UWAGA!

Nadzwyczajnie o ławnikach

 
Elbląg, Nadzwyczajnie o ławnikach
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Problem braku ławników w elbląskich sądach da się prawdopodobnie rozwiązać. Na 17 wakatów w Elblągu zgłosiło się 17 chętnych. Ławników wybiorą radni podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 28 lutego.

Jak informowaliśmy na początku lutego, elbląski Sąd Okręgowy poszukuje aż 54 ławników do podlegających mu sądów. W tym aż 17 osób z Elbląga, 7 z gminy Elbląg, po 5 z gminy Braniewo, Fromborka i Młynar oraz 10 z Pasłęka.
       - Konieczność przeprowadzenia wyborów uzupełniających, z uwagi na ekonomikę przedsięwzięcia oraz minimalizację przyszłych kosztów zwrotów dojazdu dla wybranych ławników, ograniczono do najbliższych i stosunkowo większych miast i gmin znajdujących się w sąsiedztwie Elbląga – mówił nam wówczas Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. - Obecnie sąd posiada 60 ławników. Liczba ta jest niewystarczająca z uwagi na ilość wpływających spraw i przepisy. Ławnik może zostać wyznaczony do udziału w rozprawach do dwunastu dni w ciągu roku. Liczba tych dni może być zwiększona przez prezesa sądu tylko z ważnych przyczyn, a zwłaszcza w przypadku konieczności zakończenia rozprawy z udziałem tego ławnika.
       Ławnicy, którzy zostaną wyłonieni w wyborach uzupełniających będą pełnić swoją funkcję tylko do końca 2019 roku. Jesienią odbędą się ponowne wybory na kadencję 2020-23. Mimo to udało się w Elblągu znaleźć 17 kandydatów na 17 wakatów. Czy wszystkie uda się obsadzić? O tym zdecydują już radni, którzy zbiorą się na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej zaplanowanej na 28 lutego. To ostatni dzień, w którym zgodnie z przepisami można przeprowadzić wybory na ławników.
       Przy okazji nadzwyczajnej sesji radni zatwierdzą również zmiany w składach komisji RM, z uwagi na niedawne zaprzysiężenie nowego radnego – Adama Matwiejczuka.
       Nadzwyczajne posiedzenie radnych rozpocznie się o godz. 13.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Problem jest żeby znaleźć 10 sprawiedliwych a tu 17 potrzeba.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  wincejszpinaku(2019-02-21)
 • Dobrze, że tutaj na tej stronie można pisać, na innej jak widać już acta 2 działa. No ale cóż jest właściciel i to on decyduje, Co się stanie jak właściciele w salonach samochodowych, będą decydowali komu sprzedać samochód. Czy to nie dawne czasy, my rządzimy my decydujemy. Poczekamy tak jeszcze z rok czasu i zobaczymy jak będzie? Nie dziwię się, że ludzie nie zgłaszają na sprawiedliwych.
 • Ławnik jest potrzebny, ale Pan Adam niedlugo dojdzie do wniosku, że : A. to strata czasu B. lepiej czytac opowiadania dziecku C. wysłuchiwanie notorycznych kłamstw swiadków D. sedzią nie na reke jest status ławnika, bo zwyczajnie woli sam decydowac i wyrokowac E. Notoryczne "bieganie" na podpisywanie wyroków F. Oby nie wybrał Pan sad karny, bo dzicz uwaza ławnika za współdecydującego wyrok(oczywiscie nie jest to prawda), ale na ulicy nie jest przyjemnie za 50 zl za sprawe spier. .. lac przed jakims troglodytą:))) To tyle, uwazam dalej, że stawki ławników to farsa wiec wszystkim oprócz tym ktorzy spia na siedzaco i lubia jak im sie za to placi odradzam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  aspalestry-emblomskiej(2019-02-21)
 • Oby znaleźli się ci "prawi&sprawiedliwi" bo inaczej czeka nas los Sodomy i Gomory;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  zgrywus(2019-02-21)
 • skoro ławnik jest sędzią to powinien zarabiać jak sędzia, a nie jak sprzątaczka, a generalnie to powinno sie zwolnić wszystkich sędziów i powołać nowych z ławników, taki ławnik to więcej umie niż sędzia, który jest niewyuczalny w kwestii sprawiedliwych wyroków, wszystkie wyroki są niesprawiedliwe, codziennie w gazetach informacje o niesprawiedliwy wyrokach, jeszcze nie czytałem aby chociaż jeden sprawiedliwy wydali, no ile można to znosić, potrzebna reforma
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  5
  Ekspertów sty (2019-02-21)
 • W 2018 roku było to 720 zł za 12 dni w ciągu całego roku. Normalnie. .szał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Żenada.(2019-02-21)
 • Dobra zmiana i coraz wiecej bedzie brak chetnych do robienia z geby cholewy w sadach...przyzwoity czlowiek za takie pieniadze nie bedzie ryzykowal i narazal swojego dobrego imienia dla politycznej reformy...
 • Dieta Radnych w tym z 123 głosami poparcie, jak to było u Pani Krystyny Urbaniak w Okręgu wyborczym nr 1,to : " W zależności od tego, kto jakie funkcje pełni w Radzie, takie otrzymuje wynagrodzenie. I tak przewodniczący Rady Miejskiej otrzymuje 100 proc. tak zwanej podstawy, czyli 2 649,69 zł, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz przewodniczący komisji stałych 85 proc. tej kwoty, czyli 2 252,24 zł, wiceprzewodniczący komisji stałych 60 proc. - 1589,81 zł, a radni "bezfunkcyjni" 45 proc. podstawy, czyli 1192,36 zł. " na RĘKĘ CO MIESIĄC.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  SjestawparkuM.(2019-02-21)
 • Ławnicy wybrani są, ale niektorzy w ogóle nie są brani do spraw z racji rekomendowania ich przez określona opcję polityczną. To po co nowi ławnicy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  5
  vchmgckgk(2019-02-21)
 • czy sprawiedliwych wyroków w tym mieście nie mógłby wydawać Pan prezydent Wróblewski? sąd zlikwidować , a społecznie za darmo Pan prezydent na zmianę z Panem Nowakiem mogliby wydawać sprawiedliwe wyroki, trzeba ciąć koszta aby się miasto rozwijało,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  Rewolucja ekinimiczno-sadowa(2019-02-21)
 • RobertKoliński Redakcja za pomocą cenzury broni sutannowych zboczeńców?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  RobertKoliński(2019-02-21)
 • RobertKoliński Zastanawiające jest, że elbląskie media nie zainteresowały się do tej pory sprawą prokuratorki Barbary Kamińskiej z elbląskiej Prokuratury Okręgowej, która w 2004 roku umorzyła aż dwa śledztwa prowadzone wobec d. e. w. i. a. n. t. a J. a. n. k. o. w. s. k. i. e. g. o, i to pomimo posiadania zeznań pokrzywdzonych, których wiarygodność w dodatku została potwierdzona przez biegłych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  RobertKoliński(2019-02-21)
Reklama