UWAGA!

Niepodległość po elbląsku

 Elbląg, 11 listopada 2017 r. - elblążanie niosą 50-metrową polską flagę
11 listopada 2017 r. - elblążanie niosą 50-metrową polską flagę (fot. MS, archiwum portEl.pl)

Elbląskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę mają być niezapomniane. Radni powołali komitet honorowy obchodów, wkrótce powstanie komitet organizacyjny. Co może się wydarzyć?

O tym, jaki charakter mogą mieć elbląskie obchody jubileuszu 100-lecia, świadczy przebieg obchodów Roku Generał Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, które właśnie się zakończyły. W ciągu roku odbyła się m.in. uroczysta sesja, odsłonięcie pamiątkowych tablic, nadano imię generała jednemu ze skwerów, zorganizowano konferencję naukową, wydano książkę.
       - Rok Generała był takim wstępem do obchodów jubileuszu 100-lecia niepodległości, tym bardziej że był to człowiek, który walczył właśnie o niepodległość – mówi Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. - W naszym mieście powinniśmy się solidnie przygotować do obchodów 100-lecia niepodległości Polski, dlatego w czwartek podczas sesji powołaliśmy komitet honorowy.
       W skład komitetu honorowego weszli: biskup elbląski Jacek Jezierski, prezydent Witold Wróblewski, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak, gen. Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód i gen. Marek Sokołowski, dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
       - Następnie zostanie powołany komitet organizacyjny, w którym znajdą się radni, dyrektorzy, przedstawiciele środowisk kombatanckich, patriotycznych, dyrektorzy szkół. Maksymalnie dużo osób, które wybiorą spośród siebie zarząd do koordynacji i to oni przygotowaliby różne wydarzenia poświęcone tej ważnej rocznicy – dodaje Marek Pruszak. - Jest pomysł, który mi się bardzo podoba, wykonania dwóch wielkich murali poświęconych niepodległości. Myślę, że środki uda się na ten cel zdobyć z budżetu Rady Miejskiej. Murale mogliby stworzyć uczniowie, np. z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, zafundowalibyśmy farby, rusztowanie... Nie stać nas może na pomnik marszałka Piłsudskiego, bo to wymaga znacznych funduszy, ale takie murale mogłyby powstać – podkreśla przewodniczący Rady Miejskiej.
       W planach jest także zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej poświęconej 100-leciu niepodległości i konferencja naukowa. Dokładny plan wydarzeń ustali komitet organizacyjny. Dzisiaj na sesji, decyzją klubu radnych PiS, zwiększono budżet Rady Miejskiej na 2018 rok o 30 tysięcy złotych właśnie na wydatki związane z 100. rocznicą niepodległości.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • I kolejne wyrzucone w błoto przez niepełnosprytnych radnych pieniądze. Swoją drogą, to co w komitecie honorowym obchodów 100-lecia niepodległości robi przedstawiciel watykańskiego okupanta, czyli antypolskiej swołoczy, która potępiała wszystkie powstania narodowowyzwoleńcze Polaków, zawsze trzymała stronę zaborców i okupantów oraz okładała ekskomuniką uczestników wszystkich ruchów emancypacyjnych w Polsce? To tak, jakby SS-mana zrobić dyrektorem Muzeum Żydów Polskich - hucpa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  9
  Wstyd&Hańba(2017-12-29)
 • Już czas usunąć komunistów ze stanowisk. Już czas lepiej późno niż wcale, trzeba to zrobić. Już czas, żeby Polska stała się Wielką Polską. Już czas, by Polacy mogli cieszyć się wolnością. Już czas, najwyższy czas na zmiany, beton w końcu pęknie. Już czas, żeby antykomuna zagrała wszędzie. Już czas, by z letargu wyrwać serca patriotów. Już czas, żebyś był na radykalne zmiany gotów.
 • Komuchy łapy z dala od Polski bo wam zrobimy taki dżihad ze się wam odechce!!!!!
 • Polska ma biliony w węglu, ropie, gazie, łupkach miedzi itp ale ktoś nam nie pozwala wciąż na wydobycie dla nas!!!!! Koncesje od 28 lat wydawane są obcym zagranicznym korporacjom!!!!! Posłuchajcie profesora Oriona Jedryska i Krzysztofa Tytko!!!!!
 • Możesz nas cmoknąć co najwyżej w pompkę, aż zassiesz, półmózgi owocu romansu Adolfa z plebanem.
 • @CzerwonySztandar ty bezmózgi ćwoku owocu miłości kulawego psa z prostytutką z aids i wszawicą łonową
 • Sukcesem niepodległości było by odejście Elbląga od tych bagien. PiS powinien w tym pomóc elblazanom. Referendum jest atutem wiążącym, chyba że władza łamie wynik tego referendum.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  Czekamy (2017-12-29)
 • Basti Mowa Nienawiści
Reklama