UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kolejny koncert organowy we Fromborku

2012-07-04
Aktualizowany 2012-07-07 22:42
Elbląg, Kolejny koncert organowy we Fromborku

W niedzielę (8 lipca) w Bazylice Archikatedralnej we Fromborku odbędzie się kolejny koncert 45. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Zagra organista Henryk Gwardak – wieloletni kierownik organizacyjny i artystyczny festiwalu, który od wielu lat mieszka i pracuje na Wyspach Alandzkich.

Henryk Gwardak urodził się w 1951 r. we Wrocławiu. Już w wieku pięciu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie pod kierunkiem prof. Renaty Wandokanty-Michałowskiej, a następnie u tego samego pedagoga kończył kolejno podstawową i średnią szkołę muzyczną we Wrocławiu.
       W Państwowym Liceum Muzycznym podjął równolegle naukę gry na organach w klasie prof. Juliana Bidzińskiego. W roku 1970 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Romualda Sroczyńskiego oraz fortepianu w klasie prof. Aliny Głowackiej. Po uzyskaniu dyplomu w roku 1975 podjął pracę pedagogiczną w średnich szkołach muzycznych w Legnicy, a następnie w Elblągu organizując tam i prowadząc klasy organów. W latach 1979-1987 był organistą katedry św. Mikołaja w Elblągu. W roku 1980 zapoczątkował cykl koncertów organowych w Elblągu, Kwidzynie i Stegnie. Był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku. W roku 1983 otrzymał nagrodę prezydenta Elbląga za całokształt działalności na rzecz upowszechniania kultury muzycznej na Warmii i Powiślu. Henryk Gwardak ma na swym koncie ponad 400 koncertów w Polsce, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Danii, Islandii, Finlandii, Belgii, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwajcarii, we Włoszech, w Estonii, na Litwie, na Słowacji, w Ameryce Łacińskiej oraz dwukrotnie w Japonii (Tokio, Fukushima). Występował w katedrze Notre Dame w Paryżu. Dokonał nagrań radiowych, TV i filmowych w Polsce, Niemczech (WDR), Finlandii (YLE) i Japonii, gdzie nagrał również płytę CD. Uprawia także muzykę kameralną akompaniując chórom i czołowym artystom w wielu krajach Europy.
       Od roku 1987 mieszka na Wyspach Alandzkich (autonomiczna prowincja Finlandii), gdzie pracuje jako kantor, akompaniator oraz organizuje życie muzyczne na tym terenie. Pełni funkcję dyrektora artystycznego najstarszej imprezy muzycznej na Alandach, Międzynarodowego Festiwalu Organowego.
       Za swą działalność otrzymał w roku 1993 nagrodę artystyczną fundacji rządu autonomii Wysp Alandzkich. W roku 2002 został ponownie wyróżniony prestiżowym medalem 75-lecia autonomii Wysp Alandzkich za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej w regionie. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. premier Szwecji, ministrowie spraw zagranicznych i sprawiedliwości Finlandii oraz inni politycy i działacze kultury.
      
       Program koncertu:
       Jan Sebastian Bach (1685-1750)
       Passacaglia i fuga c-moll, BWV 582 (15’)
       Chorał ”Nun komm’ der Heiden Heiland”, BWV 659
      
       Karol Kurpiński (1785-1857)
       Polonez D-dur nr 10 ”Cześć Ci Polsko”
      
       Jules Massenet (1842-1912)
       Medytacja z opery “Thais”
      
       Leon Boellmann (1862-1897)
       Toccata ze Suity Gotyckiej op. 25
      
       Pierre Cholley (ur. 1962)
       Piece sur les grands jeux
      
       Georgi Musehel (1909-1989)
       Toccata
      
       Julien Bret (ur. 1974)
       La Valse des Anges
      
       Koncert rozpocznie się o godz. 14. Bilety do nabycia przed wejściem do kościoła w cenie: 20 zł - normalny, 15 zł - ulgowy.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama