UWAGA!

Magia fotografowania

 
Elbląg, W CSE Światowid otwarta została wystawa "Fotka miesiąca"
W CSE Światowid otwarta została wystawa "Fotka miesiąca" (fot. AD)

Dziś (12 lutego) w gościnnym Światowidzie odbył się szósty już wernisaż wystawy „Fotka miesiąca”. Wybór nadesłanych zdjęć był wyjątkowo trudny. Zobacz fotoreportaż z wydarzenia.

Dla jednych fotografowanie jest pasją, dla innych odskocznią od codzienności lub potrzebą chwili. Większość z nich nie wychodzi z domu bez aparatu i nie da umknąć najbardziej niesamowitym zjawiskom czy krajobrazem. Fotografowanie wciągnęło ich na dobre. Bez wątpienia ich zdjęcia to promocja naszego miasta i regionu. Dziś (12 lutego) poznaliśmy nazwiska najbardziej uzdolnionych elbląskich fotografów.
       - Już szósty raz dzięki gościnności CSE Światowid spotykamy się w tym miejscu, by świętować „Fotkę miesiąca” – powiedział podczas otwarcia wystawy, wydawca Elbląskiej Gazety Internetowej portEl Włodzimierz Gęsicki. - Na galeriach prezentujemy Państwu 47 zdjęć 26 różnych autorów. Kryteria, którymi kierowaliśmy się przy ich wyborze, były subiektywne i obiektywne. Subiektywne wynikały z takich, a nie innych gustów naszej redakcji, która dokonywała wyboru. A obiektywne wynikały z tego, że nie wszystkie zdjęcia były odpowiedniej rozdzielczości, która pozwalałaby na ich przedstawienie na papierze – dodał. - Stąd też kilka ciekawych fotografii nie mogło znaleźć miejsca na galeriach. Lista autorów jest w tym roku wyjątkowo długa. Z dwóch prostych powodów. Jeden z nich jest taki, że w tej chwili posiadanie aparatu nie jest wielkim wyczynem. Jest to jednak warunek konieczny, by robić dobre zdjęcia, choć niewystarczający. Oprócz tego złożyło się tak, że wśród posiadaczy aparatów fotograficznych, wśród naszych Czytelników, są także ludzie bardzo utalentowani. Posiadanie sprzętu i niewątpliwy talent spowodowały, że to oni zostali wyróżnieni.
       Laureaci zostali nagrodzeni kalendarzem tradycyjnie wydawanym przez naszą Redakcję. Kalendarz zawiera oczywiście zdjęcia utalentowanych elblążan. Ich wybór był szalenie trudny. Trzeba było bowiem wybrać tylko trzynaście fotografii, składających się na 12 miesięcy i okładkę. Wśród nagrodzonych fotografów nie zabrakło weteranów, jak i nowego narybku.
       - Na liście wyróżnionych, oprócz weteranów „Fotki Miesiąca” z przyjemnością odnotowujemy kilka nazwisk młodych ludzi, którzy po raz pierwszy startowali w naszym konkursie i liczymy na to, że będą tę zabawę kontynuować – dodał Włodzimierz Gęsicki. - To, co robicie, jest najlepszą formą promocji miasta i całego regionu.
       Na liście wyróżnionych nie zabrakło kobiet. Dla Edyty Fogiel-Czurakowskiej fotografowanie jest odskocznią od codzienności: - Fotografowanie jest dla mnie pasją, odskocznią od dnia codziennego, od trosk. Jestem taką matką Polką zawsze latającą z aparatem – śmieje się. - A teraz dzięki rozwojowi techniki jest więcej możliwości i jest jeszcze fajniej. Najchętniej fotografuję dzieci i krajobrazy. Jako, że jestem elblążanką, często fotografuję swoje miasto.
       Z wielką pasją fotografuje również Zbigniew Cieśla: - Fotografowanie to jedno z moich hobby. Bardzo lubię podróżować i przy tej okazji robię zdjęcia. A w przerwach między urlopami fotografuję oczywiście Elbląg. Na dzisiejszej wystawie można podziwiać uwiecznioną przeze mnie sikorkę w karmiku dla ptaków.
       Zamiłowanie do fotografowania łączy także państwa Dorotę i Jacka Zylbert, fotografujące małżeństwo: - Jest to pasja, która na pewno nie pochłania całego życia. Nie jest tak bardzo angażująca, ponieważ w międzyczasie trzeba żyć normalnie i funkcjonować – mówi Jacek Zylbert. - Jest to hobby, któremu poświęcamy trochę wolnego czasu. Staramy się uczestniczyć w plenerach, wyjeżdżamy. Przynajmniej raz w roku jesteśmy na jakimś fotograficznym plenerze. Jeśli tylko sytuacja i warunki atmosferyczne pozwalają, to robimy zdjęcia spontanicznie. Oprócz Elbląga i elbląskich krajobrazów fotografujemy wszędzie tam, gdzie tylko w Polsce jesteśmy – dodaje. - Elbląg fotografujemy z racji tego, że stąd pochodzimy, tu żyjemy, tu pracujemy, chcemy więc ten region pokazywać, promować go. To jest nasze i tu wykonujemy znaczną część naszych zdjęć. Na zaprezentowanym podczas dzisiejszej wystawy zdjęciu udało mi się złapać niesamowite chmury, które są rzadkością, a które występują po burzy. Było to spontaniczne: po przyjściu burzy, chwyciłem za aparat, wskoczyłem do samochodu i znalazłem kawałek ładnego widoczku w polu, ponieważ trzeba mieć jakieś miejsce, które by ładnie współgrało z tym niebem. To wszystko polega na szybkości decyzji, bo za chwilę tych pięknych chmur już nie będzie.
       Na wernisażu nie zabrakło innych, nie wyróżnionych w tym roku pasjonatów fotografowania, do których należy Jarosław Jaroszuk, słynny JarJar, niejednokrotnie wyróżniany podczas naszych wcześniejszych „Fotek”.
       - Fotografia jest dla mnie wszystkim. Jest pasją, hobby. Bywało, że zarabiałem na niej – mówi. - W tym roku nie wysłałem fotografii na konkurs. Moje fotografie są ostatnio szare, nawet bardzo mocno szare. Nie wiem, czy by pasowały na tę kolorową wystawę – dodaje. - Ostatnio fotografuję tę drugą stronę Elbląga, nie tę kolorową, pocztówkową. Zrobiłem również dwa filmiki o Elblągu pt. „Szara rzeczywistość”, w których przedstawiam Elbląg trochę od innej strony. Filmy te wzbudziły dużo emocji. Było wiele głosów negatywnych. Zarzucano mi, że temat ten jest źle przeze mnie przekazany, że nie pokazałem dwóch stron Elbląga, że obok tej czarnej zabrakło kolorowej.
       Ufamy, że przez najbliższy rok miłośnicy Elbląga odkryją więcej kolorowych stron naszego miasta. Czekamy na kolejne zdjęcia i spotykamy się za rok, miejmy nadzieję, w jeszcze większym składzie.
      

 


       Lista autorów zdjęć prezentowanych na wystawie pokonkursowej „Fotki Miesiąca”:
       1. Paweł Bożek
       2. Łukasz Budnik
       3. Katarzyna Chmielewska
       4. Mariusz Ciągadlak
       5. Marek Ciesielski
       6. Zbigniew Cieśla
       7. Edyta Fogiel-Czurakowska
       8. Andrzej Freda
       9. Aleksander Gruszecki
       10. Konrad Kacprzak
       11. Michał Kalinowski
       12. Robert Korsak
       13. Marcin Krasowski
       14. Marian Lubawski
       15. Arkadiusz Ławrynowicz
       16. Adam Nieczuja-Ostrowski
       17. Dariusz Nowicki
       18. Krzysztof Ochendowski
       19. Krzysztof Polak
       20. Łukasz Sienkiewicz
       21. Zbigniew Siwoń
       22. Mateusz Sławiński
       23. Sandra Szewczyk
       24. Adam Widowski
       25. Dorota Zylbert
       26. Jacek Zylbert.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • dobry tort
 • Bardzo przyjemne spotkanie, wszystko dobrze zorganizowane
 • Zdjęcia były zrobione profesjonalnie, naprawdę piękne szkoda tylko że było ich tak mało. Naprawdę udana impreza, ładne podziękowanie autorom zdjęć. Tort też był pyszny, ale najważniejsze były zdjęcia. Dziękuję za mile spędzony wieczór. E.
 • Po raz pierwszy uczestniczyłem w takiej imprezie i szczerze powiem, że bardzo miło ją wspominam. Oczywiście fajnie wszystko zorganizowane, torcik pyszny :) Jednak miło było obejrzeć bardzo ciekawe zdjęcia z naszego regionu w dużym formacie oraz poznać chociaż część autorów :) Fotografia jak widać potrafi łączyć ludzi, jest swoistego rodzaju otwarciem się na świat. Pozdrawiam Paweł Bożek :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pablo77(2013-02-13)
 • wiekszosc zdjec to drzewka i pola. wymiot !
 • Gratulacje dla wszystkich wyróżnionych! Podziękowania należą się także innym autorom zdjęć dzielących się fotografiami Elbląga na łamach portEl-u. Jestem fanką konkursu Fotka Miesiąca :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ela Cieślak(2013-02-13)
 • zdjęcia monotematyczne: chmurka, górka, drzewko, brak życia Ale tort dobry
 • eee nie wszystkie byly z widoczkami i drzewkami! :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  no nie?(2013-02-13)
Reklama