UWAGA!

Miasto zwróci 300 tysięcy, ulicy Wschodniej nie będzie (aktualizacja)

2014-04-24
Aktualizowany 2014-04-24 14:01
 
Elbląg, Ulica Wschodnia prowadzi od ul. Łęczyckiej do Bażantarni
Ulica Wschodnia prowadzi od ul. Łęczyckiej do Bażantarni (fot. AD)

Miasto zwróci ponad 300 tysięcy zł ze środków unijnych, które Elbląg dostał za czasów poprzednich władz na opracowanie projektu budowy ulicy Wschodniej bis. Miał to być fragment obwodnicy wschodniej. Nowe władze mają inne plany: Wschodniej bis nie będzie, a obwodnica ma przebiegać inną drogą.

Obwodnica wschodnia miasta ma sprawić, że kierowcy nie będą musieli wjeżdżać do miasta, by z trasy S7 i S22 zjechać w kierunku miejscowości nad Zalewem Wiślanym. O tej drodze dyskutuje się od lat, ale na jej budowę nie ma pieniędzy. Za czasów prezydentury Grzegorza Nowaczyka urzędnicy przygotowali wstępną koncepcję jej przebiegu, wpisali także obwodnicę w wieloletni plan inwestycyjny. Na pierwszy etap prac – przygotowanie dokumentacji – Elbląg otrzymał nawet 270 tysięcy zł ze środków unijnych. Prezydent Jerzy Wilk chce te pieniądze zwrócić, razem z odsetkami to prawie 310 tysięcy zł.
       - Wschodnia bis miała być częścią obwodnicy i prowadzić do nowego stadionu. Jak wiadomo stadionu w tym miejscu nie będzie, więc musimy zmienić plany. Poza tym obwodnica w takim kształcie, jak ktoś kiedyś planował, jest nierealna ze względów finansowych. Potrzeba by było na nią 200 milionów zł. – twierdzi Janusz Hajdukowski, wiceprezydent Elbląga. - W najbliższym budżecie Unii na drogi nie będzie wiele pieniędzy, dlatego mamy inny pomysł, by przebudować istniejące już drogi, dobudować kawałek i umożliwić ruch z S22 przez most na wysokości Dębicy w stronę Zalewu Wiślanego, omijając miasto. Na pierwszy etap prac będziemy mieli pieniądze ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, walczymy o 20 milionów. Oddajemy otrzymane wcześniej środki unijne, by nie płacić większych odsetek.
       Na dzisiejszej (24 kwietnia) sesji radni głosami PiS i KWW Witolda Wróblewskiego zgodzili się, by miasto oddało dotację marszałkowi, która była przeznaczona na dokumentację budowy ulicy Wschodniej bis. A to oznacza, że inwestycja nie dojdzie do skutku. Miała kosztować w sumie prawie 7 milionów złotych. Miasto już podpisało umowę z wykonawcą, więc poniesie dodatkowe koszty. Samorząd będzie musiał zapłacić co najmniej 350 tysięcy złotych za wykonane dotychczas prace i niewykluczone, że aż 700 tysięcy złotych z tytułu rozwiązania umowy z wykonawcą. - Gdybyśmy brnęli dalej w tę inwestycję, trzeba byłoby oddać o wiele więcej pieniędzy, bo nie spełnilibyśmy wskaźników, które wymaga od nas Unia Europejska, dlatego poprzemy uchwałę o zwrocie dotacji - mówił Sławomir Malinowski z KWW Witolda Wróblewskiego.
       Podsumowując, inwestycja na Wschodniej bis może w sumie kosztować podatników około miliona złotych, mimo że budowa faktycznie się nie rozpoczęła. Ta decyzja oznacza też, że droga nie będzie prowadzić przez część Bażantarni.
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czy ktoś wie jakie wykształcenie i doświadczenie ma obecny prezydent Hajdukowski? Mam wątpliwości co podejmowanych przez niego wielu decyzji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41
  11
  urnochód(2014-04-24)
 • a co cię obchodzi - posiada i już - następny w kolejce człowiek (prezydent) renesansu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12
  30
  MiejscowyAborygen(2014-04-24)
 • Od kiedy to buduje się obwodnice dla stadionu? To mogłaby być obwodnica poprawiająca układ drogowy tak po prostu. .. ale nie będzie, jak widać. ..
 • Wychodzi na to że mieszkańcy " Łęczyckiej-Podkowy" nadal będą sobie łamać nogi na nieoświetlonej drodze. Patologia. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  4
  wkurzony(2014-04-24)
 • jak ktos ma dyplom to ma i nie ma co przekopywac zara moze jeszcze caly kraj. Pieniadze lepiej wydawac na inwestycje dla mieszkancow. Prawo i Sprawidlowsc nie jest idealne, ale to najlepsi ktorzy byli. Czekamy na nowych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  31
  oczywiscie(2014-04-24)
 • no to szczęście dla Bażantarni:)
 • te miasto umiera hehehehe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  5
  POLACZEKLLLL(2014-04-24)
 • Okres urzędowania pana Wilka i Jego dokooptowanych to czas stracony dla Elbląga, czy tego nie widać i nie słychać?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38
  12
  wiza(2014-04-24)
 • Kolejna likwidacja w wykonaniu Wilka. Ten człowiek tylko to potrafi.
 • jak czytam taki kawałki " dobudować kawałek i umożliwić ruch z S22 przez most na wysokości Dębicy w stronę Zalewu Wiślanego, omijając miasto" to nabieram przekonania graniczącego z pewnością że obmyślaniem koncepcji budowy dróg w E-g zajmują się Fachowcy przez naprawdę duże FFF
 • Bardzo dobra decyzja. Kupa kasy wydana by została na drogę do. .. lasu. Ale jak widać dla niektórych to nie problem. Najważniejsze by sobie pogadać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  19
  Missska(2014-04-24)
 • Niestety za głupotę PO będziemy jeszcze nie raz płacili. Najpierw wymyślili stadion, później drogę do niego, zrezygnowali ze stadionu, drogę pozostawili. Ile jeszcze takich trupów z szaf wypadnie
Reklama