UWAGA!

Kukiełkowe ferie

 Elbląg, Kukiełkowe ferie
fot. AD

Kiedy za oknem zima, w czasie ferii dzieciaki chętnie pędzą na sanki, narty, lepią bałwana, rzucają się śnieżkami. Inni spędzają swój wolny czas oglądając bajki lub grając na komputerze. Niektórzy jednak robią kukiełki…

CSE „Światowid” przygotował na czas ferii dla małych elblążan moc atrakcji. Podczas bardzo ciekawych warsztatów kukiełkowych dzieci ćwiczą nie tylko sprawności manualne, lecz także uczą się, jakich zachowań w życiu codziennym należy unikać. Na podstawie wysłuchanej bajki robią wspaniałe kukiełki i wysnuwają morał oraz uczą się, jak należy w życiu postępować, a jakich postaw unikać. Na zajęciach dzieci lepią, tną, skręcają i sprawia im to ogromną radość.
       - Bardzo podobają mi się zajęcia. Wiele się tutaj uczę. Robimy lalki, rzeczy z plasteliny – mówi siedmioletnia Amelia.
       - Robimy tu różne rzeczy z gliny, rzeźbimy. Robimy różne pacynki. Pani nam czyta opowiadania, a my dorabiamy do tego kukiełki – mówi ośmioletnia Marta. – Mamy bardzo miłą panią. Zawsze z nią rozmawiamy i śmiejemy się na zajęciach. Bardzo mi się tu podoba.
       - Te zajęcia są bardzo fajne. Wczoraj lepiliśmy z gliny na podstawie opowiedzianej wcześniej przez panią bajki. A dziś robimy kukiełki z materiału – mówi dziesięcioletnia Kasia.
       Dzieci wysłuchały bajki o „Królu Drozdobrodym”. Jest to historia opowiadająca o kapryśnej księżniczce, która zostaje ukarana ciężką pracą za złośliwe wyśmiewanie innych.
       - Są to warsztaty kukiełkowe, przeznaczone dla dzieci od sześciu do dwunastu lat – mówi prowadząca zajęcia Ewa Bednarska-Siwilewicz. - Dzieci na podstawie przeczytanej bajki braci Grimm, projektują postacie w niej występujące. Dziś czytaliśmy bajkę pt. „Król Drozdobrody”. W bajce tej można znaleźć ciekawe treści, na podstawie których dzieci się czegoś uczą – dodaje. - Z bajki wynika, że ludzie oceniają często innych na podstawie wyglądu. Po jej przeczytaniu omówiliśmy nie tylko tworzenie postaci, lecz także wysnuliśmy refleksję, czego robić się nie powinno. Jest to też dla dzieci nauka, przestrzeganie przed pewnymi postawami, które w szkole coraz częściej się spotyka. Jest to jednak przede wszystkim warsztat manualny. Dzieci tną, skręcają, rzeźbią, kształtują sprawności manualne. To warsztat oparty o różne materiały: papier, tkaniny, batik, kolaż. Jest również warsztat ceramiczny czyli robienie postaci w glinie. Są to więc bardzo różnorodne warsztaty.
       Warsztaty rozwijają wyobraźnię, uczą pomysłowości i ćwiczą umiejętności manualne dzieci, poza tym pobudzają kreatywność, a przede wszystkim sprawiają małym elblążanom ogromną radość oraz dostarczają wielu pozytywnych wrażeń i emocji. Wychowanie plastyczne odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka, gdyż wzbogaca jego możliwości artystyczne. Właściwie wybrana technika ma ogromny wpływ na zainteresowania pracą plastyczną oraz pobudza do twórczego działania i do ekspresji.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama