UWAGA!

Kiedy można sięgnąć po broń?

 Elbląg, Zmiany w przepisach dotyczą użycia broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego
Zmiany w przepisach dotyczą użycia broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego (fot. KMP Elbląg)

Wczoraj (5 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. Zmiany dotyczą kilkudziesięciu służb mundurowych w Polsce, w tym oczywiście Policji. – Teraz przepisy dają więcej możliwości, traktując nadal broń, jako środek ostateczny – podkreśla mł. asp. Krzysztof Nowacki z KMP w Elblągu.

Ustawa z 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, którą podpisał prezydent RP, wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 17 maja 2012 r. dotyczący niezgodności z konstytucją kilku ustaw, m.in.: o Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, ABW, Służbie Celnej.
      
       Policja
       Ustawa dokonuje kompleksowej zmiany przepisów, m.in. w zakresie: wprowadzenia nowych definicji, sposobu postępowania policjanta przed i po użyciu lub wykorzystaniu środków przymusu bezpośredniego i i broni palnej, treści przypadków użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej, wprowadzenia nowych rodzajów środków przymusu bezpośredniego, sposobu dokumentowania użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej, wprowadzenia możliwości wykorzystania broni palnej m. in. w celu zatrzymania pojazdu, zaalarmowania lub wezwania pomocy czy też pokonania przeszkody.
       - Nowością jest także określenie samochodu, jako środka przymusu bezpośredniego – dodaje mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. – Chodzi o to, że można użyć pojazdu służbowego w celu np. zablokowania innego samochodu, by go zatrzymać. Można też użyć broni w celu pokonania przeszkody i zostało to jednoznacznie zdefiniowane – dodaje. – W określonej sytuacji można również strzelać do pojazdu. Teraz przepisy dają policjantom więcej możliwości, traktując jednak nadal broń palną jako środek ostateczny – zaznacza mł. asp. Nowacki.
       Elbląscy policjanci bardzo rzadko używają broni palnej podczas służby. – Musiałaby być to naprawdę wyjątkowa sytuacja – zapewnia oficer prasowy elbląskiej komendy.
       Przed użyciem broni palnej ma obowiązywać, tak jak dotychczas, następująca kolejność działań: okrzyk identyfikujący formację, np. „Policja” czy „ochrona”, wezwanie do zachowania zgodnego z prawem, okrzyk „Stój, bo strzelam”, a w razie niepodporządkowania się tym wezwaniom - strzał ostrzegawczy w bezpiecznym kierunku. Z procedury tej będzie można zrezygnować, np. wtedy, gdy jej pełna lub częściowa realizacja narażałaby na niebezpieczeństwo funkcjonariusza lub inną osobę.
       Ustawa wprowadza także nowe środki przymusu bezpośredniego, w tym m.in.: materiały wybuchowe, granaty hukowo-błyskowe, petardy. Zamiast prowadnic stosowane będą kajdanki. Nie będzie używana także broń gazowa, blokady stawu kolanowego czy zasłony na twarz.
       Ustawa przewiduje zakaz używania środków przymusu bezpośredniego, z wyjątkiem siły fizycznej, wobec kobiet w widocznej ciąży oraz osób, których wygląd wskazuje na wiek do 13 lat lub ograniczoną sprawność ruchową. Zasada ta nie będzie obowiązywać w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia funkcjonariusza bądź innej osoby. Wobec tych osób nie będzie można również użyć broni palnej, z wyjątkiem sytuacji, w której konieczne będzie odparcie bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie lub zdrowie funkcjonariusza lub innej osoby.
       Aby ułatwić policjantom zapoznanie się z nowymi przepisami, Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego KGP przygotowało opracowanie "Uprawnienia funkcjonariuszy Policji w zakresie użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej". Jest to swego rodzaju wyciąg z ustawy i odnosi się wyłącznie do uprawnień Policji.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • bron powinni miec tylko poicjanci kryminalni i szypkiego reagowania a nie wszyscy po co
 • Tylko szypcy i fściekli.
 • szypko rozejdzie sie wieść że jesteś szypki bill
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  szypki bill(2013-06-06)
 • A może ktoś pomyśli w końcu o zwykłych obywatelach, żeby mogli się bronić przed napastnikami, bo do tej pory, lepiej uciekać niż się bronić. Jak się bronisz to też odpowiadasz za napaść. A obrona konieczna musi być skuteczna! Zmiany w prawie jak najszybciej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  zwyklak(2013-06-06)
 • Co z przepisami konwojowymi? przewożenie środków pieniężnych, materiałów niejawnych czy VIP ? coś się zmieniło czy nadal mam prawo zabić każdego uzbrojonego sk****syna zanim on mnie zabije ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  końwojenT(2013-06-06)
 • Kiedy policja zrobi porządek z motocyklistami na Modrzewinie bo te maszyny są jak broń w ich łapach i zagraża naszym dzieciom i spacerowiczom. Czy ktoś się nad tym zastanowił w Urzędzie lub w policji ?
 • zwyklak, popieram i trochę liberalizacji w ustawie o broni do sportu i obrony
 • racja zwyklak
 • Policja nie zrobi porządku z motocyklistami na modrzewinie ponieważ chodzą plotki, że prawdopodobnie są to policjanci :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  ktosław(2013-06-06)
 • i ci motorzysci zagrazaja jeszcze naszym pieskom, chomikom i kanarkom, o rybkach juz nie wspomne :)
 • wystarczy że zabijesz jedno dziecko a będziesz wyklęty do końca życia
 • powinno być tak jak w USA. jakaś menda włazi w nocy bez Twojej zgody do Twojego domu to jeb 2 kulki w kolana. Policja goni złodzieja samochodu/bandytę/sprawce przestępstwa/pirata drogowego etc. i ten stawia opór jednocześnie zagraża życiu policjanta i osób postronnych to jeb kilka kulej. Naturalna selekcja i odstrzał baranów. Pięknie jest w stanach :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_32885(2013-06-06)
Reklama