UWAGA!

Najgorsza pomoc to żadna pomoc!

Elbląg, Najgorsza pomoc to żadna pomoc!
Fot. Paweł Serocki.

Pod takim hasłem odbył się zaawansowany kurs udzielania pierwszej pomocy. Szczególny nacisk położono na wypadki komunikacyjne. Każdy z nas jeździ samochodem, ale mało kto potrafi uratować komuś życie!

Ideą akcji jest uświadomienie ludzi, że najgorsza pomoc to żadna pomoc! Czymże jest połamane żebro w porównaniu ze śmiercią? Znieczulica i strach przed niesieniem pomocy przyczyniają się do zwiększenia umieralności poszkodowanych. Czasami wynika to z niewiedzy i braku świadomości naszego społeczeństwa. Stąd tak istotne są kursy pierwszej pomocy. Musimy mieć na uwadze, że jedno szkolenie nie jest na całe życie! Pamięć ludzka jest bardzo zawodna, dlatego warto choćby dla przypomnienia wybrać się raz do roku na taki kurs. Zauważmy, że medycyna rozwija się w szybkim tempie, a wraz z nią sposoby postępowania z poszkodowanym sprzed paru lat, stają się przestarzałe i nieskuteczne.

 


     Szkolenie zostało przeprowadzone przez Iwonę Kulczyńską i Mariusza Gągalskiego. Oboje są doświadczonymi ratownikami. Pani Iwona z zawodu jest pielęgniarką i ratownikiem, a na co dzień uczy w elbląskim „Medyku”. Natomiast pan Mariusz jest komendantem Harcerskiego Ośrodka Wodnego „Bryza”, który przeprowadza kursy pierwszej pomocy dla harcerzy.
     W pierwszym dniu szkolenia uczestnicy zajmowali się reanimacją niemowląt, dzieci i dorosłych. W trakcie kursu wyjaśniło się wiele mitów związanych z udzielaniem pomocy. Pierwszy dzień kursu za nami! Dzisiaj zorganizowane będą zajęcia w terenie z zakresu wyciągania poszkodowanego z samochodu i zachowania się podczas tragedii.
     
     Kurs został zorganizowany z inicjatywy portElu. Sponsorem jest Elbląskie Centrum Mediacji. Samochodów do zaimprowizowania wypadku użyczyła firma Citroën.

Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • więcej takich kursów prosimy
 • proponuję, by zorganizowano takie kursy dla osób, które mają dość długo prawo jazdy, ponieważ kiedyś kiedyś nie było na kursach pierwszej pomocy w praktyce=sama chętnie skorzystam
 • Gorąco chciałbym podziękować pani Annie Olszewskiej z Elbląskiego Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej przy ul. Komeńskiego 42 za sponsorowannie tego szkolenia. Również wielkie dzięki dla firmy CITROEN POSTEK za dowiezienie aut do symulacji wypadku. Szczególne podziękowania dla instruktorów za przekazaną wiedze w zakresie ratowania życia. Wszyscy uświadomiliśmy sobie że nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie i dlatego gorąco zachęcam wszystkich do szkolenia się w tym zakresie jak i przynajmniej raz w miesiącu zasymulowania jakiegoś zdarzenia i zrobienia sobie ćwiczeń. Nic takie ćwiczenie nie kosztuje. Uśmiech i słowo dziękuję jest w każdym przypadku najwyższą nagrodą dla nas od osoby jaka dzięki nam jest zdrowa i żyje. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za wspaniałą współpracę i do zobaczenia na kolejnych szkoleniach oraz ćwiczeniach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krzysztof Milewski(2008-09-21)
 • Nooooo, ćwiczenia są potrzebne - chociażby po to, żeby pamiętać, że ZAWSZE trzeba mieć rękawiczki na rękach - to powinien być automatyzm. .. .A na zdjęciach nie macie :(
Reklama