UWAGA!

Nie taki szerszeń straszny (Opowieści z lasu, odc.75)

 Elbląg, Nie taki szerszeń straszny (Opowieści z lasu, odc.75)

Choć jest największym na naszym kontynencie przedstawicielem os społecznych, to, wbrew temu co o nim myślimy, nie jest aż takim "potworem". Szerszeń atakuje tylko wtedy, gdy ma ku temu powód, w sytuacji zagrożenia.

Szerszeń europejski, po łacinie Vespa cabro, to największy owad z rodziny osowatych w Europie Środkowej. Jest gatunkiem pospolitym na terenie kraju. Jak podaje portal edukacyjny Media Nauka królowe mogą osiągnąć długość od 25 do 35 mm, samce od 21 do 28 mm, a robotnice od 18 do 24 mm.
       "Aktywny za dnia. Prowadzi społeczny tryb życia. Gniazdo szerszenia jest duże i masywne, o średnicy nawet 30-50 cm i wysokości 60 cm, zbudowane z masy papierowej, powstającej ze spróchniałego drzewa i śliny owadów. Buduje je w dziuplach na ogół dębów, szczelinach skalnych, domkach dla ptaków, w ludzkich zabudowaniach, zdarza się także że gniazdo wisi bezpośrednio pod gałęzią drzewa" – czytamy na stronie portalu. - "Szerszenie gniazdo budują przez cały sezon. Ich plastry mają komórki skierowane w dół. Początek gniazdu daje zawsze królowa. Gdy wylęgają się robotnice, przejmują rolę budowniczych gniazda. W gnieździe może się znaleźć nawet 1000 osobników. Zimę przeżywa tylko królowa. Stara się przetrwać mrozy w dziuplach spróchniałych drzew. Owady, które zakładają gniazda w pobliżu ludzkich osiedli, czasem przylatują do światła w nocy".
       Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg podkreśla, że szerszeń jest pożyteczny, a żywi się głównie owadami z rzędu muchówek.
       - Jedna kolonia szerszeni może zlikwidować nawet pół kilograma owadów – mówi leśnik.
       I dodaje, że szerszeń to owad spokojny, który nie atakuje bez potrzeby i tylko wtedy, gdy czuje zagrożenie.
       - Może nim być pojawienie się intruza w okolicy gniazda. Wtedy robotnice, bo tylko one posiadają żądło, bronią gniazda. Można poznać po charakterystycznie zagiętych czółkach – wyjaśnia leśnik. - Atak szerszenia jest błyskawiczny, a użądlenie bywa dość bolesne. Jest niebezpieczne jedynie dla osoby uczulonej na jad wydzielany przez szerszenie.
       Jak się zachować, gdy się na nie natkniemy?
       - Nie należy machać rękami albo wykonywać innych, energicznych ruchów, bo mogą zostać odczytane jako zagrożenie. Najlepiej spokojnie oddalić się z miejsca spotkania – radzi Jan Piotrowski. - Często zbliżający się do człowieka szerszeń jest nim tylko zaciekawiony i nie wykazuje oznak agresji.
      
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Niby wszystkie cztery odmiany nie atakują bez powodu, a mnie użądlą za każdym razem.
 • najważniejsze żeby nie zabijać pszczoły jak wleci do mieszkania!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  1
  gucio(2017-08-13)
 • ja bym je wszystkie wybil. szkodniki.
 • Szerszen to bardzo ggrozny owad. gniazda buduja w budynkach zamieszkałych i strychach. Potrafią zniszczyć całe rodziny pszczele w ulach. Uządleniew jest bardzo bolesne i może spowodować smierć człowieka lub zwierzęcia. 'Ilość jadu w żądle jest kilkakrotnie większa od użądlenia osy lub pszczoły. Jako długoletni pszczelarz unikam szerszeni i sie ich boje. widziałem kilkakrotnie jak atakowały rodziny pszczele. , które bronia sie tylko okłebiajac szerszenia co powoduje wzrost temperatury i szerszeń ginie. Unikajmy tych groźnych owadów a ich gniazda omijajmy z daleka a gdy trzeba zlikwidować ich gniazdo to wykonuje to straz pozarna lub po odpowiednim ubraniu stosujemy środek w aerozolu na osy i szerszenie. .. do kupienia w sklepach ogrodniczych. .. ..
 • "Często zbliżający się do człowieka szerszeń jest nim tylko zaciekawiony i nie wykazuje oznak agresji"- nie wcale. Podlatuje i z góry prowadzi atak. Niestety nocą też.
 • @starypszczelarz - Straż Pożarna nie likwiduje gniazd szerszeni !!! Zajmują sie tym prywatne Firmy. .. oni tylko dadzą nr telefonu. .. Wiem bo sam zgłaszałem. ..
 • Trzmiel cię kiedyś użądlił? to się musisz jakoś starać czy coś
 • Ale "bełkot". Jak zwykle manipulacja słowem. "Atakuje tylko gdy jest zagrożony". Ale czuje się zagrożony już tylko gdy pojawimy się przypadkiem w okolicy gniazda! Czyli tylko od tego, że JESTEŚMY już może zaatakować! Na trzmiela mogę się patrzeć, mogę przykucnąć przy nim i pokazywać go dzieciom. .. TO NIE JEST AGRESYWNE. A szerszeń JEST AGRESYWNY I NIE BEZPIECZNY - bo wystarczy tylko "być" przy nim, żeby zaatakował. Rozumiesz tę prostą logikę i manipulację słowem autorze?
 • Szkodniki? Szkodnik to szczur i mu podobne, bez osowatych zostalo by tylko jesc plastikowe jedzenie z laboratoriów.
 • @ByłyStrażak - Do nas przyjechała straż pożarna
 • @starypszczelarz - Szerszenie mają grozniejszy jad od os i pszczół!? Przecież jak cie ten temat 8nteresuje to musisz wiedzieć że potrzeba kilkaset szerszeni żeby zabić człowieka 9ne mają słabszy jad od pszczół
 • Bo machaja ludzie rękami na boki to się boją
Reklama