UWAGA!

K. GRYGO: Wały są jak gąbka

Elbląg, Krzysztof Grygo
Krzysztof Grygo

Rozmowa z Krzysztofem Grygo, komendantem miejskim Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.

Jak wygląda sytuacja na Żuławach po dniu dzisiejszym?
     Miałem dzisiaj okazję objechać większą część wałów i miejsc, gdzie pracowały kompanie. Można powiedzieć, że stan wałów jest nieciekawy. Ponieważ woda bardzo długo utrzymuje się między wałami, są one bardzo nasiąknięte. To bardzo mocno osłabiło ich stan. Wypływa z nich woda, są przesiąki. To jest niebezpieczna sytuacja.
     
     Dużo przesiąków zanotowano w dniu dzisiejszym?
     Jeden z dowódców kompanii zameldował mi, że na jego pięciokilometrowym odcinku było kilkadziesiąt przesiąków. To był akurat odcinek najbardziej zniszczonych wałów - od Jurandowa po Węgle.
     
     Stan wałów jest zły. Czy groźba ich przerwania jest realna?
     Poziom wód w jeziorze Drużno i jego dopływach jest od jakiegoś czasu bardzo wysoki i nie zmniejsza się. A im dłużej się on utrzymuje, tym słabsze są wały. Kiedy na początku można było mówić, że jest to poziom niebezpieczny, to teraz jest dwukrotnie niebezpieczny. Trudno mi jednak obiektywnie ocenić sytuację. Na ten temat muszą się wypowiedzieć inżynierowie budownictwa wodnego, nie ja.
     
     Strażacy pracują praktycznie cały czas. Muszą być zmęczeni...
     Jestem im wdzięczny i dziękuje za ich ciężką pracę. Szczególnie, że są złe warunki atmosferyczne. Wieje wiatr, wyziębia, pada przelotny drobny deszczyk, a oni po prostu muszą pracować. Są naprawdę bardzo zmęczeni. Pociechą jest fakt, że okoliczna ludność pomaga im, częstuje kawą i herbatą. Za to i jej dziękuję, że opiekuje się tymi strażakami, którzy pracują na wałach.
przyg. OP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Ciekawe gdzie jest to jezioro "Dróżno"? O ile wiem w okolicach Elbląga jest tylko jezioro Druzno lub Drużno (jak kto woli). Z dysortografią to jednak łatwiej pracować w radiu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  opa(cz)ność(2002-01-31)
 • Rzeczywiście, karygodny błąd, który niestety przeszedł przez adiustację. Zainteresowanych przepraszamy. Błąd usprawiedliwia jedynie późna godzina edycji tekstu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Redakcja(2002-01-31)
 • Wczoraj obserwowalem jak kawalkada zmeczonych strazakow jechala na sygnalach do kasyna na kolacje czy obiad. Biedacy szumu narobili na pol miasta. Glod ich sciaskac musial... Zdazylo mi sie tez widziec dwa bojowe wozy strazackie na basenie wojskowym, gdy czekaly, az strazacy sie wypluskaja. Ot, taka taksoweczka za podatnikow pieniadze...
 • A czy chciałbyś aby w powodzi ratował strażak który nie umie pływać? Bo ja nie.
 • Panie Macieju Zarecki, red. naczelny Elbląskiej Gazety Internetowej "portEl" w Elblągu: jak bardzo się Pan wstydzi zamieszczanych tu artykułów, skoro dokonuje pan aborcji licznych zasadnych wpisów czytelników. „Czy nie czas do azylu siostro?”
Reklama