UWAGA!

Nauczycielska szkoła

W Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli powstał pomysł utworzenia w elbląskim regionie systemu doskonalenia nauczycieli. W myśl projektu w każdym mieście powiatowym okolic Elbląga miałaby powstać swoista agenda ODN.

Zasięg elbląskiego ODN rozciąga się na powiat elbląski, braniewski, lidzbarski, ostródzki, iławski, nowomiejski, działdowski oraz bartoszycki. Tylko w tym ostatnim starostwo powołało Pracownię Doradztwa Metodycznego - swoistą agendę ODN. Instytucja zapewnia nauczycielom bliski kontakt z doradcami i umożliwia szkolenia i dalszą edukację.
     - My nie uprawiamy doradztwa przedmiotowego - mówi wicedyrektor elbląskiego ODN Ryszard Wodzisławski. - My idziemy w coś dookoła np. ścieżki edukacyjne czy ocenianie. Uprawiamy takie doradztwo interdyscyplinarne.
     Nauczyciele mogą brać udział m.in. w kursach aktywizujących, które uczą prowadzenia aktywnych zajęć. Mogą się nauczyć np. mierzyć swój poziom edukacyjny oraz posiąść umiejętność obiektywnego oceniania - tego wszystkiego wymaga od nich reforma edukacji.
     Ponieważ ODN nie dysponuje wystarczającą liczbą doradców powstał plan powołania w każdym mieście powiatowym agendy podobnej do tej z Bartoszyc. Ich finansowanie spadłoby na samorządy, które i tak muszą część budżetu oświatowego przeznaczyć na szkolenia.
     - Jest to wymóg ustawowy - tłumaczy Ryszard Wodzisławski. - Organy prowadzące ośrodki oświatowe muszą na szkolenia i doradztwo przeznaczyć jeden procent funduszu płac. Docelowo chcemy, aby na stu nauczycieli przypadał jeden konsultant. Jest to taki nieoficjalny standard.
     W województwie warmińsko-mazurskim nauczyciele przejawiąją duże zainteresowanie kształceniem zawodowym. Ma to odbicie w ilości kursów przygotowanych przez elbląski ODN. W ubiegłym roku szkolnym skorzystało z nich prawie 11 tys. nauczycieli na ponad 26 tys. uprawiających zawód w całym województwie.
OP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama