UWAGA!

No to gramy!

 
Elbląg, Wydawanie identyfikatorów i puszek rozpoczęło się o godzinie 9 w Banku Pekao S.A. na Starym Rynku
Wydawanie identyfikatorów i puszek rozpoczęło się o godzinie 9 w Banku Pekao S.A. na Starym Rynku (fot. WS)

Dziś (13 stycznia) o godzinie 9 przed sztabem głównym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Starym Rynku tłoczyli się wolontariusze, którzy tu odbierali identyfikatory i puszki. Po pouczeniu przez policjantów, a młodsi w towarzystwie żołnierzy i uczniów klas mundurowych, wyszli na ulice Elbląga, by zbierać datki. Największa Orkiestra świata już gra! Zobacz fotoreportaż.

Atmosfera w sztabie głównym, który mieści się w Banku Pekao S.A. przy ul. Stary Rynek gorąca od rana. Setki identyfikatorów i puszek czekały na wolontariuszy.
       - Mamy zarejestrowanych 450 wolontariuszy, którzy dziś wychodzą na ulice Elbląga, Pasłęka, Krynicy Morskiej – mówi Gabriela Zimirowska, szefowa elbląskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - W naszym mieście identyfikatory odbierze 350 osób. Najmłodszy wolontariusz ma roczek, najstarsi są w wieku 50 plus.
       Wolontariusze, którzy nie ukończyli 16. roku życia kwestują pod opieką dorosłych.
       - Mamy wsparcie mundurowych – wskazuje szefowa sztabu WOŚP. – Jest z nami siła 65 żołnierzy, ochotnicza straż pożarna, a także uczniowie klas mundurowych. To wsparcie dla 170 młodych wolontariuszy.
       Wolontariusze odbierali dziś rano w sztabie na Starym Rynku identyfikatory i puszki.
       - Na zalaminowanym identyfikatorze widnieje imię i nazwisko wolontariusza, jego zdjęcie, a także – co najważniejsze – hologram nie do podrobienia - zapewnia Gabriela Zimirowska. – Wzór hologramu mają patrolujące miasto służby porządkowe, które w razie potrzeby są w stanie zweryfikować oryginalność identyfikatora.
       Wolontariusze kwestują tylko na wskazanych ulicach.
       - Są podzieleni na rejony, a każdy rejon jest oznaczony innym kolorem – wyjaśnia szefowa sztabu. - Każdy wie, którymi ulicami ma się poruszać. Policja również ma taką informację i wie, jakie nazwiska „chodzą” w danych rejonach. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo kwestujących. Wszystko zmieni się po godzinie 16, gdy zacznie robić się ciemno – kontynuuje Gabriela Zimirowska. - Wolontariusze otrzymają wówczas informację, że mają schodzić do centrum miasta i tu będą kwestować do godz. 19. Później już tylko na teren starówki wyjdzie 10 patroli oznaczonych dużymi sercami, które będą zbierać datki do godziny 20, czyli do Światełka do nieba.
       Pieniądze zebrane do puszek będą trafiały, tradycyjnie, do sztabu finansowego, który mieści się w Banku Pekao S.A. przy ul. Stary Rynek. Liczenie pieniędzy będzie odbywało się pod okiem pracowników banku.
       Nad bezpieczeństwem 21. Finału WOŚP czuwają policjanci. Do służby w mieście oddelegowano 57 funkcjonariuszy w patrolach pieszych i zmotoryzowanych. Przyjedzie także 8 policjantów z Olsztyna. Policjantów wspierają strażnicy miejscy, funkcjonariusze Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej.
       - Na miejscu, w sztabie finansowym, sytuację będzie monitorował do godzin wieczornych jeden policjant, całodobowy nadzór na Orkiestrą pełni zaś oficer dyżurny – mówi podkomisarz Tomasz Kamiński, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji KMP w Elblągu. - Każda grupa wolontariuszy zostaje zapoznana z regulaminem, jest również informowana o tym, jak postępować w przypadkach zagrożenia. Na pewno wolontariusze kwestujący na ulicach miasta powinni unikać zaułków, nieuczęszczanych miejsc, gdzie mogą być narażeni na wyrwanie puszki – kontynuuje policjant. - Osoby niepełnoletnie mogą liczyć na pomoc żołnierzy. Wszyscy staramy się, by było bezpiecznie.
       Po raz pierwszy w wielkoorkiestrowej kweście bierze udział 13-letnia Maria Waśkiewicz.
       - Zgłosiłam się, bo chciałam pomóc Wielkiej Orkiestrze – przyznaje młoda wolontariuszka.
       Po raz pierwszy puszki z czerwonym serduszkiem w dłoń chwyciły także osiemnastolatki z OHP
       - Stwierdziłyśmy, że możemy swój wolny czas poświęcić na chodzenie z puszką – przyznały rano Sylwia i Natalia. [fot. niżej]
      

 


       Jest zimno więc wolontariusze, którzy będą chcieli się ogrzać i napić cieplej kawy bądź herbaty, będą mogli wstąpić do specjalnej kawiarenki, która już działa w Ratuszu Staromiejskim.
       Rano na Starym Rynku stanęła scena, która zacznie grać o godzinie 15. Będzie mocne uderzenie, rytmy z Jamajki, drużyna RR oraz gwiazda wieczoru zespół Loka. Na scenie będą odbywać się także licytacje, z których dochód zasili konto Fundacji Jurka Owsiaka. A o godzinie 20 – Światełko do nieba, czyli pokaz fajerwerków.
      
       Program WOŚP, Stare Miasto, 13 stycznia
       godz. 15 – 15.50 Alegorya
       godz. 16 – 16.50 Piotr Jacyno
       godz. 17 – 17.50 Abdul Kebab Buła Jabba
       godz. 18 – 18.50 Satysfakcja
       godz. 19– 19.50 Ekipa Bitwy na głosy
       godz. 20 – 20.10 Światełko do nieba
       godz. 20.10 – 21 Loka
      
       Dodatkową atrakcją 21. Finału będzie pokaz fire show w wykonaniu Elbląskiego Oddziału Abstrakcyjnego. O godzinie 18 pod Bramą Targową na Stary Mieście.
       Przypominamy - w tym roku Orkiestra gra dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • czemu mię pisxa, czy orkiestra jes PISowska, czy POwska. nie dam kasy zanim się nie dowiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_26887(2013-01-13)
 • Dla mnie zagrajcie oszolomy. Bieda az piszczy a wy jeszcze zebracie na kuj wie co!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_34630(2013-01-13)
 • tyle lat zbierają i jest coraz gorzej ze szpitalami, z roku na rok system coraz gorzej działa, za kasę z WOSP kupuje Owsiak sprzęt, karetki a przeciez to powinno być kupowane z budżetu państwa, nie pomaga się dzieciom tylko pomaga się upadającym, zadłużonym po uszy szpitalom, bankrutujacemu systemowi ta zbiórka pomaga, żeby 70 lat po wojnie na respiratory w szpitalach zbierano datki na ulicy? dzieci zbierają, Owsiak kupuje, Rostowski oszczędza na zdrowi, a kasę zaoszczędzona przeznacza na loty samolotem Donalda, tak dziąła ten chory system
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fdsfsd(2013-01-13)
 • .. zostawmy wszelkie animozje i niezadowolenie w dzisiejszym dniu daleko za sobą. Dzień szczególny dziś mamy. Jeśli chcesz bądź z nami, jeśli nie trudno. Ale nie krytykujcie i nie negujcie czegoś, co innym sprawia radość.
 • Owsiam nie powiedział czy w Smoleńsku był zamach czy wypadek, nie ufam mu, cos ma na sumieniu.
 • godna opieka medyczna!!! cóż to takiego, ano EUTANAZJA!!! emeryci zastanówcie się! okropne!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  emerytka(2013-01-13)
 • to co nazbieracie Vincent zabierze z budżetu ministerstwa zdrowia, możliwe, że kupi za to radary albo wymysli cos jeszcze głupszego, w szpitalach wiadać to wyrażnie wszystko ale to dosłownie wszystko jest z orkiestry a powinno być z naszych podatków bo po to je płacimy, my zbieramy i kupujemy sprzęt, rząd na tym oszczędza bo nie musi kupować, robią was w jajco już tyle lat i będą was jelenie golić tak do końca świata
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  realnie(2013-01-13)
 • Godna opieka medyczna dla seniorów, trzeba dodać! po prostu- EUTANAZJA, bo rząd nie ma, (a dla dla swoich?), a emeryci niepotrzebni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  emerytka(2013-01-13)
 • Ty Mobi cos tam, lepiej sie oszolomie nie odzywaj!!Ta Orkiestra ratuje ludzkie zycia i go. .o cie powinno interswoac jak to robia nie chcesz to te swoje 5 zl na browar wydaj, ale nei opluwaj tej akcji, w pysk bym ci normalnie naplul za taka gadke
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblaski dres(2013-01-13)
 • Balom charytatywnym połączonym ze zbiórką pieniędzy zawsze towarzyszyły plotki że organizatorzy część zebranych pieniędzy przeznaczają na zakup szampana dla siebie i nie tylko szampana. Nie dajmy się ponieść negatywnym emocjom. Nikt nikogo nie zmusza (!!!) a polska tradycja zobowiązuje do udziału. Jedyny taki bal na świecie gdzie każdy Polak jest zaproszony. Pytanie: tańczymy Gangnam style czy wreszcie wymyślimy taniec zbiorowy specjalnie na tę okazję. Czekam na niespodzianki w wykonaniu młodych urzędniczek z Urzędu Miasta. Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Heronim Zabiełło(2013-01-13)
 • Słuchałam niedawno wywiadu w trójce z lekarzem, który zakładał Orkiestrę wraz z Jurkiem Owsiakiem i bardzo mnie urzekło, że najważniejsza była pomoc i to co daje dzieciom, a nie polityka. Na każde pytanie o afery odmawiał komentarza i miał zupełną rację. Moja córeczka parę lat temu trafiła na oddział intensywnej terapii neonatologii i były tam inkubatory zakupione przez WOŚP, w których leżały dzieci niezależnie od podziałów politycznych ich rodziców. Choćby dwa samoloty spadły w Smoleńsku, jakby twoje dziecko potrzebowało pomocy, to byś na pewno nie narzekał skąd pochodziły pieniądze na zakup sprzętu. Opanujcie się Zmory, bo to po prostu wstyd!!!!!
 • Mowisz o inkubatorach po 4tys prawie sie nie rozniace od tych po 600zl? Fakt dobry biznes.
Reklama