UWAGA!

Misja konsula

Na początku stycznia do Kaliningradu przybył Kornelius Zommer - Konsul Generalny Niemiec, rozpoczynając tym samym swoja misję na terenie obwodu kaliningradzkiego. W ciągu najbliższych kilku miesięcy - po otrzymaniu od władz obwodu stosownego budynku - zacznie nad Pregołą funkcjonować niemiecki konsulat.

Na początku konsulat będzie mieścić się w tymczasowych pomieszczeniach. Pierwsza prezentacja nowego niemieckiego przedstawicielstwa nad Pregołą ma odbyć się już na początku lutego.
     63 letni Konsul Generalny Niemiec - Kornelius Zommer jest doświadczonym dyplomatą. Wcześniej był ambasadorem Niemiec w Finlandii.
     Będzie to piąty konsulat w stolicy obwodu. Pierwszym był polski, a oprócz tego działają w Kaliningradzie konsulaty Litwy, Łotwy oraz Szwecji, który nadal nie ma osobnego budynku. Istnieją też nad Pregołą dwa Konsulaty Honorowe- grecki i chorwacki.
     Agencja Rosbałt podkreśliła, iż już na początku lat 90 strona niemiecka wyraziła zainteresowanie ulokowaniem nad Pregołą swojego przedstawicielstwa konsularnego. Sama idea wyszła od niemieckich parlamentarzystów. Jednakże wtedy nie było odpowiedniego klimatu politycznego. Sytuacja uległa diametralnej zmianie pod koniec 2002 r., kiedy na szczycie Rosja - Unia Europejska był rozpatrywany kaliningradzki problem, związany z rozszerzeniem UE o nowe państwa, w tym Polskę i Litwę.
     Z kolei podczas ubiegłorocznego spotkania w Jetkaterynburgu prezydenta Rosji Władimira Putina i kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera ze strony niemieckiej padły ważne argumenty, iż utworzenie w Kaliningradzie niemieckiego konsulatu będzie jeszcze jednym świadectwem i potwierdzeniem tego, iż Berlin oficjalnie potwierdza bezsporny fakt przynależności obwodu kaliningradzkiego do Rosji.
     Dla władz i mieszkańców obwodu kaliningradzkiego otwarcie Konsulatu Niemiec ma także znaczenie praktycznie. Z chwilą otrzymania odpowiedniego budynku i uruchomienia w nim biur konsulatu znikną problemy z otrzymywaniem niemieckich wiz, dających prawo obywatelom Rosji wjazdu do państw, które podpisały Układu w Schengen. Dotychczas po niemieckie wizy musieli oni jeździć do Moskwy.
     Nad Pregołą mają też nadzieję, że powstanie niemieckiego konsulatu będzie sprzyjać rozwojowi regionalnych kontaktów pomiędzy tą częścią Rosji, a wieloma landami Niemiec.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama