UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie truj, bo się doigrasz

 
Elbląg, Miasto bierze pod lupę tych, którzy palą w piecu odpadami
Miasto bierze pod lupę tych, którzy palą w piecu odpadami (fot. AD, arch. portEl)

Przekroczenie norm benzopirenu to najważniejszy problem, jeżeli chodzi o czystość powietrza w Elblągu. Na razie naszemu miastu nie grozi los Krakowa czy Warszawy, gdzie normy zanieczyszczeń są przekraczane niemalże nagminnie. Elbląscy urzędnicy chcą jednak „dmuchać na zimne” i zapowiadają wzmożenie walki z osobami, które palą w piecu odpadami.

- Wspólnie z komendantem policji w Elblągu zdecydowaliśmy, że zintensyfikujemy działania mające ograniczyć zanieczyszczenie środowiska - zapowiedział prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Chcemy wypowiedzieć zdecydowaną walkę trucicielom, którzy palą w piecu odpadami.
       Powstanie specjalny patrol antysmogowy, który będzie miał za zadanie reagować na podejrzenia dotyczące spalania odpadów w piecach. Za funkcjonowanie patrolu odpowiadać będzie elbląska Straż Miejska (w godzinach 6 - 22). Po tym czasie strażników wspomagać będą policjanci z Komendy Miejskiej w Elblągu. Wszystko po to, aby każdy sygnał o podejrzeniu palenia odpadami mógł być szybko zweryfikowany.
       - Straż Miejska czeka na zgłoszenia od mieszkańców, ale również samodzielnie przeprowadza rozpoznanie współdziałając z Zarządem Budynków Komunalnych i administratorami nieruchomości. Wspólnie z policją chcemy również przeprowadzać kontrole w dniach wolnych od pracy, czyli święta, soboty, niedziele - deklarował Jan Korzeniowski, komendant Straży Miejskiej w Elblągu.
       Przygotowano też specjalną ulotkę informującą o konsekwencjach karnych, jakie mogą spotkać osoby palące w piecach niewłaściwym paliwem oraz co robić w przypadku zauważenia takiego zjawiska. Mieszkańcy swoje podejrzenia mogą zgłaszać telefonicznie pod nr 986 (Straż Miejska) lub 55 239 30 40 (Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego)
       Policja zamierza również przyjrzeć się kierowcom pojazdów. Funkcjonariusze dysponują dymomierzem oraz analizatorem spalin. Dzięki temu są w stanie sprawdzić jakość spalin w pojazdach.
       - W przyszłym roku, raz w miesiącu, będzie realizowana ogólnopolska akcja sprawdzająca spaliny. Dodatkowo my, jako elbląska policja, będziemy w ramach swoich zadań zwracać uwagę na to zjawisko - mówił inspektor Robert Muraszko, komendant miejski policji w Elblągu.
       Jak jest bat to musi być i marchewka. Miasto w dalszym ciągu będzie kontynuować program dofinansowania mieszkańcom wymiany starych pieców na te bardziej ekologiczne. W 2017 r. z tej możliwości skorzystało 90 mieszkańców miasta na kwotę 150 tys. zł.
       - Aby otrzymać dofinansowanie należy w pierwszej kolejności złożyć wniosek. Następnie ma miejsce wizja terenowa, która potwierdzi fakt posiadania pieca. Dopiero wtedy jest podpisywana umowa na dofinansowanie - wyjaśniała Daria Bieńkuńska, kierownik referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Elblągu.
       Stare piece można wymienić na piece gazowe, olejowe, elektryczne; można też uzyskać dofinansowanie do przyłączenia się do sieci miejskiej. W przypadku przyłączenia się do sieci miejskiej dofinansowanie wynosi 3 tys. zł, wymiana pieca w budynku wielorodzinnym jest „nagradzana” sumą 2 tys. zł, w budynku jednorodzinnym ta kwota jest o 500 zł wyższa.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama