UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Koncerty organowe we Fromborku

2012-06-29
Aktualizowany 2012-07-01 09:39
Elbląg, Koncerty organowe we Fromborku

We Fromborku trwa 45. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Dziś (1 lipca) odbędzie się koncert niemieckiej sopranistki Marty Pitsch, której towarzyszyć będzie organista Jerzy Kukla. Początek o godz. 14.

24 czerwca rozpoczął się 45. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku, jeden z najstarszych w Polsce i Europie. Od wielu lat przybywają tu zarówno turyści, jak i miłośnicy gry na wspaniałym fromborskim instrumencie. Organy Fromborskie powstały w 1684 roku i po wielu naprawach i przeróbkach służą do dnia dzisiejszego. W koncercie inauguracyjnym w Bazylice Archikatedralnej wystąpili: Jarosław Wyrzykowski - obój i Hanna Dys organy.
       1 lipca kolejna uczta dla melomanów. Wystąpi niemiecka sopranistka Marta Pitsch, której towarzyszyć będzie organista Jerzy Kukla.
       Program koncertu:
       Johann Sebastian Bach
       Chorał „Bist du bei mir”
       Toccata i fuga d-moll, BWV 565
       Z cyklu ”Geistliche Lieder”:
       Nr.18: Lasset uns mit Jesu ziehen
       Nr.32: Dir, dir, Jehova
       Nr.36: Vergiß mein nicht
       Nr.37: Gott lebet noch
       Nr.46: Ich halte treulich still
       Nr.47: Beschränk ihr Weisen dieser Welt
       Nr.50: Seelenweide, meine Freude
       Nr.53: Jesu, Jesu du bist mein
      
       Padre Davide Da Bergamo
       Sinfonia
      
       Johann Sebastian Bach /Charles Gounod
       „Ave Maria”
      
       Franz Schubert
       „Ave Maria”
      
       Giuseppe Verdi
       „Ave Maria” (aria Desdemony z opery „Otello”)
      
       Ferenc Liszt
       Ave Maria
      
       Charles Maria Widor
       Toccata z V Symfonii op.42
      
       Początek o godz. 14. Bilety do nabycia przed wejściem do kościoła przed koncertem w cenie: 20 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy, 120 zł karnet na wszystkie koncerty.
       Patronat medialny nad 45. Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.
      
       O artystach:
       Maria Pitsch jest młodą sopranistką, która studia odbyła w Berufsfachschule für Musik w Altötting oraz w Wyższej szkole Muzyki i Teatru w Monachium u prof. Friedera Langa i Donalda Sulzena. Brała udział w warsztatach Bayerischen Theaterakademie August Everding.
       Mimo młodego stażu artystycznego Maria Pitsch ma na swoim koncie istotne i wszechstronne doświadczenia. Wykonuje dzieła epoki baroku i klasycyzmu, lecz także prawykonania utworów młodych niemieckich kompozytorów, z którymi stale współpracuje. Występowała z renomowanymi zespołami Bawarii, m.in. Munchner Rundfunkorchester, Prinzregententheater Munchen czy Munchner Kammerorchester.
       Maria Pitsch brała udział w koncertach oratoryjnych (m.in. Requiem J. Ruttera, czy Pasja wg św. Mateusza J.S.Bacha) jak i spektaklach operowych (np. Papagena w „Czarodziejskim Flecie” czy Susanna w „Weselu Figara” W.A.Mozarta). W bieżącym roku była finalistką Międzynarodowego Konkursu "Franz Schubert und die Musik der Moderne" w Grazu.
      
       Jerzy Kukla to nie tylko organista i organizator życia muzycznego, ale także organmistrz. Studia odbył w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy) i w Katowicach w klasie dyrygentury prof. Jana Wincentego Hawla. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Odbył wiele kursów mistrzowskich m.in. pod kierunkiem Michaela Schneidera oraz Gastona Litaize.
       Koncertuje w Polsce, Austrii, Czechach, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie i we Włoszech. Nagrał m.in. 4 pyty CD. Publikuje swoje artykuły w „Ruchu Muzycznym” oraz zeszytach naukowych polskich uczelni muzycznych. Jest inicjatorem licznych polskich festiwali i cyklów koncertowych.
       Do najważniejszych osiągnięć organmistrzowskich Jerzego Kukli należy m.in. przebudowa organów Walckera/Biernackiego w katedrze w Łomży, przebudowa organów chórowych w katedrze w Oliwie oraz budowa organów w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu.
       Jerzy Kukla był również konsultantem muzycznym oraz wykonawcą intonacji wielu prestiżowych instrumentów, m.in. w Bazylice OO. Jezuitów w Krakowie, Bazylice NMP w Wadowicach, Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, organów wielkich katedry w Oliwie oraz obu instrumentów w Bazylice OO. Paulinów na Jasnej Górze.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Szkoda że kolej Nadzalewowa tam nie dojedzie, może bym się wybrała. Widać nie zależy władzom miasta na turystach!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elka123(2012-06-29)
 • Planuję jechać, mam wolne miejsce w samochodzie. Hero.
 • A ja już nie mogę się doczekać następnego koncertu 8 lipca, kiedy to gra nasz Mistrz, pan Henryk! Pamiętam Pana z katedry i Pańskie zasługi dla kultury elbląskiej. Miło będzie Pana ponownie posłuchać. Elblążanie, przybądźcie tłumnie!
 • Mili Elblążanie, okazja jakich mało i Pan Kukla i Pan Henryk Gwardak to wielcy wykonawcy i choć bez wielkiej oprawy medialnej jest to impreza to warto posłuchać muzyki organowej. Utwory J. S. Bacha i innych to nieśmiertelne dzieła i teraz i zawsze. .. . Pozdrawiam i tych co chcą, i tych co się wahają, i tych co nie wiedzą co z sobą zrobić, i tych co nie, ,kumają, ,żadnych dzwięków poza, ,umba, ,umba, . .. ..
 • mozna było podać ta informację wczesniej!!!!!
Reklama