UWAGA!

Nie żyje Zbigniew Pąsik (wspomnienie)

 Elbląg, Nie żyje Zbigniew Pąsik  (wspomnienie)

Zmarł Zbigniew Pąsik - nauczyciel, wychowawca młodzieży; kolega, przyjaciel, człowiek dobry, pogodny, życzliwy, pomagający potrzebującym; wielki patriota walczący o Polskę wolną i niepodległą, członek i ważna osobowość NSZZ „Solidarność”; przewodniczący Elbląskiego Klubu Gazety Polskiej; członek Stowarzyszenia Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980-1990 Regionu Elbląskiego.

Zbigniew Pąsik urodził się 31 sierpnia 1950 roku w Nowym Dworze Gdańskim, był absolwentem wydziału elektroniki Politechniki Gdańskiej. W 1973 roku rozpoczął pracę w Okręgowym Urzędzie Telekomunikacji w Gdańsku, następnie pracował w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym w Elblągu.

Od września 1980 r. był członkiem NSZZ „Solidarność”, najpierw przewodniczącym Komitetu Założycielskiego, następnie po wyborach szefem Komisji Zakładowej w Oddziale Terenowym WUS w Nowym Dworze Gdańskim. W czerwcu 1981 r. został delegatem na I Walne Zebranie Delegatów NSZZ „S” Regionu Elbląskiego, w trakcie którego został wybranym na członka Zarządu.

Po 13 grudnia 1981 r. zaangażował się do pomocy rodzinom internowanych i aresztowanych, był członkiem Diecezjalnego Komitetu Pomocy Rodzinom Aresztowanych i Internowanych w Olsztynie Filia w Elblągu przy parafii św. Pawła Apostoła.

W lutym 1982 r. został zwolniony z pracy w WUS w Elblągu; w grudniu 1983 r. zatrzymany na 48 godz. w areszcie Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych przy ul. Królewieckiej w Elblągu. Pozbawiony możliwości stałego zatrudnienia wykonywał różne prace m. in. naprawiał sprzęt RTV.

W latach 1982-1988 współpracował z redakcją podziemnego „Biuletynu Informacyjnego NSZZ „S”; kolportował pisma i wydawnictwa podziemne, organizował transport, prowadził punkt kolportażowy w swoim mieszkaniu. W 1985 r. zrealizował emisję programu Radia „S” (w paśmie i godzinach nadawania DTV), umieszczając nadajnik na dachu 11-kondygnacyjnego budynku na osiedlu Zawada. Do 1989 roku był rozpracowywany przez Wydział III WUSW w Elblągu w ramach Sprawy Operacyjnego Rozpracowywania pod kryptonimem Komisja.

W 1991 r. ukończył Studium Pedagogiczne; od 1996 r. pracował w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu jako nauczyciel informatyki. Nieustannie zaangażowany w sprawy kraju i Elbląga, niestrudzony społecznik; od 1998 r. członek Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „S” RE; od 2003 r. członek-współzałożyciel Stowarzyszenia Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980-1990 RE; od 2006 r. sekretarz, a następnie wiceprezes Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego; od 2016 r. przewodniczący Elbląskiego Klubu Gazety Polskiej.

Przez ostatnie laty z pasją rejestrował przy pomocy kamery i aparatu fotograficznego wszystkie uroczystości z okazji świąt państwowych i kościelnych obchodzone w Elblągu.

Za swoją działalność w walce o wolną, sprawiedliwą i niepodległą Polskę został odznaczony w 2015 r. przez prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności. Od sierpnia 2016 r. przebywał na emeryturze.

Zbigniew Pąsik zmarł w Hospicjum Elbląskim im. dr Aleksandry Gabrysiak po długiej i ciężkiej chorobie. Wdzięczni za niestrudzoną służbę, której byliśmy świadkami dla dobra Polski i Polaków oraz Elbląga i jego mieszkańców, jesteśmy w smutku z Rodziną i Bliskimi, którzy płaczą po śmierci Zbigniewa.

 

Koledzy, Członkowi Stowarzyszenia

Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980-1990 Regionu Elbląskiego

 

 

Uroczystości pogrzebowe Zbigniewa Pąsika odbędą się w sobotę, 20 listopada. O godz. 9.30 w kościele św. Wojciecha zostanie wystawiona urna z prochami zmarłego. O godz. 10 rozpocznie się msza święta, po której nastąpi złożenie urny w grobie na cmentarzu Dębica przy nowym domu pogrzebowym.


Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama