14:00
Jeśli mieszka w Skandynawii jest w stanie przelecieć przez cały Bałtyk, by móc przezimować w Polsce. Traci przy tym trzy gramy tłuszczu, co stanowi niemal połowę jego masy ciała! Mysikrólik to najmniejszy i najlżejszy ptak w Europie, można go również spotkać na terenach wokół Elbląga.
"Śpiew mysikrólika jest bardzo wysoki, wiele osób z wadami słuchu czy nawet osoby starsze mogą nie słyszeć go w ogóle. Sama modulacja głosu przebiega tak szybko, że dopiero w zwolnionym tempie jesteśmy w stanie ocenić jej różnorodność" – czytamy w artykule Emila Dzienniaka, który został opublikowany w Internetowym Atlasie Ptaków.
Zaloty tego małego ptaszka odbywają się na przełomie marca i kwietnia. Dobrana w ten sposób para zakłada gniazdo w kształcie kuli wysoko w koronach drzew, w osłonionym oraz zacienionym miejscu. Jego budowa trwa przez około trzy tygodnie, a konstrukcję wzmacniają... pajęczyny, które są czymś w rodzaju zaprawy. Samiczka składa w gnieździe od siedmiu do 10 jaj i wysiaduje je przez dwa tygodnie. Młode opuszczają je po kolejnych dwóch.