UWAGA!

Maturalny maraton rozpoczęty!

 Elbląg, W I LO maturę piszą dzisiaj 172 osoby
W I LO maturę piszą dzisiaj 172 osoby (fot. Michał Skroboszewski)

1463 osoby rozpoczęły dzisiaj w Elblągu maturalny maraton. Dzisiaj zmierzyły się z językiem polskim, przed nimi matematyka, potem nowożytne języki obce i przedmioty dodatkowe. Wynik matury będzie miał decydujące znaczenie w rekrutacji na studia. Zobacz zdjęcia.

653 uczniów liceów i 449 absolwentów techników z Elbląga zgłosiło się w tym roku do egzaminu maturalnego po raz pierwszy. Do tego należy doliczyć 108 osób, które zdecydowało się poprawić swój wynik maturalny i zgłosiło chęć zdawania po raz kolejny. Wszyscy oni zdawać będą nową maturę. 22 osoby zdecydowało się zdawać „starą maturę” po raz pierwszy, 231 osób po raz kolejny. Razem maraton maturalny w Elblągu rozpoczęły dziś 1463 osoby. Wszystkim redakcja portEl.pl życzy powodzenia.
       - To dla nich ważny dzień, od wyników egzaminu zależy, czy zrealizują swoje marzenia, czy wybiorą wybraną przez siebie uczelnię – mówi Zofia Ostrówka, dyrektor I LO im. J. Słowackiego w Elblągu.
       Wczesnym rankiem maturzyści I LO w Elblągu zbierali się pod szkołą. W „Słowackim” do matury podejdzie 172 tegorocznych trzecioklasistów. - Najbardziej liczymy na „Pana Tadeusza” - mówili Wojciech Nikolewski i Magdalena Lipińska, uczniowie I LO.
       Mogli mieć ze sobą tylko czarne długopisy i butelkę wody. Ciekawostką jest fakt, iż aby zminimalizować ryzyko ściągania, butelka z wodą musi... stać na podłodze.
       Na języku polskim maturzyści mogą korzystać ze słownika ortograficznego i poprawnej polszczyzny. Niestety nie mogą mieć ich na ławce, kilka zestawów leży w sali i za zgodą nauczyciela można podejść i wyjaśnić sporne kwestie. Komisja egzaminacyjna uczulała uczniów, że nie wolno ściągać ani mieć ze sobą telefonów komórkowych. Przyłapanie na gorącym uczynku kończy egzamin. Następna szansa dopiero na sesji poprawkowej w sierpniu.
       Egzamin dojrzałości wzbudza emocje u uczniów, rodziców i nauczycieli. - Mama cały czas mi powtarza, nie denerwuj się, uważaj... - śmieje się Magdalena Lipińska.
       - Dla nauczycieli jest to uwieńczenie naszej pracy. Chcielibyśmy, aby nasze dzieci odniosły sukces – dodaje Zofia Ostrówka.
       W I LO maraton maturalny potrwa do 23 maja. W czwartek tegoroczni maturzyści zmierzą się z matematyką. Potem języki obce. Większość uczniów „Słowackiego” będzie zdawać angielski na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Niektórzy absolwenci sprawdzą swoją wiedzę z języka włoskiego, francuskiego lub rosyjskiego.
       9 maja rozpoczną się egzaminy ustne. Większość uczniów wybiera przedmioty na egzamin maturalny pod kątem wymagań uczelni, na której chcieliby studiować. Nie jest to jednak reguła: w I LO odbędzie się też matura z filozofii.
       Uczniowie pierwszego ogólniaka twierdzą, że są dobrze przygotowani do tego najważniejszego egzaminu w ich życiu. Przygotowywali się do niego od pierwszej klasy. - Próbne matury, przygotowanie dokumentacji, odbiór arkuszy egzaminacyjnych, liczenie, wysyłanie do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, to wszystko składa się na całość tego egzaminu – zdradza Zofia Ostrówka. Warto zauważyć, że dzień komisji egzaminacyjnej zaczyna się o piątej rano, kiedy trzeba odebrać arkusze egzaminacyjne.
       A co po maturze?
       - Chciałabym się dostać na filologię romańską na Uniwersytecie Gdańskim – zdradza Magdalena Lipińska z III e.
       - Ja wybieram się na Politechnikę Gdańską – dodaje Wojciech Nikolewski z III f.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A wśród zadań maturalnych było "pokoloruj drwala"?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  5
  RedaktorJabłkalski(2016-05-04)
 • 1Lo to NIE jest to. Ta szkoła jest w stanie zrobić wszystko aby jak najwiecej osób NIE otrzymało promocji do kolejnej klasy. !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  7
  polakMały(2016-05-04)
 • Woda stała na podłodze po to by nie zalać arkusza a nie żeby nie ściągać;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  ABCXYZ(2016-05-04)
 • Tak smieszku i na wykreśleniu debilnych komentarzy
 • A moim zdaniem. .. .. 1 LO niezbyt dobrze przygotowuje do "egzaminu dojrzałości". Wystarczy spojrzeć na ilość odwołanych zajęć i zastępstw w klasach licealnych (ten kto ma dostęp). W każdym miesiącu "zielona szachownica" na librusie. Nie da się dobrze nauczyć przedmiotu gdy w semestrze 5 nauczycieli. Nie ma tygodnia bez odwołanych 2-3 zajęć bądź ich zastępstwa. Taka sytuacja ma miejsce już bardzo długo. Kiedyś 1LO był prestiżem i klasą samą w sobie, teraz coraz słabiej. W zeszłym roku był na 4 miejscu w zdawalności matury wśród Elbląskich szkół.
 • Popieram !
 • Ja tam sie nauczyłem dużo :|
 • REFORMA EDUKACJI W POLSCE na przykładzie zadania z matematyki: 1950 r. Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Wycięcie drzewa na to drewno kosztowało go 4/5 tej kwoty. Ile zarobił drwal? 1980 r. Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Wycięcie drzewa na to drewno kosztowało go 4/5 tej kwoty - czyli 80 zł. Ile zarobił drwal? 2000 r. Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Wycięcie drzewa na to drewno kosztowało go 4/5 tej kwoty, czyli 80 zł. Drwal zarobił 20 zł. Zakreśl liczbę 20. 2010 r. (poziom rozszerzony) Drwal sprzedał drewno za 100 zł. W tym celu musiał wyciąć kilka starych drzew. Podzielcie się na grupy i odegrajcie krótkie przedstawienie, w którym postarajcie się przedstawić, jak w tej sytuacji czuły się biedne zwierzątka leśne i rośliny. Przekonajcie widza, jak bardzo niekorzystne dla środowiska jest wycinanie starych drzew. 2013 r. Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Pokoloruj drwala.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pokolorujdrwala-info(2016-05-05)
Reklama