UWAGA!

Mrówki z wizami

Od 1 października zaczną obowiązywać wizy dla obywateli Federacji Rosyjskiej wjeżdżających na terytorium Polski. Podobnie osoby legitymujące się polskim paszportem przy przekraczaniu rosyjskiej granicy będą musiały posiadać wizy.

Prawdopodobnie zostanie uczyniony wyjątek dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego. Dla nich mają być wydawane wizy bezpłatnie. Jeżeli tak się stanie, na bezpłatne wizy rosyjskie do Kaliningradu mogą liczyć również Polacy.
     Jeżeli przedstawiciele Polski i Rosji przygotują i podpiszą na czas stosowne porozumienie międzyrządowe dotyczące wiz, obywatele Federacji Rosyjskiej mieszkający na terenie rosyjskiej enklawy nad Bałtykiem będą mogli otrzymywać bezpłatne polskie wizy. Mają one być jednorazowe, jak też wielokrotne i długoterminowe - ważne przez rok.
     Wiktor Romanowski z kierownictwa administracji obwodu kaliningradzkiego wrócił zadowolony z rozmów w Warszawie. Gdyby rzeczywiście międzyrządowe porozumienie zostało zawarte w tak korzystnej wersji, mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego mogliby bez przeszkód otrzymywać polskie wizy, przy czym nie musieliby przedstawiać zaproszeń od znajomych z Polski. Tym samym znaleźliby się w pozycji uprzywilejowanej w porównaniu z pozostałymi mieszkańcami Rosji.
     Również Polacy, pragnący wjechać na teren obwodu, zgodnie z prawem o wzajemności otrzymywaliby w rosyjskich konsulatach wizy bez uiszczania jakichkolwiek opłat. Dotyczy to wszystkich. Tak więc dotychczasowi przedsiębiorczy mieszkańcy polskich miejscowości nadgranicznych będą musieli zaopatrzyć się w stosowne rosyjskie wizy - nawet gdyby zamierzali wjechać tylko do Mamonowa po towar. Jedynym pocieszeniem dla polskich "mrówek" pozostaje fakt, że nie będą musieli za wizy płacić.
     Mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego wizy otrzymają w Konsulacie Generalnym RP w Kaliningradzie. Nie wiadomo jeszcze, jakie rozwiązania techniczne przyjmą Rosjanie i czy po wizę trzeba będzie udać się do najbliższego rosyjskiego konsulatu. Gdyby rzeczywiście tak było - wszystkich chętnych na wjazd na teren obwodu kaliningradzkiego, w tym mieszkańców Olsztyna, czeka jeszcze podróż po wizy do Gdańska.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama