UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Najważniejsza jest równowaga

 
Elbląg, Zakończenie programu edukacyjnego Kalos Kagathos 2012,odbyło się w kinie Światowid
Zakończenie programu edukacyjnego Kalos Kagathos 2012,odbyło się w kinie Światowid (fot. AD)

Ścianka wspinaczkowa, zawody gokartowe i pływackie, testy sprawdzające znajomość różnych dziedzin wiedzy, ale także nauka wiersza w krótkim czasie, a nawet rzucanie surowym jajkiem tak, by osoba stojąca naprzeciwko bez problemu je złapała. Między innymi takie zadania stały przed uczestnikami programu edukacyjnego Kalos Kagathos 2012, którego uroczyste zakończenie odbyło się wczoraj (19 czerwca).

Te dwa słowa pochodzące z greki klasycznej oznaczają dosłownie „piękny i dobry”. Głównym celem programu było poznanie własnych mocnych i słabych stron we współzawodnictwie indywidualnym i grupowym. Zadania były tak dobrane, by nie decydowała siła lub masa ciała czy płeć, ale przede wszystkim wytrwałość w dążeniu do celu, ciekawa osobowość oraz pomysłowość w rozwiązywaniu zadań. 8 etapów, 77 chętnych, 6 finalistów – program edukacyjny dla dzieci ze szkół podstawowych Kalos Kagathos 2012 dobiegł końca. Laureatami tegorocznej edycji zostali: Alicja Juszczyszyn, Filip Wojtaś, Aleksandra Prokop, Kamila Sawicka, Michał Szymborski oraz Julia Maciejewska. Dla finałowej szóstki nagrodą był atrakcyjny wyjazd do Mikołajek. Ponadto każde dziecko dostało dyplom, który gratulował m.in. odwagi bycia sobą, wytrwałości w trudnych sytuacjach, pomysłowości w trakcie wykonywanych zadań, a przede wszystkim zachęcał do rozwoju ciała i ducha. Oprócz tego wylosowano dodatkowe nagrody rzeczowe.
      

 


       – Największym sukcesem tego programu jest fakt, że udało się dzieci „wyciągnąć z domu”. Dla mnie już po pierwszym etapie zaskoczeniem było to, iż zawodnicy byli szczęśliwi, gdy mogli pobiegać po rzece, ubrudzić się – mówił podczas uroczystego zakończenia programu Bogusław Tołwiński, organizator zawodów. – Ten program uczy życia, uczy wyborów i decyzji. Marzy mi się kilka etapów, obejmujących podstawówkę, gimnazjum i szkoły średnie, ale także etap dla dorosłych, z chęcią bym zrobił program dla nich. Nawet pytano mnie czy będzie coś takiego, a ja odpowiedziałem „znajdziemy sponsora – będzie program”.
       Przesłanie Kalos Kagathos opiera się przede wszystkim na harmonii ducha i ciała.
       – Jestem przekonany, że to będzie trwało dalej, to kwestia czasu. Jak widać jest to na tyle ciekawe i interesujące, że dzieci chcą brać w tym udział, trzeba tylko im to zorganizować – opowiadał Bogusław Tołwiński. – Chciałbym pozmieniać kilka rzeczy w oświacie. Marzy mi się, żeby nie skupiać się tylko i wyłącznie na inteligencji, na nauce. Żeby nie było tak, ze mamy sześć godzin różnych przedmiotów i jedną godzinę wychowania fizycznego, przez to w zasadzie ucieka sprawność i tu potrzebna jest właśnie równowaga między ciałem a duchem.
       – Zawsze można być lepszym, zawsze można być doskonalszym, trzeba też dokonywać wyborów, a ważne jest to, by to były dobre wybory. Niekoniecznie chodzi o same szóstki, tylko o świadome wybory i rozwój ponad wszystko. Mam nadzieję, że ta idea będzie się rozprzestrzeniać po całym mieście i po wszystkich placówkach jako poważna „zakaźna choroba”. – mówiła z uśmiechem wiceprezydent Elbląga, Grażyna Kluge. – To nieprawda, że pieniądze albo ich brak są przeszkodą tylko najpierw trzeba pokazać, że można, że się chce.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • idea- tragiczna!! Rozprzestrzeniać się jako "poważna zakaźna choroba"( czyżby to czarny humor ?) czy aby się to nie sprawdzi w efekcie końcowym. A słowa dobrane faktycznie najfatalniej jak sobie można by wyobrazić, nawet ujęte w cudzysłów brzmią beznadziejnie! takie życzenia na dalszą drogę, to najgorsze z możliwych, a może zetnie z powierzchni ziemi tyle "głów" co jakaś epidemia lub pandemia? TEN TYP TAK MA!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dziadzio(2012-06-20)
 • "Marzy mi się, żeby nie skupiać się tylko i wyłącznie na inteligencji, na nauce. " Pani Prezydent a gdzie jest tak teraz, że skupia się wyłącznie na inteligencji i nauce? Sama to zapewne Pani potwierdzi, że dzisiejszy maturzysta to człowiek zupełnie nie dostosowany do życia, do pracy, do podejmowania jak to Pani nazwała " świadomych wyborów". Porówna Pani tych maturzystów po 8 klasach szkoły podstawowej i 4 - ro lub 5-cio letniej szkoły średniej! To jest delikatnie mówiąc przepaść. Ach i ta "zakaźna choroba", to Pani Prezydent chyba nie wypada. Konotacje takich słów budzą grozę i są skalowane w bardzo nieprzystępny sposób. Na takie porównania językowe pozwalają sobie artyści czy twórcy dzieł literackich o nienagannym języku i wytworów wysokich lotów. Tymczasem miało być jak się domyślam PR- owsko, hmmm. .. poszło nie w tą stronę. Strzał do własnej bramki! Jak sama zapewne Pani zna młodych ludzi to z tą ich świadomością to DRAMAT!
 • Brawo Panie Tołwiński! W Panu nadzieja.
 • Panie Tołwiński. Jestem pod wrażeniem Pana zaangażowania i tytanicznej pracy z Młodymi. Gratuluję i pozdrawiam,
 • a ja jestem pełna obaw, bo ten człowiek wiecznie coś kombinuje i to średnio pozytywnego, w szerszym wymiarze. a do tego robi to za kasę!!!pani w-ce prezydent, przez najmniejsze p jest, krótko mówiąc słabiutka i dno. to ogromne przegięcie i powinna przeprosić nie tylko dzieci, ale i rodziców i odejść w niepamięć!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dziadzio(2012-06-21)
 • dziadzio potrafi tylko krytykować. Nie zna pana Tołwińskiego ale "zawsze coś kombinuje" w jego wypowiedzi załatwia wszystko. Typowy "polaczek"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ja1234(2012-06-24)
Reklama