UWAGA!

Manifestacja bez zgody

Elbląg, Manifestacja bez zgody

Zaplanowana na jutro w Elblągu ogólnopolska manifestacja Solidarności jest - według nowych przepisów ustawy o ruchu drogowym - nielegalna. Prezydent Elbląga nie wyraził na nią zgody, ale związek zapowiada, że protest się odbędzie.

Solidarność zgłosiła chęć organizacji ogólnokrajowego protestu 5 września i wówczas od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie otrzymała opinię pozytywną, jednak z zastrzeżeniem, że wchodzą nowe przepisy prawa o ruchu drogowym. Teraz okazało się, że w świetle obowiązującej od 12 września nowelizacji ustawy, związek nie może zorganizować manifestacji, bo nie dostarczył niezbędnych i wymaganych ustawą dokumentów. Stąd też prezydent nie mógł wyrazić zgody na tę manifestację.
     - W przeciwnym wypadku prezydent złamałby prawo - powiedziała Agnieszka Staszewska, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga.
     Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym znacznie utrudnia możliwość organizowania manifestacji. Trzeba m.in. zgłosić ten fakt miesiąc wcześniej, przedstawić osoby odpowiedzialne za przebieg wiecu, określić w minutach czas przejścia przez określone ulice, a nawet zaprojektować zmiany w organizacji ruchu na czas manifestacji.
     Szef elbląskiej Solidarności Mirosław Kozłowski stwierdził, że wcześniej nie wiedział o tych zmianach, a teraz jest już za późno.
     - Dotychczas było tak, że chęć zorganizowania manifestacji wystarczyło zgłosić tydzień wcześniej.
     Możliwe, że trasa manifestacji zostanie skrócona lub że nawet zostanie zorganizowany tylko wiec na Placu Konstytucji.
     Alina Zając, rzeczniczka elbląskiej policji powiedziała, że chociaż nie ma zgody prezydenta na ten protest, policjanci będą go zabezpieczać. Na pytanie, czy jest możliwe, by w związku z tym policja użyła siły do rozpędzenia demonstrantów, Alina Zając odpowiedziała: "Nie mam informacji co do dalszych kroków".
     Elbląska manifestacja jest drugą spośród trzech, które organizuje w Komisja Krajowa Solidarności. Do Elbląga ma przyjechać kilka tysięcy związkowców. Manifestacja ma odbyć się pod hasłami obrony miejsc pracy i przeciw łamaniu praw pracowniczych.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • I znowu burdel i zadyma. Ciekawe to zapłaci za ewentualne szkody i zniszczenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czytelnik(2003-09-15)
 • I znowu burdel i zadyma. Ciekawe kto zapłaci za ewentualne szkody i zniszczenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czytelnik(2003-09-15)
 • Podatnicy - czyli wszyscy tylko nie związkowcy bo to ich nie dotyczy, a że policjanci pobici budynki zdewastowane to przecież tylko i wyłącznie wina rządu !!!!
 • Ja się tylko boję powtórki z Warszawy!!! Kilka tysięcy związkowców? Jeśli w regionie "X" metody siłowe są na porządku dziennym i tacy ludzi do Elbląga przyjadą, to pewnie żaden z nich nie będzie się zastanawiać nawet chwile, żeby walnąć kamieniem czy petardą. Ojjjjjjjj.. jutro może być cieplutko w Elblągu.
 • Panie Kozlowski niech pan uwaza bo to pan bedzie odpowiadal za ewentualne szkody! Ja nie popuszczę!
 • Słusznie, słusznie Panie Kozłowski - tylko nie ten aders, właściwy to Gdańsk ul. Polanki...
 • A żeby was co tu takie głupoty co tu wpisujecie z pracy zwolnili na zbity pysk mądrale zasmarkane, a jak jetescie na swoim to zeby was zus i us zjedli do ostatniego grosza. Moze wtedy bedziecie myslec szerzej bo narazie wasze horyzonty myslowe nadają się do poszerzenia ... bejsbolem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wqrwiony na etacie(2003-09-15)
 • Łaskawy " wqrwiony na etacie" tak się składa, że nie czas płakać nad rozlanym mlekiem, trzeba myśleć przed, a nie po. Ta przyadłość (myslenia po) jest zgodna ze znana fraszką "Mądry Polak po szkodze, dzis nowe przyśłowie w modzie, tak przed jak i po szkodzie głupi". A kto Łaskawco optował i gardłoweał za prywatyzacja i reaztrukturyzacją jak nioe działacze zwązkowi z "S". Czy nikt sobie nie zdawał sprawy, co to jest R E S T R U K T U R Y Z A C J A ?
 • Gdyby Miller rządził słusznie, a Słonina zają się sprawą Hetmana (czyli sprawował obowiązki prezydenta miasta) to manifestacji by nie było !!! Teraz to p. Słonina ustawą się zasłania - godne pogardy !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obserwator(2003-09-15)
 • a moim zdaniem częśc komentatorów nigdy nie zaznała dłuższej biedy i dlatego sie dziwi pewnym irracjonalnym zachowaniom manifestujących.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  swiadek(2003-09-15)
 • Te głupoty co piszą Ci przeciw manifestacji, to tylko pokazują jacy są ograniczeni. Jak sami dostaną po dupie od swoich pracodawców to inaczej będą śpiewać. A w jaki inny sposób można domagać się swoich praw, co mamy wszyscy wziąść się za terroryzm i nastraszyć tych na szczycie władzy? Przecież jeśliby w latach 80 nie było manifestacji, to nadal byśmy dziś byli komucho-socjalistami.
 • Wiesz czasami ich pseudo mądrość nakazuje im węszyć podstęp i wpływy kogokolwiek we wszystkim. Arti ja doskonale to rozumie. Rozumie przede wszystkim ludzi, co nie są pewni dnia następnego!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  swiadek(2003-09-16)
Reklama