UWAGA!

Najlepsza tarta pani Zofii

Elbląg, Najlepsza tarta pani Zofii
(fot. Damian Matwiejczyk)

Wczoraj w hotelu Młyn odbył się polsko-francuski konkurs kulinarny. Specjalne jury po degustacji sześciu potraw za najsmaczniejszą uznało tartę pani Zofii Grucelskiej. Zobacz fotoreportaż z imprezy.

W konkursie wzięło udział sześć pań działających w elbląskim Towarzystwie Współpracy Polsko-Francuskiej i Stowarzyszeniu Elbląg - L’Oise. Wśród konkursowych potraw znalazły się tarty ze szpinakiem, tuńczykiem, szynką, serem i z owocami. Swoje wypieki zaprezentował także Thomas Rerard, Francuz pracujący w markecie E.Lecrerc w Elblągu. Ponieważ startujące w zawodach panie uznały, że „z prawdziwym Francuzem nie są w stanie konkurować”, jego tarty degustowane były poza konkursem.
     Jurorami byli uczniowie szkoły gastronomicznej w Compiegne - siedmiu chłopców i dwie dziewczyny. Tarty oceniali w czterech kategoriach: prezentacja ogólna potrawy, kompozycja, skład i wreszcie smak. Młodzi francuscy kucharze fachowo podeszli do sprawy, przyglądali się uważnie wszystkim wypiekom, wąchali, smakowali i komentowali wnikliwie, wpisując noty do arkuszy. Degustacja tart trwała blisko godzinę. Na szczęście przyglądający się temu uczestnicy konkursu i ich goście również mogli posmakować apetycznych wypieków.
     Wszystkie tarty były znakomite, a o zwycięstwie decydowało pół punktu. Pierwsze miejsce zajęła tarta z serem, oliwkami i zielonym ogórkiem wykonana przez Zofię Grucelską (nr 3). W nagrodę za najlepszy wypiek laureatka otrzymała pamiątkowy puchar. Drugie miejsce jury przyznało Anastazji Seszel za jedyną tartę z owocami (nr 4). Trzecie miejsce zdobył wypiek zeszłorocznej zwyciężczyni konkursu Ireny Półtorzeckiej-Rukujżo, tarta z tuńczykiem przyozdobiona wykwintnie jajkami i liśćmi bazylii (nr 5).
     Francuscy goście przyjeżdżają do Polski na praktyki. Dziewięciu młodych kucharzy od dwóch tygodni szkoli się Juracie. Mimo tak krótkiego pobytu w naszym kraju wymowa polskich słów, takich jak np. „proszę”, „dziękuję”, „dzień dobry” nie sprawia im najmniejszego kłopotu. Polska, a w szczególności tutejsze kobiety, bardzo im się podobają.
     
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama