UWAGA!

Największe ćwiczenie w tym roku

 Elbląg, Największe ćwiczenie w tym roku
Fot. nadesłana

Przez 11 dni, w kilku europejskich krajach, około 5000 żołnierzy i pracowników cywilnych, reprezentujących 26 krajów członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego i dwa kraje partnerskie (Finlandię i Szwecję), brało udział w ćwiczeniu pk. Steadfast Jupiter 21. Było to największe ćwiczenie dowódczo- sztabowe wspomagane komputerowo organizowane przez NATO w 2021 roku. Wśród uczestników byli także żołnierze Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

Steadfast Jupiter 21, największe w tym roku wspomagane komputerowo ćwiczenie dowódczo – sztabowe NATO, zakończyło się w czwartek, 28 października. Przez 11 dni żołnierze i pracownicy cywilni z 26 państw członkowskich NATO oraz dwóch krajów partnerskich doskonalili swoje umiejętności, ćwicząc w różnych miejscach w Europie. Ćwiczenie, m.in., miało na celu przeprowadzenie certyfikacji Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno – Wschodniego (DWKP-W) stacjonującego w Szczecinie.

Przed rozpoczęciem ćwiczenia gen. dyw. Piotr Malinowski, dowódca Joint Warfare Center (JWC) w Stavanger (Norwegia) i jednocześnie kierownik ćwiczenia, zwrócił uwagę na jego wyjątkowość i złożoność.

- Steadfast Jupiter 21 to największe i najtrudniejsze ćwiczenie dowódczo - sztabowe NATO w tym roku. Działania operacyjne podczas ćwiczeń będą koncentrować się na fazie odstraszania. To dla mnie zaszczyt i przywilej, że kieruję ćwiczeniem o takiej złożoności – podkreśla gen. dyw. Piotr Malinowski.

Wśród żołnierzy, którzy wzięli udział w ćwiczeniu, byli także przedstawiciele Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W). Żołnierze z Elbląga znajdowali się w strukturze Kierownictwa Ćwiczenia (Exercise Control – EXCON) tworząc komórkę odpowiedzialną za działania wielonarodowej dywizji w składzie Regionalnego Dowództwa Komponentu Lądowego Wschód (Land Component Command East – LCC E). Podczas Steadfast Jupiter 21 ćwiczyli oni w JWC w Norwegii oraz DWKP-W w Szczecinie.

- Działanie w składzie jednej z komórek Kierownictwa Ćwiczenia było wyjątkową okazją dla zespołu dowództwa dywizji do doskonalenia swoich umiejętności w kilku różnych funkcjach. Nasz udział w Steadfast Jupiter 21 wzmocnił również relacje z naszymi jednostkami. Jesteśmy zaszczyceni, że przyczyniliśmy się do sukcesu korpusu – tłumaczy dowódca żołnierzy wielonarodowej dywizji biorących udział w ćwiczeniu, zastępca szefa sztabu dywizji ds. operacyjnych płk Cedric Carrington.

- Z niecierpliwością czekamy na udział w przyszłych ćwiczeniach, które obejmą siły NATO i państw gospodarzy, ponieważ pomaga to naszemu dowództwu, NATO oraz państwom gospodarzom zwiększyć interoperacyjność – dodał pułkownik Carrington.

 

***

Steadfast Jupiter 21 był największym wspomaganym komputerowo ćwiczeniem dowódczo-sztabowym w tym roku. Organizowane przez Naczelne Dowództwo Sił Sojuszniczych w Europie (Mons, Belgia) i kierowane przez Joint Warfare Centre, ćwiczenie Steadfast Jupiter 21 zostało przygotowane i przeprowadzone w celu szkolenia i oceny Sił Odpowiedzi NATO 2022 (NRF22) pod przewodnictwem Dowództwa Połączonych Sił Sojuszniczych (Brunssum, Holandia). 11-dniowa seria wydarzeń miała również na celu ocenę Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Dowództwo korpusu, wzmocnione przez podległe jednostki, potwierdziło swoją zdolność do działania jako jedyne Regionalne Dowództwo Komponentu Lądowego w strukturze NATO.

ppłk Dariusz Guzenda, rzecznik prasowy Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ciągle w Polsce i okolicach jakieś ćwiczenia i inne manewry wojskowe. Nic dziwnego tedy, że Chińczycy na potęgę się zbroją zarówno na lądzie, na morzach, w powietrzu i kosmosie. Cie Florek. .. . Hashtagi: #Roman
  • to orgazm
  • A mamy już broń hipersoniczną, bo jak nie to nawet z koszar nie ma co wyprowadzać wojska, Zanim ostatni pobierze broń z magazynu i olej silnikowy w ostatnim czołgu osiągnie 90 stopni na zewnątrz zrobi sią już kilkaset tysięcy stopni.
Reklama