UWAGA!

Na Grota Roweckiego znaleźli ludzkie szczątki

Elbląg, Na Grota Roweckiego znaleźli ludzkie szczątki
Fot. PS.

Ludzkie szczątki znalezione w trakcie przebudowy Alei Grota Roweckiego zostaną pochowane na cmentarzu komunalnym. Szczątki zauważono nie na placu budowy, a w okolicy Góry Chrobrego, gdzie wywożony był gruz i ziemia.

— Kiedy koparka kopie, nie ma możliwości przesiewania, przebierania ziemi. Dlatego nikt wcześniej nie zauważył kości. Dopiero kiedy na Górze Chrobrego wysypaliśmy ziemię, ktoś je dostrzegł — tłumaczy Wincenty Kulbacki, inżynier kontraktu. — Nie są to szczątki ludzi pochowanych w tym miejscu, bo w latach 70., kiedy urządzano Park Traugutta, teren ten został oczyszczony, nie było tu żadnych grobów. Wiem, bo w tym czasie byłem kierownikiem przebudowy ulicy. Wówczas kontaktowaliśmy się w tej sprawie z odpowiednimi instytucjami, szczątki zostały uprzątnięte i pochowane na cmentarzu Agrykola. Kości na tym odcinku Alei Grota Roweckiego zostały prawdopodobnie przywiezione kilkanaście lat temu wraz z ziemią, która posłużyła do usypania rozdziałów pomiędzy jezdniami — dodaje Wincenty Kulbacki.
       Jest jednak więcej niż pewne, że ziemia w tej okolicy kryje wiele tajemnic. Nie wykluczone, że takich przypadków będzie więcej.
       — Jesteśmy przygotowani na taka ewentualność. Nasi pracownicy wiedzą, co mają robić — dodaje Wincenty Kulbacki. – Najpierw powiadomić policję i prokuraturę. Po ich wizycie zebrać szczątki do specjalnych pojemników. Później przekażemy je na cmentarz komunalny, który dokona pochówku.
      
kojot
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ta. .. Kilkanaście dni temu jechałem do pracy i widzę, że mają jakieś zebranie w wykopie - stała tam grupka ludzi i na oko wyglądali na zafrasowanych. Pomyślałem sobie, że pewnie znaleźli jakieś archeologiczne historie i się zastanawiają co zrobić. A tu teraz buch - afera. Niech nie ściemniają, że nie widzieli. PS. Do portelu - poprawić tytuł
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ~Piotr(2009-08-04)
 • To przeklęte miejsce będzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ruda..(2009-08-04)
 • poprawione, dzięki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  korektor(2009-08-04)
 • Byli świadomi że wykopali kości i dlatego celowo kazali je wywozić do bażantarni. Więc nie ściemniać mi tu że nie wiedzieli
 • Ten artykuł to g. .. .prawda. Pracowałem tam i szkielety leżały w całości, więc na 100% nie były przywiezione z ziemią. Co za dziennikarski chłam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Darek z okolic(2009-08-04)
 • CO ten Kulbacki pieprzy, skoro koparki wykopują kości razem z resztkami trumien to znaczy że ci ludzie byli tu pochowani. A z resztą kiedyś był na tym miejscu cmentarz, od aresztu śledczego aż po park Traugutta. Przy rozjeździe tramwajów 3 Maja i Grota przed godziną 20 leżały kości udowe więc caly teren po placu Konstytucji to jeden wielki cmentarz.
 • Na szczycie góry stał ogromny kościół a wokół niego był cmentarz który pokrywał teren placu konstytucji więc niech ten jełop nie gada bzdur że kości zostały tu przywiezione.
 • Tak właśnie wygląda "Wieczny odpoczynek". Odrobina zainteresowania, stara mapa i wiadomo - tu był cmentarz. Co na to nadzór budowy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkaniec1111(2009-08-05)
 • Największy pacan w mieście wie, że na terenie Grota - Roweckiego i Placu Konstytucji w przeszłości były cmentarze. Ratuszowi żeby zdążyć z wykonaniem inwestycji przed wyborami ( słonina wyborcza) zrezygnowali z przeprowadzenia ekshumacji i przeniesienia zwłok na inną nekropolię. O zalegających ten teren ludzkich szczątkach władza publiczna wie od około 40 lat i nic nie robi w tej sprawie. Koniec kropka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seniorek(2009-08-05)
 • Proszę zajrzeć do przedwojennego planu Elbląga i nie wypisywać nonsensów. W miejscu obecnego Pl. Konstytucji nigdy nie było cmentarza. Może jakiś tymczasowy z czasów wojny. Cmentarz św. Mikołaja zlokalizowany był między ulicami 12 lutego, Ratuszową (do południowej pierzei), Trybunalską i budynkiem więzienia. Na starej widokówce ul. Trybunalskiej (patrząc od 1 Maja) widać ogrodzenie tego cmentarza. Przedłużenie ul. Łączności do 12 lutego powstało w latach 50-tych XX w. Natomiast park Traugutta jest na terenie dawnego cmentarza kościoła św. Anny. Obecna cerkiewka grekokatolicka jest dawną kaplicą cmentarną. W latach 50-tych, gdy budowano przedłużenie ul. Łączności do 12-lutego (dawna Świerczewskiego) rzeczywiście wydobywano kości ludzkie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  graaszka(2009-08-05)
 • graaszka - twoje wywody potwierdzają istnienie nekropolii na terenie prowadzonej inwestycji, co nakazuje przeprowadzenie ekshumacji a dopiero potem prowadzenia robót budowlanych. Jak się nie ma szacunku dla zmarłych to jest się. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seniorek(2009-08-05)
 • Pod tym linkiem widac dokladnie gdzie byl cmentarz www.mapy.eksploracja.pl
Reklama