UWAGA!

Niech Kopernik nam przykładem świeci!

 
Elbląg, Niech Kopernik nam przykładem świeci!
fot. Anna Dembińska

Wstrzymał słońce, ruszył ziemię, polskie go wydało plemię! Nie każdy wie, że Mikołaja Kopernika interesowała matematyka! Tak maszerując ulicami naszego miasta imię swojego patrona rozsławiali dziś (15 marca) uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21. Zobacz zdjęcia.

Dziś o godz. 10 na trasie Giermków - Al. Tysiąclecia – Rycerska - Giermków – Godlewskiego panował wielki zgiełk. A wszystko to za sprawą roześmianych uczniów SP 21, którzy pomni osiągnięć wielkiego naukowca i odkrywcy jakim niewątpliwie był Mikołaj Kopernik, rozsławiali jego wielkie imię. Szkoła nie bez powodu za swego patrona wybrała właśnie tego wybitnego astronoma, który oprócz astrologii zajmował się także prawem, ekonomią, medycyną, a nawet strategią wojskową.
       Dzisiejszy happening był przez szkołę organizowany po raz pierwszy. Poprzedzony był on licznymi ciekawymi akcjami związanymi oczywiście z postacią wybitnego Polaka.
       - Happening jest w zasadzie podsumowaniem „Tygodnia z patronem naszej szkoły” – mówią organizatorki przedsięwzięcia, nauczycielki SP nr 21, Monika Milan i Agnieszka Kuzko. – Wpadłyśmy na pomysł zorganizowania przemarszu ulicami miasta, co jest niewątpliwie także promocją szkoły. Happening poprzedził szereg różnych akcji, bo i były konkursy wiedzy, konkursy plastyczne, i sprzedaż pierniczków. Był też taki fajny konkurs „Z Kopernikiem i słownikiem”. Chodziło w nim o zwroty i wyrażenia, które już wyszły z codziennego użycia jak: „smalić cholewki”, „kindersztuba”, „kajet” – dodają. - I dzieciaki musiały się do tego przygotować. Słów było ponad trzydzieści. Było naprawdę duże zainteresowanie. Nagrody też były ciekawe. Również nasza „Kopernikiada”, tj. konkurs wiedzowy o Koperniku, wypadła bardzo fajnie. Był także konkurs plastyczny związany z miejscami, w których Kopernik przebywał. Klasy młodsze wzięły udział w konkursach recytatorskich. Dzieciaki przygotowały skecze o Koperniku. Takie konkursy organizujemy co roku. Natomiast dzisiejszy przemarsz miał miejsce po raz pierwszy.
       W przedsięwzięcie zaangażowały się też panie z biblioteki Justyna Polakowska- Zoła i Dorota Kujawa-Weinke.
       Happening zbiegł się z 540 rocznicą urodzin astronoma i Międzynarodowym Dniem Astrologii, który jest obchodzony 20 marca.
       Przemarsz wywołał wielkie zainteresowanie zdziwionych elblążan. Wesołej gromadki, długiej na sto metrów, trudno było nie zauważyć, ani nie usłyszeć. Radosne odgłosy piszczałek, wuwuzeli i gwizdków obudziły z pewnością niejednego śpiocha. A jak młodzież przygotowywała się do tego dnia?
       - Każda klasa dostała za zadanie zrobienie plakatu czy transparentu z hasłem związanym z Mikołajem Kopernikiem – mówią uczennice Kinga Tkaczuk, Marta Bombała i Ala Piekarska. -Można było zabrać ze sobą piszczałki, grzechotki, żeby podczas przemarszu zwrócić swoją uwagę. Kilka osób przebrało się w stroje średniowieczne – dodają. - Wcześniej były w szkole organizowane konkursy, sprzedawaliśmy pierniki na korytarzach. A za tydzień ma do nas przyjechać planetarium.
       A czym zasłużył się wielki Polak, że się go wspomina od ponad pięciu wieków?
       - To on odkrył, że ziemia krąży wokół słońca, że nie ziemia jest w centrum wszechświata, tylko słońce – mówią dziewczyny. - Na początku nikt mu w to nie wierzył, ale z czasem mu uwierzyli. Odkrył teorię heliocentryczną. Poza tym był znakomitym lekarzem, astronomem, matematykiem.
       I tak trzymać drogie dzieci, niech Kopernik Wam przykładem świeci!
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • W przedszkolu pani nas nauczyła takiego wierszyka : Mikołaj Kopernik to stary piernik. Mieszkał w Toruniu, miał kuku na muni.
 • Było głośno - gwizdki i trąbki, śmiechy i okrzyki! Oby nie zostali ukarani, bo używali urządzeń nagłaśniających w przestrzeni publicznej.
 • oczywiście eskortowani przez policje!!!
 • Nie zapominajmy że w 1616 roku dzieło "O obrotach sfer niebieskich" zostało przez Kościól Katolicjki wpisane na " indeks ksiag zakazanych 'Za rozpowszechnianie, drukowanie, posiadanie, czytanie groziły sankcje karne. Zostało zdjete z indeksu w 1822 przez Piusa. Obok Kopernika zakazani byli tacy autorzy jak:John Locke Marcin Luter Niccolò Machiavelli Maurice Maeterlinck Karol Marks Adam Mickiewicz John Milton Monteskiusz Blaise Pascal François Rabelais Jean-Jacques Rousseau George Sand Jean-Paul Sartre Baruch de Spinoza Jonathan Swift Wolter Emil Zola Ulrich Zwingli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kanonik(2013-03-15)
 • A olsztyn co się dało po Koperniku z Fromborka wywiózł do olsztyna i ma w d***e wszystkich.
 • Podobno Kopernik była kobietą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tez kobieta(2013-03-16)
 • olsztyn znów coś knuje chcą teraz u siebie pochować Kopernika bo turyści mają w d. .. e ich i zabytki.
 • A mnie tez Kopernik zarazil matematyka i stworzylem w internecie ogromna baze wynikow dotyczaca wielowymiarowych figur magicznych (kwadraty, szesciany, tesseracty, etc). Jest to najwieksza na swiecie baza danych pod nazwa Number Galaxy - de revolutionibus figurarum magicarum = o obrotach figur magicznych. Juz w 1984r w Elblagu w Mlodym Techniku zostaly opublikowane pierwsze moje wyniki. Wszystko to mozna zobaczyc w witrynie (homepage) www.number-galaxy.eu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bg hamburg(2013-03-18)
 • Muszę rozczarować dzieci i nauczycieli z SP 21,ale Kopernik nie odkrył jako pierwszy faktu, że Ziemia krąży wokół Słońca, bo dokonał tego przed nim Arystarch z Samos w III w. p. n. e. Oczywiście jego teoria była niezrozumiała i nie do przyjęcia dla niedouczonych, chrześcijańskich głupków więc została zastąpiona całkowicie błędnym systemem ptolemejskim, ale jej echa przetrwały w pismach greckich uczonych - przetłumaczonych potem przez uczonych arabskich, którym zawdzięczamy przetrwanie wiedzy starożytnych w czasach szalejącej głupoty katolickiej - i to do tych zapisków dotarł Kopernik w czasie swoich studiów w Bolonii i Padwie. Oczywiście opracował model heliocentryczny dzięki własnym badaniom i obserwacjom, ale prekursorem i odkrywcą naukowego faktu był uczony pogański, humanista, któremu religijne brednie nie przysłoniły prawdy i obrazu świata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  papież tygodnia(2013-03-18)
 • Acha, co ciekawe, Mikołaj Kopernik już jako kanonik fromborski miał kochankę, niejaką Annę Schilling. Ponad wszelką wątpliwość Anna mieszkała w jego domu we Fromborku w 1539 roku, oficjalnie - jako kucharka. Rzecz ta zgorszyła biskupa Dantyszka (który skądinąd sam przed święceniami dorobił się nieślubnego dziecka, potem zaś całej nawet gromadki), do tego stopnia, że nakazał on Kopernikowi niezwłoczne odprawienie kobiety. Kopernik zmuszony przez władzę kościelną uległ, ale potem spotykał się z ukochaną sekretnie jeszcze wielokrotnie, najprawdopodobniej do końca życia. Por. m. in. Andrzej Sikorski, "Prywatne życie Mikołaja Kopernika” :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  papież tygodnia(2013-03-18)
Reklama