UWAGA!

Młodzież ma żal do prezydenta

Elbląg, Młodzież ma żal do prezydenta
fot. rp.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, którzy od minionego czwartku protestują przeciwko zmianie obecnego dyrektora szkoły Andrzeja Korpackiego, mają żal do prezydenta Henryka Słoniny, że ten nie chce z nimi rozmawiać i sugeruje, że są sterowani przez nauczycieli. Przysłali do nas list w tej sprawie:

„W piątek (26 czerwca) o godz. 8 uczniowie i absolwenci zebrali się przed budynkiem szkoły, aby przygotować transparenty, ok. godz. 11 wyruszyli w kierunku starego miasta wyposażeni w transparenty i megafon. Ten uliczny manifest był inicjatywą podopiecznych Andrzeja Korpackiego, pragnących przybliżyć mieszkańcom miasta kontekst sprawy. W swoim proteście powołujemy się na wieloletnie doświadczenie dyrektora - to za jego kadencji II Liceum Ogólnokształcące im Kazimierza Jagiellończyka figurowało w rankingach jako jedno z najlepszych, a w tym roku może pochwalić się stuprocentowo zdaną maturą. [...]
       Wczoraj (30 czerwca) doszło do spotkania pani Agnieszki Jurewicz i prezydenta Henryka Słoniny, nowa pani dyrektor zapowiada, że nie zrezygnuje ze stanowiska, co było dotychczas jedyną nadzieją uczniów, rodziców i pedagogów, wyczerpaliśmy już bowiem wszystkie możliwości prawne.
       Nas - uczniów traktuje się w tym sporze marginalnie, nikt z zainteresowanych nie chce podjąć z nami dialogu i wciąż nie otrzymujemy odpowiedzi od Prezydenta Miasta na złożoną przez nas petycję. Henryk Słonina oczernia nas na łamach „Dziennika Elbląskiego”, mówiąc: „Nie wierzę, że to sama młodzież była inicjatorem obrony dotychczasowego dyrektora”. Zarzuca się nam, że jesteśmy sterowani przez Grono Pedagogiczne, sugeruje brak kompetencji i umiejętności samodzielnej, krytycznej oceny sytuacji, co jest równoznaczne z uwłaczaniem naszej godności.
       My, uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu, wobec coraz częściej pojawiających się insynuacji, stanowczo zaprzeczamy, jakoby Grono Pedagogiczne naszej szkoły manipulowało naszymi działaniami, i domagamy się od Pana Prezydenta Henryka Słoniny przeprosin na piśmie oraz w mediach lokalnych i krajowych.
       Zarówno petycja wystosowana 26 czerwca, jak i późniejsze nasze poczynania wynikły z naszej własnej inicjatywy. To, że jesteśmy niepełnoletni, nie oznacza, że nie potrafimy się zorganizować i zmobilizować do działania. W historii zna się wiele przypadków, kiedy nasi rówieśnicy, zupełnie tacy jak my, ginęli za swoją Ojczyznę. My chcieliśmy tylko zamanifestować swoje poparcie dla osoby, która jest dla nas autorytetem, którą darzymy szacunkiem, wobec której czujemy respekt, ale też i niesłychaną sympatię.
       Okazuje się, że uczniowie placówki stworzonej z myślą o nich, nie mają w istocie najmniejszego znaczenia. Pan Andrzej Korpacki był bowiem nie tylko znakomitym zarządcą placówki, ale przede wszystkim naszym przyjacielem. Czy gdyby było inaczej, młodzież rezygnowałaby ze swoich wakacyjnych planów na rzecz protestów?
       W związku z zaistniałą sytuacją apelujemy o pomoc w rozpowszechnieniu sprawy.”
      
       Od redaktora do młodzieży II LO
      
Podziwiam Was za to, coście zrobili dla swego dyrektora, czemu dawałem już wyraz w swoich tekstach. Sam mam do tej szkoły stosunek szczególny, bo jestem jej absolwentem, byłem też (krótko) jej nauczycielem. Nie mam wątpliwości, że Prezydent Elbląga lub jego przedstawiciele powinni z Wami rozmawiać.
       Zachęcam jednak do refleksji, czy Wasze racje są jedynymi możliwymi do przyjęcia? Czy demokratyczne procedury, jeśli takie zostały zachowane, nie są nadrzędne wobec Waszej sympatii do dyrektora Andrzeja Korpackiego? Więcej na ten temat piszę w tekście „Konkursy są lepsze niż ich brak”.
       Piotr Derlukiewicz
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Młodzieży - macie za sobą pierwsze chyba tak poważne starcie z władzą i 'demokracją' w ich wydaniu. Ocenicie to doświadczenie z cała pewnością sami z perspektywy czasu. I jestem pewien, że spojrzycie sobie prosto w oczy - warto było ! Nie dajcie sobie wmówić tych bzdur, że jesteście sterowani i zmanipulowani. To typowa socjotechnika, żeby umniejszyć istotę i prawdziwą wartość tego protestu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Argonauta(2009-07-01)
 • Wowka Idąc tokiem rozumowania władzy proponuję wprowadzić konkurs na stanowisko Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta również, co cztery lata, tylko w komisji zasiadać powinni dyrektorzy wszystkich placówek podległych pani Naczelnik. W ten sposób można byłoby zweryfikować jak układa się współpraca i kto, za co odpowiada! Bo teraz za różnego rodzaju „ problemy” wina spada zawsze na w większości przypadków niewinnych dyrektorów! Swoją droga dziwne, że z tym dyrektorem postąpiono tak zdecydowanie, a z byłym dyrektorem szkoły w Piaskach urząd bawi się i nie może sobie z nim poradzić ba człowiek nadal tam pracuje jako nauczyciel. Tylko jak to mówią trzeba mieć „ plecy” lub być jednym jak to mówią „ z nas” www. portel. pl „ Im mniej godni swoich wysokich urzędów są ci, którzy je piastują, tym pewniej się czują i tym mocniej się nadymają głupotą i bezczelnością. ” Demokryt Czy komisja oby tak głosowała jak chciała. .. .. Autorytet rządzących spoczywa bezpośrednio lub pośrednio ostatecznie na przemocy. Woodrow Wilson
 • LUDZIE - badzcie powazni!!! po to byl konkurs zeby wylonic kandydata lepszego, jest bardzo nie fair to co robicie w tym momencie, przemyslcie cala sytuacje i idzcie do domow!!!!!
 • Oni są tak wychowani, liczy się popularność i to czy cię lubią czy nie lubią, czy uznali cie za "swojego" - tak funkcjonuje nasze państwo, samorządy i wiekszość społeczeństwa. Tam gdzie ma rządzić rozum, emocje powinny być kontrolowane Kompetencja - ten czynniik zasadniczo tłumu nie interesuje dlatego masą tak łatwo sterować. "Dzieci" mają ograniczone (siłą rzeczy) możliwści wiarygodnej i rzetelnej oceny sytuacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  "myśli nieuczesane"(2009-07-01)
 • droga młodzieży! Miło, że myślicie prawie-jak demokraci. Prawie robi wielką różnicę. w waszym liscie czytamy " w tym sporze'. jak to spór?Młodzieży!Był konkurs, wygrał lepszy. ktoś tu wami manipuluje. czas na wakacje!
 • nawet na zdjeciu widac zalozone rece. .. wiec chyba mlodziez nie chce dojsc do jakiejkolwiek rozmowy
 • Napisz jeszcze więcej co widzisz na zamieszczonym zdjęciu. Wnioski też masz ciekawe. Lol.
 • Słowo manipulacja może mieć wiele twarzy. Dlaczego ma właśnie dotyczyć tylko młodzieży.
 • droga młodzieży! Z treści tego listu wynika jednoznacznie, że niestety nie jesteście dojrzali, dojrzałość bowiem to nie tylko posiadanie ( lub w niedalekiej przyszłości) dowodu osobistego, alle także ponoszenie odpowiedzialności za własne czyny. Jeśli idzie się jak stado owiec za kimś, nie używając własnego rozumu, nie znając argumentów obu stron, to nie bardzo rozumiem czego teraz oczekujecie? Czy na pewno wiecie o co naprawdę chodzi? Tak to niestety wygląda jak pozwala się być manipulowanym. Pozostaje potem niesmak do siebie i nie pomoże tu obwinianie innych i wypisywanie, że nikt wami nie manipulował. Niestety tak to nie wygląda. Proponuję na przyszłość użyć rozumu w każdej sprawie, a teraz miłych wakacji !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszk. .E=ga(2009-07-01)
 • konkursy są po to, żeby wybierać najlepszego kandydata
 • "konkursy są po to, żeby wybierać. .. pasującego. .. kandydata"
 • Jak to nie wiedzą o co chodzi. Wiedzą. O lizaki. A w przedszkolu nr 133 przedszkolaki żądają od Dyrektorki ustąpienia. Manifestują zamiast leżakować. Bo nie dostali lizaków. Ciekawe co na to Prezydent. Młodzież szkolna IILO tez chce mieć dalej lizaki. Jak to teraz dzieci szybko dorośleją. Seks od 12 roku życia, polityka od 14.Młodzi Demokraci listy piszą w stylu starego politycznego wyżeracza. „ I W historii zna się wiele przypadków, kiedy nasi rówieśnicy, zupełnie tacy jak my, ginęli za swoją Ojczyznę. ” O jasny gwint gdzie oni się tego nauczyli?
Reklama