UWAGA!

Ławników jak na lekarstwo

 
Elbląg, Ławników jak na lekarstwo
(fot. Anna Dembińska)

Aż 54 ławników poszukuje elbląski Sąd Okręgowy. Problem jest poważny, bo brak ławników może utrudnić pracę sądów np. w sprawach karnych czy rodzinnych. W samym tylko Elblągu jest 17 wakatów, a zgłoszono dotychczas zaledwie pięć osób. Termin zgłoszeń mija dzisiaj.

Ławników wybierają rady gmin na wniosek prezesa Sądu Okręgowego. Na lata 2016-2019 potrzebnych było 92 ławników, wybrano wówczas 67. - W trakcie trwania kadencji kilku ławników z różnych przyczyn zrezygnowało z pełnienia funkcji, a co do jednej z osób konieczność skreślenia z listy ławników była skutkiem śmierci tej osoby – informuje Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. - Obecnie sąd posiada 60 ławników. Liczba ta jest niewystarczająca z uwagi na ilość wpływających spraw i przepisy. Ławnik może zostać wyznaczony do udziału w rozprawach do dwunastu dni w ciągu roku. Liczba tych dni może być zwiększona przez prezesa sądu tylko z ważnych przyczyn, a zwłaszcza w przypadku konieczności zakończenia rozprawy z udziałem tego ławnika.
       Dlatego prezes Sądu Okręgowego wystąpił do rad gmin w okręgu elbląskim o przeprowadzenie uzupełniających wyborów na ławników. Potrzeba aż 54 osób, w tym 17 z Elbląga, 7 z gminy Elbląg, po 5 z gminy Braniewo. Fromborka i Młynar oraz 10 z Pasłęka.
       - Konieczność przeprowadzenia wyborów uzupełniających, z uwagi na ekonomikę przedsięwzięcia oraz minimalizację przyszłych kosztów zwrotów dojazdu dla wybranych ławników, ograniczono do najbliższych i stosunkowo większych miast i gmin znajdujących się w sąsiedztwie Elbląga – dodaje Tomasz Koronowski.
       Termin zgłoszeń kandydatów na ławników mija dzisiaj. Tymczasem w Elblągu na 17 wakatów zgłoszono tylko 5 osób. Dlaczego zainteresowanie jest tak małe? Być może dlatego, że ławnicy wyłonieni w wyborach uzupełniających będą pełnić swoją funkcję tylko do końca obecnej kadencji, a więc około pół roku. Kolejna kadencja będzie dotyczyć lat 2020-2023, a wybory na nią odbędą się jesienią.
       W związku z koniecznością przeprowadzenia uzupełniających wyborów ławników w każdym z samorządów jeszcze w lutym będą musiały się odbyć nadzwyczajne sesje rady miast czy gmin.
      
       Sprawdź, jakie są procedury wyboru ławników
      

      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama