UWAGA!

Nie taki diabeł straszny?

 
Elbląg, O zmianach i statystykach opowiadał Zbigniew Lichuszewski, dyrektor WORD w Elblągu
O zmianach i statystykach opowiadał Zbigniew Lichuszewski, dyrektor WORD w Elblągu (fot. WS)

Jeden wariant odpowiedzi w nowych testach, kursanci szturmujący Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, zapisy do 15 stycznia, dwa oprogramowania czyli nowe prawo jazdy A.D.2013 r. Zmiany nadchodzą, nieuchronnie, ale jak się okazuje nie wszystkie wejdą w życie 19 stycznia 2013 r.

Podczas sobotniego (15 grudnia) spotkania, które odbyło się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego mówiono m.in. o zmianach, które nadejdą. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia statystyk, które mówią, że w okresie od 1 stycznia do 30 listopada 2012 r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Elblągu przeprowadzono 32 tys. 515 egzaminów na prawo jazdy. Około 90 proc. to egzaminy na kategorię B. Zdawalność na poziomie egzaminu teoretycznego wynosi 75,5 proc., natomiast w przypadku egzaminu praktycznego jest to 32,2 proc. Najlepiej wypadają osoby w wieku ok. 18 lat, wśród których zdawalność zwiększyła się w stosunku do poprzedniego roku (41,6 proc – 2011, 46,9 proc. – 2012).
       Tymczasem elbląski WORD przeżywa prawdziwe oblężenie kursantów, którzy chcą zdać egzamin teoretyczny na starych zasadach. Dorota Filipek, kierownik Oddziału Organizacji i Obsługi Egzaminów Państwowych w WORD Elbląg apelowała o to, by osoby zdające dostarczały poprawnie wypełnione oraz kompletne dokumenty, które należy przedstawić podczas zapisywania się na egzamin, gdyż znacznie ułatwia to pracę podczas tych „gorących” dni.
      
       Zmiany będą, ale nie wszystkie wejdą w życie
       Jak się okazało przesunięciu do 4 stycznia 2016 r. ulegną m.in. przepisy dotyczące okresu próbnego (m.in. obowiązek jazdy samochodem oznakowanym białą nalepką z symbolem klonowego liścia przez pierwsze osiem miesięcy, obowiązek odbycia pomiędzy 4. i 8. miesiącem od uzyskania prawa jazdy kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym czy ograniczeń w ruchu drogowym, podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B – rozdział 14 ustawy o kierujących pojazdami, stan prawny z 25.04.2012) oraz te, które dotyczą wydawania na okres próbny prawa jazdy kat. B uzyskanego po raz pierwszy, czy kursów reedukacyjnych.
       Zamiast obecnej karty kandydata na kierowcę pojawi się profil kandydata na kierowcę (PKK), który będzie się różnił od karty kandydata jedynie procedurą. Obecnie kandydat na kierowcę, przed rozpoczęciem szkolenia, przedstawia wszystkie potrzebne dane wraz z zaświadczeniem lekarskim w wybranym przez siebie ośrodku szkolenia kierowców. Od 19 stycznia 2013 r. kandydat będzie musiał zgłosić się organu wydającego prawo jazdy i tam dokonać rejestracji.
       Natomiast zmianie nie ulegnie założenie zdawania egzaminu teoretycznego na nowych zasadach (o nowych zasadach zdawania tutaj), który być może okaże się łatwiejszy.
       – Ułatwienie polega na tym, iż system wyboru odpowiedzi będzie jednowariantowy czyli będziemy zaznaczać tylko jedną, prawidłową odpowiedź. Prawdopodobieństwo udzielenia prawidłowej odpowiedzi będzie o wiele większe niż do tej pory. Nie chodzi tu jednak o to, żeby się udawało, a o to, aby zmieniać system szkolenia przygotowania kandydatów na kierowców do egzaminu, a następnie samodzielnej jazdy. Wiemy o tym, że obecnie bardzo często, choć nie zawsze, szkolenia teoretyczne odbywają się na takiej zasadzie, że uczeń szkoły jazdy dostaje książkę oraz płytę z pytaniami i uczy się na pamięć tylko testów. Ustawodawca wprowadzając nowe regulacje ma nadzieję, że 30 godzin zajęć teoretycznych będzie realizowane w praktyce i pozwoli osiągnąć cel czyli przygotować się i zdać egzamin – wyjaśnia Zbigniew Lichuszewski. – Egzaminy na starych zasadach zgodnie z zapisami rozporządzenia prowadzimy do 18 stycznia. Zakładam, że ze względów organizacyjnych tylko do 15 stycznia będzie można zapisać się na egzamin, który odbędzie się na starych zasadach. W związku z tym, jeżeli zajdzie taka potrzeba to Ośrodek będzie pracował także w niedzielę. Wszystko zależeć będzie od tego ile jeszcze osób zechce zapisać się i zdać egzamin na starych zasadach. Od 9 października br. w WORD w Elblągu można dodatkowo zapisywać się tylko na sam egzamin teoretyczny. Po jego zdaniu kandydat na kierowcę ma pół roku czasu na zaliczenie części praktycznej egzaminu , którego zasady nie ulegają zmianie).Tak więc jest sporo czasu, bo aż do czerwca 2013 roku, aby zaliczyć cały egzamin na prawo jazdy.
       Wyjątkiem, jeśli chodzi o zmiany w egzaminie praktycznym są tzw. „kategorie motocyklowe”. Należy wspomnieć, iż 19 stycznia 2013 r. zostaną wprowadzone nowe zasady przeprowadzania egzaminów praktycznych związanych właśnie z tymi kategoriami, pojawią się również dwie nowe kategorie - AM i A2. Na razie elbląski WORD z powodu złych warunków atmosferycznych, od 1 grudnia 2012 r. do odwołania, wstrzymał prowadzenie egzaminów państwowych na prawo jazdy kat. A i A1.
      
       Problemy z systemem
       Jak się okazuje sytuacja jest dość kłopotliwa i skomplikowana, zarówno dla ośrodków szkolenia kierowców, WORDów oraz organów, które zajmują się wydawaniem dokumentów. Mowa tu o systemie teleinformatycznym integrującym proces egzaminowania z rejestracją kandydatów na kierowców i wydawania praw jazdy. Z posiadanych informacji wiadomo, że na tzw. rynku mogą funkcjonować dwa oprogramowania.
       – We wrześniu po ukazaniu się odpowiednich rozporządzeń okazało się, że mamy zbyt mało czasu na przygotowanie wspólnego zamówienia publicznego na podstawie którego dokonalibyśmy wyboru operatora systemu do przeprowadzania egzaminów wg nowych zasad. W czasie 4 miesięcy, które pozostały nam do 19 stycznia 2013r po prostu nie zdążylibyśmy przeprowadzić takiego publicznego przetargu. Zatem aby nie łamać ustawy o zamówieniach publicznych wszystkie WORDy w kraju podjęły decyzję o wyborze kancelarii prawnej za pośrednictwem której wdrożono procedury związane z wyborem nowego operatora systemu na zasadzie zapytania ofertowego. W wyniku analizy ofert nadesłanych przez dwie firmy tj. PWPW/HP i ITS/Sygnity w Warszawie WORD w Elblagu wybrał ofertę, która naszym zdaniem była najkorzystniejsza. Dokonaliśmy wyboru oferty ITS/Sygnity. Identyczną decyzję podjął Ośrodek w Olsztynie – wyjaśnia Zbigniew Lichuszewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu. – Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że takiego samego wyboru dokonano w 33 WORD- ach w kraju. Wiem na pewno, że taki system będzie obowiązywał u naszych sąsiadów czyli w województwie pomorskim. Jednak na chwilę obecną problem leży w tym, że część Ośrodków chce lub już dokonało wyboru oferty PWPW/HP, a część WORDów jeszcze nie dokonała żadnego wyboru. Dodatkowo w tej sytuacji niepokoić może fakt, że Starostwa będą pracowały w innym systemie, który może być niekompatybilny z systemami, na których będą pracowały WORD- y. ITS/Sygnity zapewnia , że po 19 stycznia 2013 roku (przy obecnym stanie techniki) nie będzie żadnego technicznego problemu z przekazywaniem informacji w zakresie osób szkolonych i egzaminowanych.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Prawko zdałem w Anglii i smieje się z tego co sie tu dzieje
 • oby tylko pytania były zgodne z przepisami, bo te próbne co wychodziły jednak nie do końca z kodeksem sie pokrywały. Dużo twórczości własnej i pytań na zasadzie 'tak się powinno jeździć, bo tak mi sie wydaje' bez żadnego pokrycia w pord.
 • Identyczna sytuacja była w tamtym roku. Medialna nagonka i kolejki zdajacych. To jest dopiero dobry biznes na zarabianie kasy. Jeżeli nie ma miejsc to można zdwać w innych miastach bo tam sa miejsca a WORDy działają prężnie. Co do spotkania to był poruszany jeden egzaminator cham nad chamy którego powinno się publicznie zlinczować na Pl. Słowiańskim
 • biznes to biznes. .. i musi się kręcić :/ doją nas na każdym kroku JV Rostowski założył zwiększenie wpływu do budżetu z grzywien i mandatów o 30% więcej niż w ubiegłym roku, a to znaczy, że statystycznie każdy dorosły Polak zapłaci 580 zł mandatu w 2013r. BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  stachulec(2012-12-17)
 • Jeśli w tej chwili czeka się na sam egzamin teoretyczny około 10-14 dni to w jaki sposób (jeśli od 19.01 kursanci mają zdawać już "po nowemu" na wdrożonym systemie) egzaminowane będą osoby, które zapiszą się np 14.01?? ustnie?? karteczka i długopis?? na "ładne oczy"?? a co z osobami, które rozpoczęły kurs jeszcze na starych zasadach, ale nie zdążą zapisać się do 15.01?? dlaczego OSK już w tej chwili nie przygotowują kursantów do nowych egzaminów tylko cały czas szkolą na starych zasadach? czy ktoś nie powinien się tym zainteresować?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  NaSzczęścieJaJużMam(2012-12-17)
 • ludziska-- a kto pwoiedzial ze w zyciu bedzie lekko-- ma ktos taki wpis w metryce -- egzamin zdaje sie codziennie-- cale zycie to jeden wielki egzamin --wiec jesli ktos nie jest do tego przygotowany niech zrezygnuje z życia -a nie ciagle mendzi i wyszukuje problemow
 • Na elblaskich ulicach na pięć samochodów dwa to L. Szok.
 • Nie taka kobieta straszna - jak się umaluje !
 • istny cyrk. OSK wypełniają karty "na niby", a kursanci zapisują się na egzamin bez odbytych jazd (bo i tak nikt tego nie sprawdza) byleby tylko zdążyć zdać przed 19.01.brawo, brawo. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  KoniecŚwiata(2012-12-19)
 • święta prawda. koleżanka robi teraz prawko, dopiero zaczęła teorię, ale bez skrępowania opowiada o tym że instruktor zapewnił ją że zdąży zdać egzamin bez choćby jednej odbytej jazdy. po prostu wypełnią jej kartę jakby wszystkie jazdy odbyła, a z zapisaniem czeka tylko do swoich urodzin. szkoda, że ja mam urodziny w drugiej połowie roku :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pechowiec(2012-12-19)
 • Nie taki diabeł straszny jak mu dać w łapę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  egzaminator(2012-12-19)
 • Tego na pewno nie widzieliście, tego nie ma w polsce, możecie o tym zapomnieć wpiszcie sobie w google: nie graj z kura w bilarda
Reklama