UWAGA!

Kto chce skrzywdzić konia Przewalskiego z braniewskiego ZOO? (napisali do nas)

 
Elbląg, Kto chce skrzywdzić konia Przewalskiego z braniewskiego ZOO? (napisali do nas)
fot. nadesłana

W nocy z piątku na sobotę ktoś zastawił na konia Przewalskiego pułapkę ze stalowej pętli, która zaciskała się na szyi zwierzęcia. Poprzednio ktoś (prawdopodobnie ta sama osoba) działał podobnie, z tym że pętla zrobiona była ze sznura. Tym razem, tak jak i poprzednio, koń uciekł.

Niestety nie może sam ściągnąć pętli z szyi, tak jak to robił w przypadku pętli ze sznura, dlatego dyrekcja ZOO zmuszona została do ściągnięcia odpowiednio wyszkolonych specjalistów z ZOO w Gdańsku, którzy muszą uśpić zwierzę, by do niego podejść i ściągnąć metalową żyłkę. Jest niebezpieczne dla zwierzęcia, bo każda próba podania środka usypiającego jest ryzykiem, że zwierzę tego nie przeżyje.  Z drugiej strony jest to konieczne, by metalowa lina nie zaczęła wrzynać się w szyję konia.
       Ten, kto to robi, zakrada się do ZOO nocą, gdy jest ciemno. Tak długo płoszy konia, aż ten przebiega miedzy drzewami w miejscu, gdzie jest zastawiona na niego pętla wnykowa.
       Koń Przewalskiego to jedyny pierwotny gatunek konia żyjący od zawsze w stanie dzikim. Wykryto go na Syberii. Konie Przewalskiego są bardzo słabo spokrewnione z końmi domowymi. Grozi im wyginięcie m. in. wskutek działań człowieka. Do koni Przewalskiego strzelano dla mięsa, a ich naturalne środowisko- stepy, zamieniono w pola uprawne i pastwiska. Nie pozostawiono im przestrzeni do życia i rozmnażania. Do końca lat 50. przetrwało zaledwie dwanaście osobników. Skuteczna ochrona sprawiła jednak, że obecna populacja tych koni rozrosła się do dwóch tysięcy. Na wolności w Chinach i Mongolii żyją dziś potomkowie osobników pochodzących z ponownego zasiedlenia końmi Przewalskiego, a w Kalifornii i na Ukrainie można je spotkać w rezerwatach.
       W sobotę na miejsce przyjechali policjanci z dochodzeniówki, którzy zabezpieczyli ślady.
       Urząd Miasta powinien założyć monitoring przy zwierzętach, a przynajmniej przy koniu Przewalskiego, w miejscu tym powinno być również założone oświetlenie zmierzchowe, by ten który chce skrzywdzić zwierzę pod osłoną nocy, nie zamęczył go w końcu. Trzy razy w ciągu roku koń Przewalskiego, zwierzę, które na świecie jest tak naprawdę unikatem, jest przedmiotem maltretowania i ataków okrucieństwa. Władze Braniewa powinny w końcu zrobić wszystko, by uchronić go przed cierpieniem lub śmiercią.  
      
Monika Hyńko, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt - OTOZ Animals
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • braniewo to dzicz. dziwni ludzie, czesto jezdzacy po pijaku, kradnacy itd. nie potrafia jezdzic autami bo nie znaja przepisow ruchu drogowego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  2
  ursus(2015-06-22)
 • a może to Przewalski komuś podpadł a nie jego koń ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  9
  kumpel.Przewalskiego(2015-06-22)
 • Choroby psychiczne to skutek między innymi stresu w obecnych czasach nam go nie brakuje - brak pracy, drastyczne sceny w filmach, gry komputerowe przepełnione przemocą itd. proces będzie sie nasilał z każdym rokiem gdyż ludzie są coraz słabsi, dzieci wychowywane przez swoich rodziców w "osłonce" coraz później osiagają dojrzałość emocjonalną częstokroć grubo po osiagnieciu dwudziestu kilku lat ( w latach 60' czy 70' ten wiek wynosił w granicach 16-18 lat). Działanie tego człowieko to zwykłe działanie człowieka z problemami psychocznymi.
 • Złapać gnoja i mu na szyi założyć pętlę. Co za zbydlęcenie tego narodu. A gdzie sa kamery??
 • Że też nie udało się jeszcze namierzyć zwyrola! Nie wiem jaką papkę trzeba mieć zamiast mózgu, żeby wpadać na takie pomysły i robić takie rzeczy. Ktokolwiek to robi, jest niebezpieczny także dla ludzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  kasaki(2015-06-22)
 • Mam nadzieję, że złapią tego tumana. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  0
  kajjjka(2015-06-22)
 • Może lepiej konia zabrać do ZOO w Gdańsku. .. .. ?Do "ursus"-W Braniewie tak jak w każdej innej miejscowości mieszkają dobrzy i źli ludzie. Nie można wszystkich oceniać źle przez jednego (nie) człowieka.
 • Nie rozumiem dlaczego? Po co? Jaki cel ma dręcznie tego konia? Dziwna sprawa.
 • to jakis skonczony d. .eb, ,i. ., l któremu by należało nakopac do dupy i jebo zaczepic tak na sznur. ..
 • .. .bo musi byc zoo musiiiii a moze by tak ludzi pozamykac i niech sobie siebie wzajemnie ogladali ? po co jest zoo sie mytam !!!! bo bah**ry musza ogladac udomowione zwierzaki ktore sie mecza bo sa pozbawione wolnosc !!! super!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1
  3
  debilizmowimowienie(2015-06-22)
 • a swoja droga po co istnieje cos takiego jak zoo????
 • swoja droga to smiech na sali aby zoo nie mialo kamer !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  gdziekamery!(2015-06-22)
Reklama