić to miejsce bardziej przyjaznym mieszkańcom, na przykład poprzez wybudowanie promenady, ławeczek, ładnego oświetlenia, mariny czynnej przez cały rok czy miejsc przyjaznych pieszym. Zauważono także potencjał, jaki ma plac przed Katedrą św. Mikołaja, który mógłby być miejscem spotkań mieszkańców czy parkiem publicznym. Pojawiały się także pomysły takie jak park historyczny, zwiększenie ilości miejsc z dostępem do bezprzewodowego Internetu, pojawienie się punktów handlowych i usługowych, a także sala koncertowa w obrębie Starego Miasta, zbudowanie targowiska, które prezentowałoby prace artystów, traktowanie ulicy 1 Maja i Kowalskiej jako jednej osi czy parkingi podziemne w obrębie Starówki. Zwrócono również uwagę na możliwości komunikacyjne i reprezentacyjne Placu Słowiańskiego oraz na to, aby „dopuścić do głosu” architekturę nowoczesną, która wejdzie w dialog z obecną zabudową Starówki, a tym samym odejdzie od idei retrowersji (odbudowa w zgodzie z dawnym układem i wysokością ulic, ale z bardzo swobodnym potraktowaniem detalu, kolorystyki i z użyciem dużej ilości ornamentyki). Podkreślano także, że warto zapytać mieszkańców o ich ulubione miejsca i na nich położyć nacisk rozwoju, ale także to, aby promować Elbląg jako miasto historyczne, eksponować bogatą przeszłość miasta, ale nie koncentrować się tylko na tym. Jak stwierdziła jedna z grup „miasto ma tylko jedną szansę, by zrobić dobre wrażenie”.

 


       – Zależy mi na tym, żeby zacząć mówić o tym i czerpać z pomysłów ludzi z zewnątrz. Chodzi też o to, żeby zaczynać małymi krokami, aby dojść celu czyli do idealnego centrum miasta. Rzuciliśmy hasło Elbląg 2040 po to, żeby było wiadomo, że nie rozmawiamy o centrum miasta, które ma być za cztery lata. Chodziło nam o to, żeby międzynarodowi specjaliści przyjechali do nas, spojrzeli „świeżym okiem” i wskazali, w którym kierunku powinniśmy podążać – mówiła Katarzyna Wiśniewska, dyrektor Departamentu Architektury i Urbanistyki. – W najbliższym czasie nasz departament zajmie się przygotowaniem zasad i regulaminu konkursu dotyczącego zagospodarowania Wyspy Spichrzów. Być może uda się zrobić tak, aby był to konkurs międzynarodowy i goście, którzy uczestniczyli w tej konferencji wezmą w nim udział.
       Konferencja została zorganizowana przez Komisję Planowania Przestrzennego Związku Miast Bałtyckich (do którego należy również Elbląg) oraz Departament Urbanistyki i Architektury  Urzędu Miejskiego w Elblągu.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Po co architekci ? Przecież to miasto już można zaorać. .. Może ktos odkopie za 300 lat. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pesymista(2012-10-03)
 • sklepy, sklepy i jeszcze raz sklepy, najlepiej sieciowe z konfekcją plus kilka tanich jadek i jest ruch na starówce, pomysł ze snobowaniem dzielnicy jest tak głupi, że nie wart komentarza, zyja te starowki które sa dla kazdego, nawet tego z 5 zl na obiad, moze miasto otworzy w ratuszu nowy bar sloneczny?
 • Jasne: centrum handlowe, parkingi czy boiska, a najlepsze to „ dopuścić do głosu” architekturę nowoczesną. Takie pomysły tez były w latach 80 i to tez proponował świetny architekt (jak na tamte czasy), na szczęście nic z tych planów nie wyszło. Z jednym się zgadzam - aby odejść od idei retrowersji. Ale do tego nie potrzeba zapraszać architektów. Wystarczy poczytać wypowiedzi mieszkańców, którzy piszą i mówią o tym od wielu już lat.
 • Retrowersja nie, architektura nowoczesna nie, to co w takim razie ? Fajnie by było, gdyby skończył się remont, wtedy można coś zaplanować.
 • trzeba mieć sporo odwagi i mało wyobraźni, by przyjechać na trzy dni i zaproponować coś, co ma stać kilkadziesiąt lat. To nie jest przecież dekoracja teatralna.
 • trzy dni gościli i nic nie wymyślili, podpowiadam wybudować tani bar dla biednych mieszkańców elbląga
 • Kto bedzie kupywal w tych nowoczesnych galeriach ? DAJCIE PRACE ELBLĄZANOM !
 • Spostrzeżenia i rekomendacje zewnętrznych ekspertów są nieocenione - akurat ci goszczący w Elblągu urbaniści zawodowo zajmują się kształtowaniem przestrzeni publicznych w kilkudziesięciu miastach Europy. Analizują przyczyny problemów miejsc, w których źle się mieszka jak również źródła powodzenia miast, które są przez ludzi lubiane. Wbrew pozorom kosztowne inwestycje nie zawsze przekładają się na zadowolenie mieszkańców. Czasem stosunkowo niedrogi plac zabaw lub kilka ławek postawionych w odpowiednim miejscu potrafi skutecznie ożywić i ucywilizować okolicę, podczas gdy 4-pasmowa droga puszczona przez centrum miasta skutecznie odstraszy z niego mieszkańców. Polecam zapoznanie się z tymi wnioskami urzędnikom ZKM i UM, którzy niedawno wpadli na absurdalny pomysł tworzenia przejść podziemnych pod Rycerską i kładek nad Hetmańską. Mam nadzieję, że tłumnie uczestniczyli we wczorajszej prezentacji fachowców, którzy NAPRAWDĘ są na bieżąco ze współczesnymi trendami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Łukasz23(2012-10-04)
 • Elblag od 1991 roku należy do Związku Miast Bałtyckich. Dwa razy w roku odbywają się spotkania Komisji (w tym wypadku Planowania Przestrzennego) w jednym z miast należących do Związku. Dwa lata temu (po długim czasie) Elbląg wyraził zgodę i chęć zorganizowania jesiennego Seminarium Komisji Planowania Przestrzennego i skorzystania z wiedzy specjalistów z miast nadbałtyckich. W maju na spotkaniu organizacyjnym zarząd Komisji uznał, że najlepszym tematem do dyskusji będzie przyszłość Starego Miasta w Elblągu. Przy okazji podziękowania dla organizotorów za przygotowanie bardzo merytorycznego seminarium. Następne, wiosenne, będzie miało miejsce w Szwecji, w mieście Umea.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczestnik(2012-10-04)
Reklama