UWAGA!

MON wydał komunikat o „reformie” naszej jednostki

W nawiązaniu do artykułu „Polityczny wymarsz wojsk do Gołdapi”, który ukazał się dzis (15 lipca) w dzienniku „Rzeczpospolita” - o przeniesieniu stacjonującego w Elblągu 13 pułku przeciwlotniczego do Gołdapii, MON wydało komunikat.

List do ministra obrony narodowej Bogdana Klicha w obronie elbląskiej jednostki wysłał Prezydent Elbląga. MON jednak tłumaczy, że to decyzja przemyślana i nie wpłynie znacząco na rynek pracy oraz rozwój Elbląga. Z perspektywy Warszawy kondycja naszego miasta prezentuje się chyba rażąco inaczej - jak może wynikać na przykład z listu od Przewodniczącego PE Jerzego Buzka - niż jest w rzeczywistości, skoro komunikat brzmi następująco:
       „W związku z dzisiejszym artykułem w „Rzeczpospolitej” pt. „Polityczny wymarsz wojsk do Gołdapi”, informuję, że wszystkie zmiany, skutkujące przebudową struktur Sił Zbrojnych RP (SZ RP), poddawane są wszechstronnym analizom, ze szczególnym uwzględnieniem zasady „koszt-efekt” w kontekście potrzeb obronnych, efektywnego wydatkowania środków finansowych z budżetu państwa, a także potencjalnych skutków dla społeczności lokalnych.
       Aktualnie realizowany „Program rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2007-2012” (wraz z aneksami) charakteryzują przedsięwzięcia zmierzające do skupiania jednostek w możliwie najmniejszej liczbie kompleksów wojskowych, z dala od dużych miast i jak najbliżej ośrodków poligonowych. W najbliższej przyszłości rozformowaniu bądź przeformowaniu ulegnie część jednostek Wojsk Lądowych, jak również będą formowane nowe jednostki. W grupie jednostek wojskowych, których dotyczą zmiany organizacyjno-dyslokacyjne, jest 13. pplot w Elblągu. Wyniki dotychczas dokonanych analiz wskazują na zasadność zintegrowania tej jednostki z 15. pplot w Gołdapi. Należy podkreślić, że zmiany wiązać się będą z jednoczesnym rozformowaniem elbląskiego pułku przeciwlotniczego, a planowana integracja ma na celu m.in. poprawę możliwości bojowych 15. pplot poprzez efektywne zagospodarowanie części personelu i sprzętu wojskowego 13. pplot. W Ministerstwie Obrony Narodowej, w tym w Sztabie Generalnym WP, nie była planowana sytuacja odwrotna, tj. wzmocnienie 13. pplot w wyniku rozformowania 15. pplot.
       Ocenia się, że rozformowanie 13. pplot nie wpłynie znacząco na rynek pracy i rozwój Elbląga, który jako duże, w przeszłości wojewódzkie miasto daje również rękojmię właściwego i korzystnego dla jego mieszkańców zaadaptowania zwolnionej infrastruktury wojskowej. Z kolei w Gołdapi, gdzie 15. pplot jest głównym pracodawcą, ewentualne rozformowanie jednostki przyniosłoby katastrofalne skutki dla lokalnej społeczności. Ponadto, koszty funkcjonowania jednostki w małym garnizonie są znacząco mniejsze niż w dużym mieście. Za rozwojem jednostki w Gołdapi przemawia również fakt, iż miejscowość ta jest położona stosunkowo blisko Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim, co powinno zapewnić lepsze możliwości szkolenia, jak również zmniejszyć koszty transportu żołnierzy i sprzętu do ośrodka poligonowego.
       Każdorazowo podjęcie tak trudnej, ale jednak niezbędnej decyzji, jak w sprawie 13. pplot w Elblągu, ma na celu wygospodarowanie możliwie najwyższych środków finansowych na realizację zadań niezbędnych dla obronności Państwa i rozwoju SZ RP. Decyzje w tej sprawie są szczególnie głęboko przemyślane.
      
       Źródło: Rzecznik prasowy MON Robert Rochowicz
      
      
oprac. MK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • I koszta utrzymania mniejsze, i mienie wojskowe można korzystnie sprzedać. Może już chętni na nie są.
 • moim zdaniem to zwykłe mydlenie oczu. prezent polityczny zrobiono. .. no zgadnijce kto komu????
 • w Elblągu rządzą idioci bez jaj i pomysłu
 • Jerzego Buzka a nie Buska. Jezu co za redaktor, pochlastać się idzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  busek jurek(2009-07-16)
 • No to mamy następne koszary do zagospodarowania i kolejni bezrobotni
 • A co z żołnierzami mającymi prywatne kwatery w Elblągu???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wredny(2009-07-16)
 • Elbląg to jakoś nie ma szczęścia do miejsc pracy po likwidacji wojewodztwa i kazda partia jest temu winna i kazdy posel, nawet ten z PO, ktory kompletnie nic nie robi, nie rozumie lekarzy, ktorzy tak bardzo pchaja sie do Sejmu, by potem przez 4 lata nie robić nic, czyli nic nie robić.
 • Powstanie Miasteczko Szkolne, bis, proponuję tam przenieść POSREDNIAK, bo szkol juz wiecej nie trzeba, a bezrobotnych w Eg. coraz więcej.
 • I jak zwykle okazało się po dogłębnej analizie artykułu że burmistrz Gołdapi ma układy z premierem Tuskiem który mu obiecał że wojska nie wycofa bo i jak by to mógł zrobić koledze zapraszam na strony Rzeczpospolitej i MON. Tylko nikt się nie martwi o te kilkaset rodzin które będą żyły nie wiadomo gdzie (bo mieszkań nie ma w Gołdapi) i nie wiadomo za co (bo w Gołdapi nie ma miejsc prac dla kobiet - żon żołnierzy). A Elblągowi życzę najlepszego jak całe wojsko wycofają to będzie tu na pewno dużo lepiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  red eye(2009-07-16)
 • jeszy busek, pszewodniczący pe :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rufioo(2009-07-16)
 • oczywiście, powinno być "Jerzego Buzka" Poprawione, przepraszamy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  korektor(2009-07-16)
 • Nie wyobrażam sobie przenosin do tej dziury i jednocześnie współczuję wszystkim kobietom, które zostaną do tego zmuszone. Faceci - żołnierze na drugi dzień po przenosinach pójdą do pracy. A my ??? Ja rozumiem każda z kobiet liczy się z tym że będzie jeździć za mężem i będzie zaczynać od nowa. Tylko żeby zacząć od nowa to trzeba mieć gdzie. Gołdapia raczej nie stwarza warunków rozwoju :-(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nie chcę do Gołdapi(2009-07-16)
Reklama