UWAGA!

Kawalerzyści, „Rosomak” i grochówka

2008-09-09
Aktualizowany 2008-09-11 20:50
Elbląg, Tak było podczas ubiegłorocznych obchodów urodzin dywizji
Tak było podczas ubiegłorocznych obchodów urodzin dywizji (fot. st. chor. S. Tessar)

W piątek 12 września ulicami miasta przejadą konno kawalerzyści, przejadą także „konie mechaniczne”, czyli kołowe pojazdy bojowe, a wśród nich – po raz pierwszy w Elblągu – transporter opancerzony „Rosomak”. Defilada jest częścią obchodów 89. rocznicy powstania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Żołnierze zachęcają elblążan do wspólnego świętowania.

Historia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej sięga roku 1919. Wówczas była to Dywizja Strzelców Pomorskich. Przez lata zmieniały się struktury i nazwy. W 1949 r. – wówczas 16 Dywizja Piechoty – zostaje dyslokowana z Gdańska do Elbląga i Braniewa, a następnie przeformowana w 16 Dywizję Pancerną. W maju 1949 r. do Elbląga przenosi się sztab dywizji. W roku 1990 wprowadzone zostały dalsze zmiany organizacyjne. Dywizja przestała być związkiem pancernym przechodząc w struktury dywizji zmechanizowanej. Dwa lata później jej patronem zostaje król Kazimierz Jagiellończyk.
     - W tym roku obchodzimy 89. rocznicę istnienia naszej dywizji – mówi gen. dyw. Wiesław Michnowicz, dowódca 16 PDZ. – To najważniejsze święto w całym rocznym kalendarzu. Chcemy, by wraz z nami, żołnierzami, świętowali także mieszkańcy miasta. Z Elblągiem jesteśmy bowiem związani zawodowo, ale i rodzinnie, emocjonalnie. Niech to będzie nasz wspólny dzień.
     A zapowiada on się wyjątkowo interesująco. W programie jest bowiem, m.in. parada konna Szwadronu Kawalerii ze Starogardu Gdańskiego. Na festynie elblążanie będą mogli podziwiać pokaz musztry i sprawności w jej wykonaniu. Ulicami miasta przejadą również kołowe pojazdy bojowe.
     - Po raz pierwszy na ziemi elbląskiej pojawi się transporter opancerzony „Rosomak” – dodaje mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ. – W przyszłości nasza dywizja zostanie wyposażona w takie pojazdy.
     Od godz. 12 do 18 żołnierze zapraszają elblążan na festyn, który odbędzie się na terenie placu szkoleniowego u zbiegu ulic Królewieckiej i Piłsudskiego.
     - Tu będzie można skosztować naszej grochówki, będą zabawy i konkursy dla najmłodszych, pokaz musztry i sprawności Szwadronu Kawalerii, prezentacja dorobku kulturalnego wojskowych ośrodków, swoje stoiska będą miały miasta, w których stacjonują nasze jednostki – zapowiada generał Michnowicz.
     - Będzie można postrzelać, a także przejechać się wojskowymi quadami – dodaje mjr Tuszyński.
     Wojsko wykorzysta również tę okazję, by zachęcić elblążan do rozpoczęcia zawodowej służby wojskowej.
     - W specjalnym namiocie przedstawiciele jednostek naszej dywizji oraz przedstawiciele WKU odpowiedzą na wszystkie pytania zainteresowanych – mówi gen. Wiesław Michnowicz. – Nasze zaproszenie nie jest gołosłowne bowiem 16 PDZ dysponuje 1600 etatami – każda elbląska jednostka ma ich po kilkadziesiąt. Warto więc zastanowić się nad pracą w wojsku.
     Jak przedstawia generał Michnowicz wstępne wynagrodzenie szeregowego zawodowego to 2200 zł brutto plus wyżywienie i zakwaterowanie. Ci, którzy nie chcą mieszkać na terenie jednostki, otrzymują ok. 500 zł na wynajem lokalu. W kolejnym roku zapowiadane są podwyżki.
     - W okresie profesjonalizacji polskiej armii, czyli do roku 2010, na rękę ma przypadać ok. 3000 zł – dodaje generał.
     
     

 

Szczególnie najmłodsi cieszą się z takich uroczystości - jest wówczas możliwość zobaczenia m.in. sprzętu bojowego
     
     Program obchodów 89. rocznicy powstania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
     12 września (piątek)
     godz. 8 – Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, którą odprawi JE Biskup Elbląski Jan Styrna – Katedra Św. Mikołaja w Elblągu;
     godz. 9.20. – 9. 45. – Przemarsz Pododdziałów Reprezentacyjnych z Pocztami Sztandarowymi Jednostek Wojskowych 16 PDZ, Szwadronu Kawalerii i Kołowych Pojazdów Bojowych ulicami: Wigilijną – Giermków – Hetmańską – 12 Lutego do Placu Jagiellończyka;
     godz. 10 – Uroczysta zbiórka pododdziałów z okazji 89. Rocznicy Powstania 16 PDZ połączona z Przysięgą Wojskową żołnierzy Garnizonu Elbląg – Plac Kazimierza Jagiellończyka – na zakończenie uroczystości – defilada pododdziałów;
     godz. 12 – 18 – Festyn dla mieszkańców Elbląga i regionu: prezentacja i promocja miast w których stacjonują nasze jednostki, prezentacja dorobku kulturalnego – występy zespołów i ośrodków kultury, pokazy sprzętu wojskowego, koncert Orkiestry Wojsk Lądowych Garnizonu Elbląg, pokaz musztry i sprawności Szwadronu Kawalerii, pokazy działania pododdziałów rozpoznawczych i ogólnowojskowych, wojskowa grochówka, zawody, konkursy i zabawy dla dzieci i młodzieży oraz wiele innych atrakcji, rozrywki i dobrej, żołnierskiej zabawy. A wszystko to na przykoszarowym Placu Ćwiczeń 16 Batalionu Dowodzenia – zbieg ulic Piłsudskiego i Królewieckiej w Elblągu.
     
     Relacja Marty Hajkowicz:

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • żałosne znowu nas siłą zaciągną na plac
 • to nie idź. i nie marudź.
 • wszystko fajnie tylko dlaczego robia takie rzeczy kiedy ludzie pracują, chodza do szkoły lub maja inne zajęcia:(. No chyba ze ten festyn zorganizowany jest dla emerytow i rencistów no i oczywiście dla matek na macierzyńskim:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkaniecEl(2008-09-09)
 • i jak jak zwykle tylko 16 PDZ a o 14 BUZL ani slowa ale to juz norma w elblaskich mediach tak jak bysmy nie mieli jednostki Sił Powietrznych. .. Nawet na swieto lotnictwa sie nie zajakneli o JW z lotniczej. ..
 • zgadzam sie z, ,mieszkaniecel, ,coraz częsciej już bywa w Elblągu że to co mogłoby być miłym czasem dla całosci Elbląga jest tylko dla znikomej części. .. szkoda. .. szkoda. CZy w planowaniu rocznym nie mozna wybrac na taki dzień, wielki dzień - niedzieli lub soboty. Czemu ROSOMAK to takie wydarzenie. .. sprzedajmy go i kupmy obiady dla głodujących dzieci w szkołach podglądających co jedza koledzy. .. .Bieda aż piszczy a mu się radujemy siłami zbrojnymi/przypomina mi to czasy okresu miedzywojennego/. Prawie zawsze jak w koszarach jest świeto i grają hymn. .. to w poblizu poza murami, nikt nie wie co sie tam dzieje. Pozdrawiam panów w mundurach, łądnie wyglądacie ale czemu po pracy, na emeryturze najcześciej pracujecie na ochronie parkingów. Ja znam odpowiedź. A wy ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  żalmimunduru(2008-09-09)
 • To zdjęcie, to prędzej z 11 listopada jest, bo już na drzewach li. ści nie ma panie redaktorku. ..
 • hehe podpis pod zdjęciem tak było. .. .hehe a plac pusty pewnie te święto było o 7 rano jak dzieci do szkoły, rodzice do pracy, a babcie do kościoła na msze a oni świętowali hihi ale grochóweczka robi mi smaka :D smakowa musi być
 • Wielka szkoda, ze nie jest to w sobote.
 • Do pezeta: Czy Ty jestes taki glupi czy mi sie tylko wydaje? A co spodziewales sie zdjec z PRZYSZŁOŚCI?
 • Piszecie że szkoda że nie w sobotę czy niedzielę, pomyślcie też o tym że w weekend odpoczywacie to dajcie też odpocząć żołnierzom. Jakby były dni stolarza to ciekawe czy chcieliby stolarze paradować w dniu wolnym kiedy mogą spędzić czas z rodziną.
 • Jóż płacicie za przerwanie nauki patafiany buraczane polnisze wojsko ?????
 • skoro praca zołnierza to tylko niróbstwo i picie to czemu się nie zapiszesz "w kamasze", z tego co mi wiadomo to tylko w samej 16DZ czeka 1600 wolnych etatów dla szer. zawodowych i podobno trzeba mieć tylko gimnazjum. .. może akurat coś w sam raz dla ciebie
Reklama