UWAGA!

Kilkanaście niezwykle ważnych centymetrów

 
Elbląg, Kilkanaście niezwykle ważnych centymetrów
fot. nadesłana

Piętnaście centymetrów, tyle mniej więcej brakuje, by otwierać most w Nowakowie kiedy stan wód jest odpowiednio wysoki i dla armatorów tworzą się dobre warunki do żeglowania. Jak rozwiązać ten problem dyskutowano wczoraj (17 kwietnia) w Urzędzie Miejskim w Elblągu.

Miasto reprezentowali Jerzy Wilk prezydent Elbląga oraz wiceprezydent Janusz Hajdukowski, w spotkaniu wziął udział wicestarosta Maciej Romanowski ze Starostwa Powiatowego, które zarządza mostem. Ponadto uczestniczyli przedstawiciele armatorów, a także dyrektor Wojciech Żurawski z Urzędu Morskiego w Gdyni, Delegatura w Elblągu i Arkadiusz Zgliński dyrektor elbląskiego Portu.
       Sprawa jest dość złożona. Kiedy stan wód jest średni przęsła mostu otwierają się swobodnie i most można później bez problemu zamknąć. Jednak kiedy poziom wód wzrasta podnoszą się również przęsła mostu, które nie chwytają już przyczółków po obu stronach nabrzeża. Mostu nie można więc zamknąć i dlatego, choć to idealne warunki do żeglowania i zwiększenia tonażu na barkach, most nie jest otwierany. Cierpią na tym szczególnie armatorzy, którzy wożą towary do i z Elbląga.
       Najprostszym rozwiązaniem problemu jest budowa specjalnych najazdów, dzięki którym przęsła mostu łączyć się będą z przyczółkami nabrzeży. To rozwiązanie tymczasowe, ale proste i skuteczne. W jego realizację chce się zaangażować finansowo zarówno Starostwo Powiatowe, jak i Miasto Elbląg. Pomoc zadeklarowali na spotkaniu prezydent i wicestarosta. To rozwiązanie ma zwiększyć ilość dni żeglugowych i docelowo wpłynąć także na obroty w elbląskim porcie. Dokumentacja techniczna budowy najazdów jest opracowywana, sama ich budowa mogłaby zostać zrealizowana w przyszłym roku.
       Most w Nowakowie, sprawna żegluga po kanałach i obroty elbląskiego portu, widać wyraźnie, że te sprawy powiązane są terytorialnie. Dlatego na spotkaniu ze wszystkich stron padła propozycja budowy nowego mostu. Taka inwestycja, która przyczynia się do rozwoju całego regionu, mogłaby zostać dofinansowana w nowej perspektywy unijnej. Nowy most nie tylko ułatwiłby żeglugę, przeprawa łączyłaby się z północną obwodnicą Elbląga i prowadziłaby do drogi nr 7, most zwiększyłby również bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców Nowakowa.
      
Łukasz Mierzejewski, Biuro Prasowe UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Usprawnić żeglugę i jeszcze bardziej utrudnić życie mieszkańcom Wyspy....
 • A burony jak zwykle na nie najlepiej Czereśniaki na drugą stronę przepływajcie tratwą lub w wannie wam zawsze coś nie na rękę boicie się wiatraków przekopu tylko mliko się liczy
 • Tylko ciekawe czemu wielki pan wielkomiejski co dzień wypełza ze swojego zawszonego betonowego ZOO i w biedronce kwitnie w kolejce przed kasą by to "mliko" kupić. Zastanów się miejski chamie zanim się wielce wypowiesz.
 • tak jest! Ja też jestem ze skansenu i jestem przeciwny, nawet jeśli nie wiem o co chodzi. Moja chata z kraja.
 • Przykro mi wieśniaku ale twojego mlika to i kot by nie pił nie tylko ja ja wolę browarka mliko to ty pijesz i codziennie przy dojeniu dostajesz po głowie krowim ogonem ihaha muuuuu a niech cię weźmie chudy byk na rogi jak chłop chłopem to i pradu po wojnie tez nie dał założyć bo elektryka szkodzi
 • A no wyraźnie Ci ten prąd na muzgownice zaszkodził
 • Wymieńcie sie danymi na fejsie i tam sobie poczatujcie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  konmojejbabki(2014-04-19)
Reklama