UWAGA!

Najpierw przygotujmy się do zwycięstw

- Powyłapujmy wszystkie błędy rządzących i zobowiążmy się do ich poprawy. Nie przyspieszajmy zwycięstw, najpierw się do nich przygotujmy - mówił dziś (10 października) w Elblągu Lech Wałęsa. Były prezydent Polski przyjechał na zaproszenie członków Komitetu Obrony Demokracji, by na otwartym spotkaniu porozmawiać z mieszkańcami o kondycji Rzeczpospolitej. Zobacz filmzdjęcia.

- Słyszałem, jak duża grupa mówiła, że nie chodzą na wybory, bo skoro nie jest źle, nie chcą tego popsuć. A ci, którzy poszli, z pomocą ludzi z Torunia, wygrali - mówił Lech Wałęsa. - Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Trzeba wyłapać błędy i zobowiązać się do ich poprawy. Póki co jednak nie ma na kogo głosować. Kiedyś było wiadomo, co jest prawicą, a co lewicą. Odnieśliśmy tak wiele, ale nie umieliśmy sobie z tym poradzić. Dziś nie przyspieszajmy zwycięstw - apelował były prezydent RP, czołowy działacz opozycji w czasach PRL. - Najpierw się przygotujmy. Pojawię się wtedy, gdy będzie zwycięstwo, dziś nie ma komu oddać władzy - gorzko podsumował.
       Lech Wałęsa był pytany o wiele kwestii m.in. o jego zdanie na temat uchodźców: - Uchodźcy to nieszczęście i powinniśmy im pomóc, ale tak, by mogli wrócić do siebie. Tam trzeba wygonić dyktaturę, bo za 2-3 lata uchodźcy u nas urosną w siłę, będą żądać, a my nie jesteśmy na to przygotowani.
       Z kolei o polityce zagranicznej mówił: - Z Rosją trzeba umieć rozmawiać [to w kontekście Małego Ruchu Granicznego - red.]. Czy gdybym ja tak rozmawiał z Jelcynem do wojsko by od nas wyszło? Nie. Rosja nie zna się na demokracji, ale jest potrzebna światu, dlatego także w kwestii Ukrainy trzeba być dyplomatą. Inaczej pozakręca im wszystkie kurki. Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy - podkreślał Lech Wałęsa - jednak dziś Europa nie jest w stanie jej pomóc. Rosja jest zła, zadarliśmy też z Francją. PiS podejmuje decyzje krzywdzące dla naszego narodu. Trzeba rozmawiać skutecznie, a nie poniżać - wskazywał.
       Były prezydent RP był pytany także o jego stosunek do "czarnego protestu".
       - Kiedy byłem prezydentem mówiłem, że jeśli będziemy szeroko mordowali dzieci to ja przestanę być prezydentem. Dziś widzę, że to szerszy problem - i religijny, i medyczny. Uważam, że tamto przyjęte przez nas prawo było dobre.

  Elbląg, Dziś w Elblągu Lech Wałęsa rozmawiał z mieszkańcami o demokracji
Dziś w Elblągu Lech Wałęsa rozmawiał z mieszkańcami o demokracji (fot. Anna Dembińska)


       Podczas spotkania podniesiona została też sprawa ataków na Lecha Wałęsę i zarzucania mu współpracy ze służbami PRL.
       - Jeśli mnie niszczą to coś znaczę - mówił legendarny opozycjonista, laureat Nagrody Nobla. - Robiłem w życiu wszystko zgodnie z moim sumieniem, wiarą i doczekam się sprawiedliwości.
       Były prezydent stwierdził, że demokracja w Polsce jest dziś zagrożona.
       - Moje pokolenie wywalczyło obecny system podzielony na władzę: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. I za taką Polskę jesteśmy odpowiedzialni, z takiej rozliczą nas nasze dzieci. A póki co, elity rządzące chcą nam ten system odebrać więc musimy walczyć - zakończył Lech Wałęsa.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama