UWAGA!

Muzeum promowało Elbląg w Biskupinie

 Elbląg, Muzeum promowało Elbląg w Biskupinie

Prawie osiemdziesiąt tysięcy turystów poznało zabytki ze Starego Miasta w Elblągu. Stało się tak dzięki wystawie "Elbląg. Hanza i jej dziedzictwo", którą elbląscy muzealnicy prezentowali w słynnym skansenie archeologicznym w Biskupinie.

Wystawa była efektem współpracy Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu z Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Zaprezentowane na niej zostało ponad siedemset zabytków z elbląskiej kolekcji, pochodzącej z plonów wieloletnich badań archeologicznych na Starym Mieście. Utworzone zostały liczne stanowiska, z odtworzeniem średniowiecznej kuchni i warsztatu szewskiego włącznie. Oryginalnym pomysłem było ułożenie naczyń i przeróżnych sprzętów na stole tak, że niemal wiernie odpowiadały przedmiotom pokazanym na wiszącym obok obrazie flamandzkich mistrzów. Eksponaty wzbogacone zostały o plansze poglądowe z krótkimi, treściwymi opisami, prezentującymi historię Elbląga - z jego dawną świetnością, ale też z wytłumaczeniem, jak doszło do wykopalisk i odbudowy najstarszej części grodu.
       - Pokazaliśmy życie dawnego miasta, wykorzystując do tego niewielką zaledwie część naszych zbiorów - wyjaśnia Mirosław Marcinkowski, który przygotowywał prezentację od strony elbląskiej placówki. - Dzięki temu, nasza podstawowa wystawa, będąca na stałe w salach elbląskiego muzeum, nie straciła na atrakcyjności.
       Dyrektor biskupińskiego muzeum, Wiesław Zajączkowski był zadowolony, iż mógł pokazać elbląskie zabytki w najlepszym sezonie turystycznym, kiedy wraz ze szkolnymi wycieczkami pojawiały się w tamtejszym skansenie dziesiątki tysięcy ludzi. Podkreślał różnorodność i koloryt zabytków z Elbląga. Zapowiada się, że i inni będą mogli skorzystać z tej wystawy o "skarbach z elbląskich latryn", przygotowano ją bowiem w sposób łatwy do montażu i przewożenia.
       – Hanzeatycką historię Elbląga będziemy pokazywać również w innych muzeach w Polsce - potwierdza Maria Kasprzycka, dyrektor elbląskiego muzeum. - Najbardziej zaawansowane są rozmowy z Muzeum w Grudziądzu i zapewne tamtejsi mieszkańcy i turyści obejrzą ją w przyszłym sezonie.
       Prezentacja elbląskich zabytków w Wielkopolsce była też doskonałym działaniem promocyjnym - nie tylko dla muzeum, ale też dla całego miasta. W ten sposób wykorzystuje się naturalne bogactwo historyczne i zbiory muzealne do przybliżenia Elbląga, zaproszenia do jego odwiedzin, rozwijania turystyki kulturowej.
      
Tomasz Gliniecki, MAH

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Pan Tomek zapomniał podpisać to urocze, plakatowe zdjęcie. A przedstawia ono Targ Rybny (Fischmark), zwany również Hermann Balk Ufer (Nabrzeże Hermanna Balka), albo Am Elbing (Nad rz. Elbląg), czyli cześć nabrzeża położoną między Mostem Wysokim a Mostem Niskim. Widać piekną zabudowę staromiejską tuż nad wodą, a na jej końcu - po prawej dom towarowy Leowenthala - po 1933 r. Kaufhaus am Elbing (Dom Towarowy nad rz. Elbląg), a na samym końcu - w zabudowie fachówkowej (Fachwerk), z muru pruskiego - olbrzymi dom przedsiębiorstwa żeglugowego F. Schichau'a.
  • gosciniec.pttk.pl A ja proponuje "malutki skok" rowerem Miedzynarodową Drogą Rowerową R-1 .Dacie radę z Elblaga do Niemiec i dalej do Francji ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Rower zapewni długowiecznośc 1(2011-08-05)
  • Muzeum pięknie promuje Elbląg !
  • No to się nazywa promocja. Gratulacje dla ludzi z muzeum.
  • Erg. - literówka. Zawsze Fischmarkt. A potem jak zawsze OK, dobrze i ze smakiem Ciebie się czyta
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    MirCrow(2011-08-06)
  • żałuje że nie jesteśmy niemcami bo elbląg byłby pięknym i bogatym miastem!!!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    aguapark(2011-08-06)
  • I druga literówka "Loewenthal" albo nawet przez umlaut. To nie dla czepiania się, lecz dla sprawiedliwości :-)
Reklama