UWAGA!

Kochacie polskie seriale?

 Elbląg, Plakat autorstwa Rafała Olbińskiego promuje Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych
Plakat autorstwa Rafała Olbińskiego promuje Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych

Jeśli tak, szykujcie się na nie lada wydarzenie. 19 czerwca startuje w Elblągu I Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych. Do konkursu stanie 10 produkcji zgłoszonych przez TVP. Oceniać je będzie jury, w skład którego wchodzą aktorzy, reżyserzy, krytycy filmowi, a przewodniczy mu polska scenograf i zdobywczyni Oscara, Ewa Braun. Najlepsi aktorzy i aktorki zostaną uhonorowani Złotymi i Srebrnymi Światowidami. Swoich ulubieńców nagrodzi także publiczność.

- Elbląg może być miastem, którego wyróżnikiem będzie właśnie ten festiwal - cieszy się prezydent Witold Wróblewski. - To bardzo dobry pomysł - chwali organizatorów, czyli CSE Światowid i dyrektora FPSTv, Bogumiła Osińskiego - doskonała promocja miasta, możliwość nawiązania kontaktów i ciekawych spotkań. Mam nadzieję, ze przedsięwzięcie będzie kontynuowane w kolejnych latach.
       Póki co, jednak skupmy się na pierwszej edycji festiwalu, która zbliża się wielkimi krokami (19-21 czerwca). Już z resztą odegrano preludium. Bohaterowie pierwszego polskiego serialu "Barbara i Jan", czyli Janina Traczykówna i Jan Kobuszewski, odebrali SuperŚwiatowidy. Podczas spotkania w siedzibie TVP w Warszawie powrócili wspomnieniami do czasów, gdy spotykali się na planie filmowym. A było to ... 50 lat temu.
       I Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych z rozmachem wystartuje 19 czerwca. W części konkursowej o kryształowe statuetki walczyć będą bohaterowie 10 produkcji: „Komisarz Alex”, „Dom nad rozlewiskiem”, „Blondynka”, „Ojciec Mateusz”, „Ranczo”, „M jak miłość”, „Na dobre i na złe”, „Głęboka woda”, „Czas honoru” oraz „O mnie się nie martw”. Jury w składzie: Ewa Braun, Henryk Kuźniak, Radosław Piwowarski, Zdzisław Pietrasik i Piotr Szwedes, zdecyduje o tym, komu przypadną Złote i Srebrne Światowidy – Nagrody Aktorskie przyznawane w dwóch kategoriach: kobiecej i męskiej.
       Oprócz prezentacji konkursowych będą projekcje seriali wszech czasów. Widzowie obejrzą m.in. "Wojnę domową", "Czterdziestolatka", "Karierę Nikodema Dyzmy". I też wybiorą swojego faworyta.
       Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami seriali.
       - Joanna Brodzik, Katarzyna Żak, Katarzyna Zielińska, Piotr Machalica, Artur Żmijewski, Janusz Chabior, Tamara Arciuch, Magdalena Łazarkiewicz - oni potwierdzili swój przyjazd do Elbląga - zapowiada Bogumił Osiński.
       Będzie też muzycznie, ale na serialową nutę. Podczas inauguracji w kinie Światowid mix kultowych polskich piosenek wykonają studenci PWSFTiTv w Łodzi: Alicja Juszkiewicz, Sabina Karwala, Barbara Wypych, Maciej Musiałowski.
       Natomiast podczas gali finałowej, którą poprowadzi Tomasz Kammel, usłyszmy "Piosenki z ekranu" w wykonaniu: Mirosława Baki, Soni Bohosiewicz, Katarzyny Dąbrowskiej, Piotra Machalicy, Katarzyny Żak, Artura Żmijewskiego i zespołu "Trzy dni później". Koncert wyreżyserował Jerzy Satanowski.
       - Już w przyszłym tygodniu w  przestrzeni miejskiej pojawiają się wydawnictwa promujące festiwal - zapowiada Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid. - Warto podkreślić, że udział w nim będzie bezpłatny, widzowie będą musieli jednak pobrać specjalne wejściówki.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama