UWAGA!

Nie ma chętnych do remontu pomnika

 Elbląg, Autorem Pomnika Odrodzenia jest krakowski artysta Jan Siek
Autorem Pomnika Odrodzenia jest krakowski artysta Jan Siek (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Pomnik Odrodzenia i teren wokół niego ma być odnowiony. Tego chcą mieszkańcy, którzy głosowali w budżecie obywatelskim na 2021 rok. Problem w tym, że nie ma chętnych firm do przeprowadzenia tych prac. Na pierwszy przetarg, ogłoszony przez ratusz, nie wpłynęła żadna oferta.

Urzędnicy oszacowali koszty odnowy pomnika i rewitalizacji terenu wokół niego na kwotę 500 tysięcy złotych. Wniosek jednego z mieszkańców dotyczący tej inwestycji poparło w głosowaniu w budżecie obywatelskim 1146 osób. Pod koniec czerwca władze miasta ogłosiły przetarg na prace, a chodzi o remont cokołu pomnika, oczyszczenie samego pomnika, wymianę nawierzchni wokół niego i remont ławek. Zwycięzca przetargu na realizację prac miał mieć trzy miesiące od podpisania umowy.

Dzisiaj w ratuszu miało odbyć się otwarcie ofert w przetargu, ale nie zgłosił się do niego żaden oferent. Postępowanie przetargowe będzie więc wkrótce powtórzone.

Przypomnijmy, że pomnik Odrodzenia uroczyście odsłonięto 22 lipca 1975 roku. Został wybudowany ze składek społeczeństwa, przy dużym udziale elbląskich przedsiębiorstw i ich załóg. Jego projektantem był Jan Siek, krakowski artysta, który wygrał konkurs rozpisany przez władze z okazji 30. rocznicy powstania Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Monument stanął na ówczesnym placu Zgromadzeń Ludowych, obecnie jest to pl. Konstytucji. Swą symboliką miał pieczętować polskość Elbląga i jednoczyć elblążan, co podkreślano w publikacjach z tego okresu.

 

 

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama