UWAGA!

Listy do Mikołaja

Elbląg, Listy do Mikołaja

Co roku kilkaset listów adresowanych do świętego Mikołaja trafia do skrzynek pocztowych na terenie Elbląga. Ich nadawcami są oczywiście najmłodsi elblążanie.

Metody są różne. Dowiedzieliśmy się od nich od dzieci z przedszkola przy ul. Bażyńskiego. Najprościej jest napisać do Mikołaja list i wręczyć go jednemu z rodziców, a jeszcze lepiej dziadkowi. Na pewno trafi w odpowiednie ręce. List także można schować do buta, aby za klika dni z tego samego buta wyjąć odpowiedni prezent. Niektórzy kładą listy na noc na półce, inni przyklejają na szybie. Poczta świętego Mikołaja jest sprawna.
     Część dzieci wysyła jednak listy zwykłą, Pocztą Polską.
     - Zbliżają się święta - mówi Beata Szymańska, kierownik sekcji marketingu Rejonowego Urzęgu poczty w Elblągu. - W naszych urzędach zdarzają się przesyłki adresowane zarówno do świętego Mikołaja mieszkającego w Polsce, jak i do tego za granicą.
     Listy do polskiego Mikołaja są najczęściej adresowane do Warszawy, ponieważ Poczta Polska od kilku lat jest jednym ze sponsorów akcji "Pocztówka do świętego Mikołaja". Zagraniczne listy są najczęściej kierowane do Finlandii. Dzieci wiedzą z mediów, że Mikołaj mieszka w Laponii.
     Zdarzają się także listy zaadresowane tylko "do Śitego Mikołaja" , bądź listy bez znaczka lub ze znaczkiem narysowanym. Takie przesyłki trafiają do specjalnego urzędu w Koluszkach.
     Ile kosztuje list do Świętego? Cena znaczka do adresata w kraju wynosi 1 zł, za granicę - 1,90 zł.
     - Mogę się tylko domyślać, co dzieje się z listami trafiającymi do Finlandii - dodaje Beata Szymańska. - Myślę, że Mikołaj ma specjalną polską sekcję śnieżynek, które czytają listy od naszych dzieci. Ja wierzę w świętego Mikołaja. Dowodem na jego istnienie są przecież prezenty pod choinką. Sama do niego listów nie piszę, ale namawiam do tego moje dzieci.
     Codziennie przez ręce pracowników elbląskiej poczty przewija się ok. 25 listów do Mikołaja. Co roku z Elbląga do najbardziej hojnego ze świętych za pośrednictwem Poczty Polskiej trafia ok. 500 listów.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama