UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Nie chcą garażowca przy Bednarskiej

 
Elbląg, Nie chcą garażowca przy Bednarskiej
(fot. wizualizacja garażowca, materiały Urzędu Miejskiego w Elblągu)
Reklama

Garażowiec nie powinien powstać przy ul. Bednarskiej, ale ewentualnie na Wyspie Spichrzów – to główny wniosek z pism, które do ratusza składali elblążanie. Uwagi do planu zagospodarowania przestrzennego starówki złożyło ponad 20 osób.

Rada Miejska głosami radnych PiS uchwaliła w listopadzie, że ratusz przystąpi do nowelizacji planu zagospodarowania przestrzennego starówki. Ma ona umożliwić budowę między ulicą Bednarską i Studzienną garażowca na 890 samochodów. Propozycja i wizualizacja tej inwestycji wywołała protesty części mieszkańców, którzy rozpoczęli akcję „Nie dla garażowca na Bednarskiej”. Jej efektem jest ponad 20 wniosków do ratusza z uwagami do powstającego planu.
       - Do Departamentu Architektury i Urbanistyki wpłynęło 27 wniosków, 21 złożyły osoby prywatne, sześć pochodzi od instytucji. Trwa ich analiza – powiedział nam Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       „Ul. Bednarska przez wieki (a w szczególności w latach poprzedzających zniszczenie miasta w 1945 r.) była wizytówką Elbląga, porównywalną ze słynną dziś gdańską ulicą Mariacką. Po wybudowaniu tak dużego garażowca z pewnością taką wizytówką już nigdy nie będzie. Podczas gdy w wielu polskich i europejskich miastach podejmuje się dziś działania zmierzające do ograniczenia i "uspokojenia" ruchu aut w centrum, zlokalizowanie w omawianym miejscu wielopoziomowego i wielkopowierzchniowego garażowca (lub innej funkcji usługowej generującej znaczny ruch pojazdów) w istotny, negatywny sposób wpłynie na jakość elbląskiej starówki” - czytamy w jednym z wniosków, którego autor zaznacza, że pogorszy się bezpieczeństwo pieszych, wzrośnie zanieczyszczenie środowiska, wzrośnie ruch pojazdów na starówce, a sama inwestycja może okazać się nieopłacalna.
       „W związku z powyższym wnioskuję o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla ww. lokalizacji w sposób uniemożliwiający budowę wielopoziomowego, wielkopowierzchniowego garażowca ani podobnej inwestycji generującej znaczące zwiększenie ruchu pojazdów. Jako alternatywną lokalizację można rozważyć m.in. przywoływaną w debacie Wyspę Spichrzów” - czytamy w jednym z wniosków.
       Podobnie uważają radni PO, którzy bezskutecznie próbowali zdjąć uchwałę w tej sprawie na listopadowej sesji Rady Miejskiej. - Ta lokalizacja nie jest zbyt trafna. Warto ten temat szeroko przedyskutować z mieszkańcami, dlatego uważamy, że uchwała jest przedwczesna – mówił w imieniu klubu PO radny Robert Turlej. - Nie jesteśmy przeciwni rozwiązaniu problemu z parkowaniem na starówce, ale taki garażowiec nie powinien znajdować się w sercu starówki. 
       Co dalej stanie się z tą sprawą? Do ewentualnych zmian w planie jeszcze daleka droga. Po rozpatrzeniu wniosków mieszkańców musi powstać projekt planu, który następnie opiniuje Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna i różne uprawnione instytucje, m.in. wojewódzki konserwator zabytków. Następnie plan będzie wyłożony do publicznego wglądu i odbędzie się nad nim dyskusja. Dopiero po rozpatrzeniu uwag uchwałę w sprawie wejścia w życie planu podejmie Rada Miejska. Cały proces może potrwać ponad rok. Przeciwnicy budowy garażowca przy Bednarskiej nie składają broni, licząc że radni wycofają się z tego pomysłu.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A moim zdaniem to powinni zrobić ceny z kosmosu za wjazd na starówkę i jednocześnie organ który zajmuje się tylko starym miastem i z tych pieniędzy robić ulice i deptaki Starczyło by Tylko w naszym kolesiowym urzędzie to taki organ by miał zaraz 50-70 osób bo nadgodziny zamiast dwóch które spokojnie by to ogarnęłý
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 3
  Zielarz(2017-01-25)
 • Ja mysle ze duza jaskrawo żółta BIEDRONKA by tam pasowała.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 1
  Biedron56(2017-01-25)
 • W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych fachowcy z Zarządu Miasta rozbierali i wywozili Elbląg do stolicy. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych fachowcy z magistratu betonowali miasto i upodobniali je do Nowej Huty i Kaliningradu. W drugiej dekadzie XXI wieku znawcy tematu z Urzędu Miasta nie mają zamiaru zrekonstruować najładniejszej ulicy na Starym Mieście lecz zrobić z niej zajezdnię dla koni mechanicznych. Wstyd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  44 1
  erg.(2017-01-25)
 • Jest szansa na powrót kolejnej kultowej maszyny rolniczej do polskich gospodarstw. Po udanym debiucie następcy legendarnego Ursusa C-360 podczas tegorocznej wystawy Agrotech 2015 w Kielcach, swoje karty odkryła firma New Holland. W rozmowie z naszą redakcją Dyrektor Marketingu New Holland – Tomasz Wieja potwierdził informację, że fabryka w Płocku wkrótce rozpocznie produkcję małego, kompaktowego kombajnu zbożowego, dedykowanego dla małych gospodarstw rodzinnych o nazwie BIZON.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 5
  (2017-01-25)
 • Lepiej niech postawią jeszcze z 5 Lidli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  RepolonizacjaPolskikonieczna(2017-01-25)
 • Zaden stary dziad jak Olszewski nie będzie decydowac czy tam cokolwiek stanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 2
  Wiktorya(2017-01-25)
 • @erg. - Odczep sie od Nowe Huty, ktora ma budunki w duchu socrealizmu, a ten w porownaniu do wielkiej plyty Gierka wyglada jak Wersal.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 3
  realista1(2017-01-25)
 • Tak jak piszecie. Pewnego razu jeden pan starszy radny, nazwiska nie wymienie bo i tak wszyscy wiedza o kogo chodzi, stwierdzil ze fajnie by miec gdzeis blisko garaz dla swojego wspanialego auta. A ze mieszka na starowce a tam garazy jak na lekarstwo, to wymyslil sobie, ze bedzie lobbowal budowe garazowca na najpiekniejwszej niegdys ulicy starowki elblaskiej. I na ten czas taka jest historia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 0
  gosc1(2017-01-25)
 • Gdzie sa myslący ludzie ?Garażowiec na starówce no śmiech i zenada za raz, czy kiedys tam był garażowiec sie ptam?Jestem przeciwny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 2
  antygarażowiec(2017-01-25)
 • A idź pan w h..j z tymi urzedasami złodziejami z Elbląga ja to się jeszcze dziwie ze CBA ich tam kur...a nie trzepie a powinni złodzieje elbląskie komuchy pasożyty ręka rękę myje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 5
  Elblążanin od urodzenia (2017-01-25)
 • A Obama skrócił wyroki 330 dilerów narkotyków udzielając prawa łaski :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  (2017-01-25)
 • Gdzie CBA???!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  (2017-01-25)
Reklama