UWAGA!

Miasto może się podobać

 
Elbląg, Punkt Informacji Turystycznej mieści się m.in. w Ratuszu Staromiejskim
Punkt Informacji Turystycznej mieści się m.in. w Ratuszu Staromiejskim (fot. Michał Skroboszewski)

Wśród Polaków dominują Ślązacy, z zagranicy przyjeżdżają Niemcy, Litwini, Łotysze i Estończycy. Elbląg jest dla nich przystankiem podczas zwiedzania północnej Polski. Potrafi jednak zatrzymać i zainteresować gości na dłużej.

Tylko w lipcu z usług elbląskiej Informacji Turystycznej skorzystało prawie 8 tys. turystów. W porównaniu z czerwcem to wzrost o 2 tys. osób. W lipcu pracownicy elbląskiej IT służyli radą 6,4 tys. Polaków i 1,3 cudzoziemców. Ciekawostką jest fakt, że turyści z Polski wolą uzyskać informację w Bramie Targowej, cudzoziemcy głównie kierują się do Ratusza Staromiejskiego.
      
       Po co przyjeżdżają?
       - Najczęściej nie mają za dużo czasu, chcieliby więc zobaczyć Stare Miasto i najciekawsze obiekty w pobliżu - mówi Aneta Bożyczko z punktu Informacji Turystycznej w Ratuszu Staromiejskim.
       Nie ma wątpliwości, że jak się wie, gdzie patrzeć to na elbląskiej starówce można spędzić cały dzień. Tajemnice Starego Miasta odkrywają przewodnicy PTTK podczas sobotnich „spacerów z przewodnikiem”. I na te spotkania przyjeżdżają turyści z innych miast.
       - Dotychczas przez Elbląg tylko przejeżdżaliśmy, z okien samochodu było jednak widać, że to ładne miasto. Zdecydowaliśmy się przyjechać i zobaczyć, co ciekawego jest w tym mieście – powiedziała nam pani Ania z Gdańska, którą spotkaliśmy na spacerze z przewodnikiem.
       Z rozmów spacerowych można wywnioskować, że w Elblągu brakuje bezpośrednich informacji związanych z poszczególnymi budynkami. Bo kto (oprócz uczestników spacerów z przewodnikiem) wie, że w cukierni przy ul. Kowalskiej mieściło się pierwsze kino w niemieckim Elbingu?
       - Turyści pytają też o atrakcje w pobliżu Elbląga: najczęściej o Kanał Elbląski i szlak Green Velo. Mamy bardzo dużą grupę rowerzystów, którzy z naszego miasta zaczynają swoją podróż po wschodniej Polsce – mówi Aneta Bożyczko.
       Z myślą o turystach elbląski PTTK we współpracy z jednym z wydawnictw opracował i wydał mapę turystycznych atrakcji Elbląga i okolic. Jest ona dostępna w punktach IT.
      
       Skąd przyjeżdżają?
       - Zauważyliśmy, że mamy bardzo dużo turystów ze Śląska i do końca nie wiemy dlaczego - przyznaje pracownica elbląskiej Informacji Turystycznej.
       Wśród cudzoziemców tradycyjnie w czołówce utrzymują się Niemcy. Oprócz nich Elbląg odwiedzają „sąsiedzi”: Litwini, Łotysze, Estończycy, Szwedzi. Pojawiają się też mieszkańcy krajów położonych stosunkowo daleko od Elbląga, jak. np. Holendrzy czy Francuzi.
       W związku z odbywającymi się w pobliskim Kaliningradzie meczami piłkarskich mistrzostw świata do naszego miasta przyjechali też kibice reprezentacji rozgrywających tam spotkania. Głównie była to turystyka sportowa, ale być może zagraniczni kibice wrócą do naszego miasta już w celach turystyki krajoznawczej.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Przestańcie czarowac. Obserwowliśmy tych turystów przyjechali chwilę pobyli i na Gdańsk pojechali. Czym w tym mieście chce się zaimponować turystom. te kilka ulic na Starówce. Gdyby była replika Osady Truso to by turyści walili do Elbląga.
 • Ładne miasto? Elbląg był bardzo ładnym miastem dopóki nie zostało zbombardowane, a następnie rozebrane cegła po cegle przez komunistów na odbudowę Warszawy. Elbląg już nigdy nie będzie tak ładnym miastem, jakim był kiedyś.
 • oj brak pomysłu na promocję miasta, IT powinno obsługiwać przynajmniej 50 tyś turystów miesięcznie, przespaliście moment kiedy można było uruchomić połączenia wodne z Gdańskiem, Stegną, Krynicą i zatrzymać turystów w Elblągu mieszkanie w Elblągu a w dzień nad morze wodolotem, echhhhh
 • Jak wsiada do tramwaju rozlatujacego się, jak poczują zapach spoconych ciał w tym piekarniku to gwarantuje wam że zapamietaja na cale życie i zrobią taka promocje na świecie że pies z kulawą noga tu nie przyjedzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  3
  Glosrozsadku1(2018-08-08)
 • W tym roku wyjątkowo dużo rowerowych turystów z południa Polski spotykam na trasie Elbląg - Suchacz - Kadyny. Na elbląskiej starówce powinny powstawać hotele przyjazne rowerzystom.
 • Rowerzyści na 503 to plaga! Jeżdżą parami, utrudniają ruch, są przyczyną wielu kolizji i wypadków. To plaga!
 • a po ki ch** j się tu zatrzymywać, smród bezdomnych zabija w upalne dni na starym mieście, policji brak, straż miejsca pracuje od 8:00 do 8:15,bo potem za gorąco, więc mają wolne, totalny brak wszystkiego w zakresie turystyki. .. totalny dramat, lecz urzędasy mają fantastyczne samopoczucie, jak zawsze zresztą. .. aparat wyżywi się sam. .reszta mu nie jest potrzebna, tylko przeszkadza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  4
  kreciol(2018-08-08)
 • Miasto może się podobać pod warunkiem, że w zbliżających się wyborach zostaną odsunięci od koryta lewacy i PeOwcy
 • bo na Śląsku są hałdy smog
 • Miasto może się podobać? www.meteoelblag.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Obserwator(2018-08-09)
 • Tak zrobili Green Velo, ze dwa miesca postojowe sa swietnie zlokalizowane. Jedno przy Agrykola z widokiem na cmentarz, a drugi na Stawidlowej z widokiem na garaze i siedziacych w tym miejscu lokalnych meneli. Co za bezmozg to wymyślił... Jedynie w Bazantarni normalne miejsce na MOR. Tez spotykam rowerzystow chetnych zwiedzic GreenVelo, ale mowia ze zrobili to dwa razy: pierwszy i ostatni, tak im sie spodobały plyty wzdluz Zalewu i brak polaczenia rowerowego Nadbrzeza z miastem. Na 503 Janusze zasuwaja jak wariaci z lokalnych plazy. Stravhbw oczach rowerzystow jezdzacych jezdnia.
Reklama