UWAGA!

Lokatorom ma być lżej

Ta informacja na pewno ucieszy lokatorów mieszkań wybudowanych przez „Zamech”: Rada Miejska zgodziła się na wykup lokali z rąk prywatnych właścicieli. Za 453 mieszkania oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów przyległych do budynków, w których się mieszczą, samorząd zamierza zapłacić 3 100 414 zł.

Wiceprezydent Witold Wróblewski mówi, że dzięki tej transakcji lokatorzy będą płacili niższe czynsze i będą mogli wykupić mieszkania na korzystniejszych niż obecnie zasadach.
     - Obsługa tego rodzaju nieruchomości to trudny rodzaj działalności gospodarczej i dotychczasowy właściciel postanowił się z niej wycofać. W tej sytuacji możliwe były dwa kierunki działania: albo sprzedaż spółki lub mieszkań komuś trzeciemu, albo przejęcie ich przez miasto - podkreśla wiceprezydent. - Przyjęte rozwiązane da najemcom stabilizację: niższe czynsze i szansę na wykup na dogodnych warunkach. Transakcje kupna-sprzedaży były, są i będą. Po prostu, miasto ulokowało pieniądze w nieruchomościach, za korzystanie z nich będzie pobierać czynsz, a kiedy będą wykupywane na własność, stopniowo będzie odzyskiwać zainwestowaną kwotę.
     W czwartek radni zgodzili się też na zaciągnięcie półtora miliona złotych kredytu na częściowe sfinansowanie transakcji.
     Przypomnijmy, sprawa pozamechowskich budynków od dawna budziła kontrowersje. Lokatorzy, głównie osoby w podeszłym wieku, w tym wielu emerytowanych pracowników „Zamechu”, uważają, że zostali oszukani. Jak mówią, o sprzedaży mieszkań wybudowanych z pieniędzy ich oraz zakładu, w którym pracowali, dowiedzieli się już po fakcie. O interwencję prosili m.in. „Solidarność”, prokuraturę i sąd.
     Zgodnie z zapisami listu intencyjnego, jakie władze Elbląga podpisały z właścicielem mieszkań, umowa o sprzedaży powinna zostać podpisana do końca kwietnia.
     Mówi wiceprezydent Elbląga Witold Wróblewski:
     
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jak zwykle przed wyborami robi sie prezenty byłym pracownikom Zamechu,tylko jest jeden problem,że dalej czynsze w tych blokach będą jedne z najwyższych w Elblągu.Może rada miasta znizyła by te czynsze do takich kwot jakie maja pozostali mieszkańcy.A z drugiej strony to jakos to wszystko jest dziwne.Ktoś kupił te mieszkania parę lat temu za milion złotych,a teraz dostał ponad trzy miliony.Niezły zarobek,coś tu śmierdzi.Wesołych Świat,smacznego jajka i mokrego Dyngusa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblażanin(2006-04-16)
 • Kupowanie wyborców za 3 bańki to żenujące, a można by za tą kasę całkowicie wyremontowac ze 3 ulice!!!:(
 • Dobra k../najlpeij nic nie robic
 • coś tu jest popierdzielone 3.100.414 dzielone na 453 daje cenę niecałe 7 tys. za mieszkanie, czyli mieszakńcy nie mieli średnio po 7 tysiaków na wykup mieszkania? przecież to bzdura kompletna!!!!! to ja chętnie wykupię takie mieszkanko, kredyt nawet wezmę na dwa. Na trzy lata to wyjdzie jakieś 500 zł miesięcznej raty, a od ręki sprzedam je za 1600 zł za metr, wezmę dwie kawalerki po 45 metrów to ma około 144 tys zysku minus wkład 14 tys. złotych, czyli czysk to dla jednej kawalerki jakieś 65 tysięcy, czy ktoś wiem jak można to kupić ? oj chyba miasto cos nie do końca rozumie o co tu chodzi, bo mi się wydaje, że ktoś tu kogoś oszukuje!!!!! nie wierzę, że lokatorzy nie mają kasy na wykup, każdy nan ich miejscu znalazłby kasę ta transakcja to kopalnia złota ale po co jak im miasto pewnie te mieszkania wyremontuje i opchnie za 3 tys., tylko dlaczego ja mam za to płacić?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obywatelbiedny(2006-04-16)
 • w dużym skrócie każdy dostanie po około 7 tys. złotych w prezencie od miasta ( 3100414 dzielone na 453= niecałe 7 tysięcy)
 • Szanowni komentatorzy! Nikt nikomu nic nie dał! Miasto znalazło mądre rozwiązanie bardzo skomplikowanej sytuacji. Artykuły naszych redaktorów są za krótkie, aby wyjaśnić o co chodziło.
 • Dlaczego byli zamechowcy maja byc uprzywilejowani i dostawac prawie za darmo mieszkania. Za komuny wszyscy pracowaliśmy tak samo. Tylko dlatego, że pracowałem w społdzielni pracy, a nie wielkim Zamechu, to mam byc gorszy?!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  były spółdzielca(2006-04-17)
 • Skandal-sprawa dla prokuratora!
 • Podawana przez Was matematyka wykupowa nie ma nic wspólnego z rzeczywistoscią.Rzeczywiście informacja jest dosyć lakoniczna i bez jej poszerzenia może mylić.Popełniono ongiś błąd sprzedając te mieszkania.Prywatny właściciel nałożył wysokie czynsze,a sprzedaż mogła nastąpić za 40% wartości.Takie same mieszkania komunalne sprzedawane są za 15 lub 25%.Łącznie mieszkań pozamechowskich było ok.2000. 1500 zostało wykupione wcześniej a pozostało ok.500,których najemcy nie byli w stanie to uczynić.Miasto kupując te mieszkania z pewnością przysporzyło sobie trochę kłopotów ale liczy na to,że w perspektywie wyłożone środki wrócą w wyniku kupna tych mieszkań przez najemców.To jest troche taki akt sprawiedliwości społecznej;pamiętajmy,że Zamech ongiś był podporą rozwoju Elbląga.Przypominam,że mieszkania PKP są kupowane za 5% ich wartości.
 • MIESZKANIA ZA BESCEN. a proszę powiedzieć jak to się ma do mieszkań które były budowane ze strychów adaptacie gdzie ostatnie pieniądze wydawało się wbudowę a miasto ciągnie kasę za czynsze gdzie niedołożyło nic nawet 1zł a chce sprzedawać za grubą kasę i jest to zgodne z prawem sprzedać nieswoje.POZDRAWIAM WSZYSTKICH STRYCHOWICZÓW.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  OSZUKANY(2006-04-17)
 • No nie k...., to za moje pieniądze?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  okradany przez polityków(2006-04-17)
 • akt sprawiedliwości dziej-`owej? to dlaczego ci co wczesniej wykupili nie dostaną nic? to jakaś komusza filozofia, dlaczego inne osoby " budowniczowie miasta" , kierowcy, sklepowe, murarze, tynkarze itd. są poza nawiasem tego aktu spawiedliwości dziejowej, a nawet mają to tego interesu dołożyć? dobrze, że nie długo będa wybory..pogonić towarzystwo wzajemnej adoracji, niech ze swoich pensji dokonują "aktów sprawiedliwości dziejowej".....ludzie nie mają żadnych mieszkań gnieżdzą się w klitkach i dla nich co ma miasto? figę z makiem.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dziejowiec(2006-04-17)
Reklama