UWAGA!

Laureaci Nagród Prezydenta

Elbląg, Laureaci Nagród Prezydenta za działalność w 2009 r.
Laureaci Nagród Prezydenta za działalność w 2009 r. (fot. Anna Dembińska)

Tradycyjnie w Wieczór Trzech Króli przyznane zostały doroczne nagrody prezydenta Elbląga. Uroczystość odbyła się w Bibliotece Elbląskiej. Zobacz fotoreportaż.

O laureatach:
       I. Nagroda Prezydenta Elbląga za 2009 rok w kategorii: „Działalność oświatowa i pedagogiczna"
       dr Stanisław Kwitnewski - Zastępca Dyrektora Instytutu Politechnicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu oraz Dyrektor ds. kształcenia w PWSZ w Elblągu.

       Jest autorem pracowni eksperymentu z fizyki, będącej filarem zainicjowanego przez Prezydenta Miasta „Experimentarium Elbląskiego". Stworzył koncepcję funkcjonowania tej pracowni, scenariusze zajęć, program autorski nauczania fizyki dla szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz zestawy eksperymentalne do prowadzenia badań zjawisk występujących w fizyce i astronomii. Pracownia fizyki stanowi niezwykłą innowację pedagogiczną wprowadzoną po raz pierwszy w Polsce, wpisując się tym samym w realizację jednego z głównych celów Strategii Lizbońskiej - podwyższania jakości kształcenia.
       Łącząc teorię fizyki z praktyką i zastosowaniem narzędzi skutecznie zachęca uczniów do poznawania zjawisk zachodzących w świecie przyrody, astronomii, optyki, termodynamiki, mechaniki. Pan Kwitnewski jest również animatorem zespołu pedagogów, studentów, którzy wraz z nim upowszechniać będą w mieście nowoczesne metody eksperymentu. Jest także autorem i współautorem licznych publikacji naukowych, a także uczestnikiem konferencji naukowych w Polsce i za granicą, na których prezentuje wyniki swoich badań.
       dr Stanisław Kwitnewski jest wielkim autorytetem naukowym oraz zaangażowanym społecznikiem, który pracę naukową łączy z działalnością na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży naszego miasta. Z wielką pasją służy elbląskiej oświacie, wdrażając nowatorskie metody nauczania, które zmieniają podejście do metodyki pracy z przedmiotu fizyki. Swoim dorobkiem naukowym promuje nasze miasto w kraju i poza jego granicami.
      
       II. Nagroda Prezydenta Elbląga za 2009 rok w kategorii: „Ochrona środowiska"
       Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 18 im. Franciszka II Rakoczego
- placówka od wielu lat propaguje wśród uczniów ekologiczną postawę i poszanowanie dla środowiska naturalnego. Dowodem na to są m.in. liczne konkursy oraz akcje związane z ekologią, w tym: zbiórka surowców wtórnych, ekowarsztaty, praca w ogrodzie szkolnym „Zielony Zakątek" oraz wspieranie programu ekozespołów.
       Uczniowie szkoły biorą udział w turniejach wiedzy ekologicznej są również uczestnikami sejmików ekologicznych. Proekologiczne działania Szkoły potwierdzone zostały licznymi nagrodami i wyróżnieniami. W roku 2006 decyzją Jury V Edycji Konkursu Prezydenta Miasta Szkoła Podstawowa na 18 otrzymała tytuł „Szkoły Ekologicznej". Szkoła jest także laureatem konkursu Fundacji Nasza Ziemia „Ekologiczny pierwszy dzień wiosny - 2009", ponadto zajęła II miejsce w II ogólnopolskim konkursie "Moje magiczne miejsce". Osiągnięciem ekologicznym w roku szkolnym 2009/2010 było zajęcie I miejsca w ogólnopolskim konkursie „Tesco dla szkół", w nagrodę szkoła otrzymała wyposażenie do nowoczesnej pracowni naukowej.
       Na szczeblu wojewódzkim za wieloletnie działania ekologiczne Szkoła otrzymała certyfikaty Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty: „Szkoła Przyjazna Środowisku" oraz „Szkoła promująca zdrowie". Osiemnastka uzyskała I miejsce w konkursie „Spotkania z przyrodą" i nagrodę główną w konkursie "Robaczek -Podglądaczek obserwuje, bada, eksperymentuje i chroni przyrodę".
      
       III. Nagroda Prezydenta Elbląga za 2009 rok w kategorii: "Służba zdrowia i opieka społeczna"
       Doktor Lech Cylkowski - ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu.

       W ciągu długoletniej pracy zawodowej dał się poznać jako wspaniały lekarz i organizator, szanowany i ceniony w swojej specjalności. Duże doświadczenie zawodowe łączy z ciągłym podnoszeniem swoich kwalifikacji. Jest osobą komunikatywną, o wysokiej kulturze osobistej, co szczególnie cenią sobie jego pacjentki. Od wielu lat szkoli młodych lekarzy, wprowadzając ich w świat specjalistycznej medycyny.
       Pan Doktor zaangażowany jest w reformę służby zdrowia, konstruktywnie uczestnicząc w zmianach dokonywanych w Szpitalu Miejskim. Z zespołem, którym kieruje wypracował dobrą markę Oddziału, cechującego się wysokim poziomem świadczonych usług.
      
       IV. Nagroda Prezydenta Elbląga za 2009 w kategorii: „Działalność gospodarcza"
       Wojciech Macijewicz - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Klaster Mebel Elbląg
, które skupia 20 firm zatrudniając łącznie 2 tysiące pracowników. Na uwagę zasługuje fakt, że KLASTER MEBEL - ELBLĄG jest pierwszą zakończoną sukcesem inicjatywą w podregionie elbląskim i jedną z pierwszych tego typu inicjatyw na Warmii i Mazurach. Dzięki temu przedsięwzięcie, któremu przewodzi Wojciech Macijewicz odgrywa ważną rolę w kreowaniu konkurencyjności i rozwoju gospodarczego w Elblągu i regionie. Klaster meblarski skupia podmioty o różnym profilu produkcji, których działalność koncentruje się wokół produkcji mebli szerokiego asortymentu, akcesoriów meblowych oraz innych elementów niezbędnych do zapewnienia ich prawidłowego funkcjonowania, bezpieczeństwa i estetycznego, nowoczesnego wyglądu.
       Klaster Mebel Elbląg skutecznie promuje swoje produkty. Brał między innymi udział w Międzynarodowych Targach Poznańskich i Międzynarodowych Targach Ostródzkich.
       Klaster ciągle rozwija się, szczególny nacisk kładąc na wdrażanie nowych technologii. W tym celu podjął współpracę z Instytutem Technologii Drewna w Poznaniu, a w najbliższym czasie zamierza również skorzystać z doświadczenia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
       Dzięki promocji, nowoczesnym technologiom, i sprawnej organizacji produkty meblarskie Klastra pochodzące z Warmii i Mazur kojarzone są z wysoką jakością i rozpoznawalną marką. Tym samym Region Warmii i Mazur staje się rozpoznawalnym w Polsce zagłębiem produkcyjnym, oferującym wysokiej jakości meble o własnym, atrakcyjnym wzornictwie.
       Inicjatywa, której przewodzi Wojciech Macijewicz zrzesza przedsiębiorców prowadzących biznes w sposób etyczny, z poszanowaniem obowiązujących norm i praw: klientów, pracowników i lokalnej społeczności. Szczególny nacisk kładziony jest na poszanowanie środowiska naturalnego.
      
       V. Nagroda Prezydenta Elbląga za 2009 rok w kategorii: ”Kultura i Sztuka"
       Wojciech Karpiński - Pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury muzyk, nauczyciel, kompozytor, aranżer, autor tekstów piosenek, a także scenariuszy spektakli.

       Napisał i wyreżyserował przedstawienia dla dziecięcych grup teatralnych m.in. spektakl pt. „Kłopot Mikołaja" oraz sceniczną wersję „Legendy o Piekarczyku". Jest również autorem i reżyserem 5 filmów telewizyjnych z cyklu „Legendy Warmii i Mazur" zrealizowanych przez Telewizję Elbląska z udziałem dzieci i młodzieży elbląskich szkół..
       Komponuje piosenki, które chętnie wykonywane są przez zespół "Szalone Małolaty" działający w Młodzieżowym Domu Kultury.
       Potwierdzeniem muzycznych umiejętności Wojciecha Karpińskiego są nagrody, które zdobywał: I nagroda w kategorii zespołów dziecięcych w Grodzkim Forum Teatrów Szkolnych w Elblągu za spektakl "Kłopot Mikołaja" oraz nagroda w dorocznym przeglądzie spektakli bożonarodzeniowych w Elblągu również za to przedstawienie.
       Wojciech Karpiński ma znaczący wkład w rozwój i sukcesy zespołu Szalone Małolaty, które uzyskały I nagrodę; "Złoty Aplauz" na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie za piosenkę jego autorstwa pt. "Wiosna". Zaś solistka w kategorii do 9 lat - Rozalia Grafowska wzięła udział w finale tego festiwalu z piosenką Wojciecha Karpińskiego pt. "Z lalkami kłopot".
       Laureat współpracuje z elbląskimi szkołami tworząc warunki do działalności artystycznej uczniów. Od wielu lat rozwija umiejętności muzyczne i teatralne dzieci w Szkole Podstawowej nr 1, z uczniami elbląskich liceów przygotowywał m.in. jasełka, a także scenkę własnego autorstwa pt. "Juliusz Słowacki przed Komisją Wojskową".
       Wieloletnie doświadczenie Wojciecha Karpińskiego w pracy z dziećmi i młodzieżą, duża wiedza i kultura muzyczna, umiejętność inspirowania młodych i widoczna dla nich serdeczność dają wspaniałe efekty artystyczne.
      
       VI. Nagroda Prezydenta Elbląga za 2009 rok w kategorii: „Sport i turystyka"
       Tomasz Gadaj - nauczyciel dyplomowany zatrudniony w IV Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu.
Jest również trenerem sekcji judo MKS "Truso" Elbląg. Jako nauczyciel wychowania fizycznego opracował i wdrożył autorski program zajęć judo i samoobrony. Zajęcia z technik samoobrony prowadzi na Wydziale Ratownictwa Medycznego w Policealnej Szkole im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu. Od kilku lat jest współorganizatorem największego w Polsce północnej Ogólnopolskiego Turnieju w Judo im. Czesława Misiuka w kategoriach dzieci i młodzików.
       Jego praca pedagogiczna cieszy się dużym uznaniem zarówno wśród uczniów, jak i całego grona pedagogicznego IV LO oraz Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. W ciągu 16-letniej pracy zawodowej był wielokrotnie nagradzany, m.in. przez sportowe władze województwa warmińsko-mazurskiego, Wojewódzką Federację Sportu, Warmińsko-Mazurski Okręgowy Związek Judo, Polski Związek Judo.
       W swojej pracy trenerskiej i pedagogicznej służy wsparciem i pomocą zarówno zawodnikom, jak i rodzicom. Organizując dzieciom i młodzieży czas wolny, obozy i zawody sportowe, propaguje wśród swoich wychowanków zdrowy tryb życia.
       Wychowankowie Tomasza Gadaja reprezentowali Elbląg w imprezach rangi mistrzowskiej w kraju i za granicą. Ogromny wkład pracy włożony w wychowanie i szkolenie młodych judoków wielokrotnie przekładał się na ich wysokie wyniki sportowe oraz przyczyniał się do promocji naszego miasta.
      
       VII. Nagroda Prezydenta Elbląga za 2009 rok (kategoria: inne dziedziny)
       Anna Tomczak - pełni obowiązki Kierownika Spółdzielczego Domu Kultury „Zakrzewo".

       Doskonale sprawdza się w roli koordynatora projektów. Pani Anna jest niewyczerpaną kopalnią pomysłów, aktywnie angażuje się w życie kulturalne mieszkańców Elbląga, organizując w "Zakrzewie": konkursy plastyczne, muzyczne, taneczne, koncerty i spotkania z ciekawymi ludźmi, zabawy (Bal kartoflany, Andrzejki, Zabawa Karnawałowa, Bal Wiosny), festyny, np. z okazji Dnia Dziecka.
       Anna Tomczak pomaga w organizacji licznych przedsięwzięć (prospołecznych, proekologicznych) na terenie Elbląga: Jesiennych Rajdów Integracyjnych po Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej, warsztatów ekologicznych, zajęć terenowych, Międzynarodowego Dnia Ziemi i Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 18 przy organizowaniu szeregu akcji ekologicznych.
       Wszystkie te lokalne działania to prawdziwa praca społeczna u podstaw, która przeciwdziała atomizacji i zamykaniu się społeczeństwa. Anna Tomczak jest kobietą, która zmienia rzeczywistość na lepszą, budząc społeczne uznanie i szacunek. W opinii wielu osób jej niezwykłą umiejętnością jest: "robienie zwykłych rzeczy w niezwykły sposób, przyciągając uwagę świata".
      
UM Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • BRAWO DLA SP 18.Gratulacje!!!!!
 • Koncert był wspaniały!!! Polecam niedługo mają zagrać w Elblagu dla wszystkich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Byłam Widziałam Chcę powrócić(2010-01-06)
 • "przyciągając uwagę świata"? Całość fajnie, ale to chyba lekka przesada?
 • Brawo Pani Aniu!!!. Jjestem mieszkańcem zasobów Spółdzielni ZAKRZEWO i bardzo podoba mi sie Pani zaangażowanie i praca Domu Kultury. Oby wiecej takich zaangażowanych ludzi, a Domy kultury w innych Spółdzielniach, czy ośrodkach nie świeciły by pustkami. jesli moge cos pani zaproponować do planu pracy, to wprowadzenie także koncertów jazzowych. Jesli sobie dobrze przypominam, to kilka juz było, ale można by to cyklicznie powtarzać, i wprowadzic ich wiecej i z ciekawymi muzykami, których nawet w Elblagu nie brakuje. jeszcze raz serdeczne gratulacje!!!!
 • Sami swoi. Klaster skupia przedsiebiorstwa dzialajace etycznie. Myslalby kto! A ginekolog hurtownik, ehh szkoda gadac. :-(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nic nowego(2010-01-07)
 • co rok ci sami ludzie - klika pana słoniny masakra !
 • Gratulacje dla wszystkich laureatów, wyjątkowo trafnie i zasłużenie wybrani dla poszczególnych kategorii. Tylko można cieszyć się, że mamy wśród nas takich wspaniałych elblążan.
 • Prosimy o więcej zdjęć.
 • Statuetka, autorstwa artystki-rzeźbiarki Barbary Lis-Romańczuk, będzie załącznikiem do Nagrody Prezydenta Elbląga za szczególne dokonania na rzecz miasta w minionym roku. Tradycyjnie są one wręczane 6 stycznia podczas uroczystego koncertu w Teatrze Dramatycznym. „ Elbląski grosz” ma natomiast być upominkiem samorządu miasta dla wszystkich jego mieszkańców urodzonych w jubileuszowym roku 2000 i w latach następnych. Autorem projektu jest artysta-malarz Zbyszek Opalewski - portEl 22-12-1999
 • ludzie prezydenta
 • Koncert cudowny, wyjątkowy. .. całość uroczystości dobrze zorganizowana. Gratuluje laureatom, w tym roku są ok.
 • Laureatom najlepsze gratulacje, jak również takie same gratulacje mieszkańcom mojego Miasta za wybór. To wspaniale, że są ludzie, którzy w odczuciu społecznym, zasługują na NPE za swoją twórczą pracę oraz za styl jej wykonywania. Ludzie, to siła intelektualna, twórcza i kulturalna miasta. Wymaga docenienia, dbałości i uznania. Aż się prosi, aby na stronach internetowych np. Urzędu Miejskiego, utworzyć link pt. : Znani elblążanie. Bo któż bardziej zasługuje na umieszczenie jego nazwiska w tym linku - zaliczenie do grona Znanych, niż laureaci Nagród Prezydenta Elbląga. To właśnie laureaci Nagrody, dzięki swojej codziennej pracy, jak nikt inny, zasługują na uznanie, szacunek i dumę miasta. Chwalmy się tymi ludźmi również na stronach internetu. Niech nie będą bohaterami tylko jednego dnia!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krzysztof 44(2010-01-07)
Reklama