UWAGA!

Mówca z Elbląga

Elbląg, Tomasz Walczak prowadzi m.in. grupę teatralną Alter Ego
Tomasz Walczak prowadzi m.in. grupę teatralną Alter Ego

Już po raz drugi odbędzie się konkurs na "Mistrza Mowy Polskiej", czyli wybory najlepszych mówców - postaci życia publicznego, które wyróżniają się mówieniem pięknym, mądrym i poprawnym. W eliminacjach ogólnopolskich weźmie udział elblążanin Tomasz Walczak.

Konkurs na "Mistrza Mowy Polskiej" to niekomercyjne przedsięwzięcie społeczne. To akcja realizowana przez wiele instytucji, mająca propagować wzory pięknego mówienia, a przy tym przyczynić się do kreowania postaw nowoczesnego patriotyzmu. W ubiegłym roku konkurs prowadzony był na szczeblu ogólnopolskim. Druga edycja, która potrwa do kwietnia 2002 r., rozszerzona została o wymiar regionalny.
     Jury w Olsztynie pod przewodnictwem Bożeny Sielewicz (WOK w Elblągu) spośród 16 mieszkańców Warmii i Mazur wybrano ósemkę posługują się pięknym językiem polskim. W tym gronie, jako jedyny elblążanin, znalazł się Tomasz Walczak.
     - Byłem naprawdę zdziwiony - mówi T. Walczak. - Przysłuchiwałem się moim koleżankom i stwierdziłem, że podeszły do konkursu bardzo profesjonalnie. Mówiły o sobie, o tym co robią, co kochają. Ja przedstawiłem swoje działania teatralne. Podkreślałem ich różnorodność - organizuję działania teatralne, parateatralne, jak i te, które nie mają za dużo wspólnego z teatrem. Chodzi tu głównie o scenę literacką.
     Jury uznało jednak, ze Tomasz Walczak zasługuje na wyróżnienie i 27 stycznia stanie razem z kandydatami z całego kraju przed prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim.
     - Na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent wręczy nam akty nominacji w konkursie "Mistrz słowa" - dodaje Tomasz Walczak. - Jest to dla mnie duże wyróżnienie, biorąc pod uwagę, że stoję w szeregu obok osób naprawdę posługujących się piękną polszczyzną. W regionalnej ósemce znalazła się, m.in. dwójka olsztyńskich aktorów, doktor historii, który w radiu prowadzi audycje o gwarze mazurskiej. Teraz jeszcze bardziej muszę być odpowiedzialny za to, co i jak mówię.
     
     Zobacz także: "Aby język giętki..."
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama