UWAGA!

Krzyż z Gwiazdą dla generała

Mieszkający w Elblągu generał brygady Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski został dziś udekorowany bardzo ważnym odznaczeniem przyznawanym przez Prezydenta RP - Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Odznaczenie to przyznano generałowi w maju, jednak wówczas nie mógł on pojechać do Warszawy ze względu na stan zdrowia. Dziś w imieniu Prezydenta RP odznaczenie przywiózł do Elbląga wojewoda warmińsko-mazurski Adam Supeł.
     Generał Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski ma 99 lat. W 1931 r. ukończył w stopniu podporucznika szkołę oficerską w Komorowie. W 1939 r. walczył w kampanii wrześniowej. Po ucieczce z niewoli niemieckiej już od października 1939 r. działał w konspiracji, najpierw we Lwowie, później w Krakowie. W lipcu 1944 r. został dowódcą 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej utworzonej w ramach Inspektoratu „Maria”. Działania wojenne zakończył w stopniu podpułkownika. Po wojnie był prześladowany i trzykrotnie aresztowany, skazywany dwukrotnie na śmierć. W 1991 r., w swych pierwszych nominacjach generalskich, prezydent Lech Wałęsa awansował go do stopnia generała brygady. Po przejściu na emeryturę generał Nieczuja-Ostrowski zajął się opracowywaniem monografii historycznych, co robi do dziś.
     Na uroczystości wręczenia generałowi Krzyża Komandorskiego była Marta Hajkowicz:
     
MH
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Szanowny Panie Generale ! Wiele to lat upłyneło od chwili gdy młody sierżant podchorąży z cenusem Bolesław Nieczuja-Ostrowski prowadził defilade na poligonie Biedrusku przed Inspektorem Sil Zbrojnch RP Edwardem Rydzem-Śmigłym jako prymus wyszkolenia... Zawsze był Pan Generał wzorem do naśladowania jako człowiek Honoru , Wiary , Patriotyzmu i Niezłomności . Panowie Generałowie proszę zapamiętać i pójść tą drogą z takim samym zapałem, energią i postawą oficera i generała jak Pan Generał brygady Bolesław Nieczuja- Ostrowski .Osobiście dziekuje za możliwść spotkania w swoim życiu Pana Generała. KR
Reklama