UWAGA!

Noc strachu

Elbląg, To staruszek, który trafił wczoraj (29 grudnia) do elbląskiego schroniska. Może odnajdzie się właściciel?
To staruszek, który trafił wczoraj (29 grudnia) do elbląskiego schroniska. Może odnajdzie się właściciel? (fot. nadesłane)

Sylwestrowa noc dla większości zwierząt jest kilkugodzinnym pasmem strachu. Mają one zazwyczaj słuch o wiele wrażliwszy niż my, dlatego dźwięki gwałtownych wybuchów oraz błysk fajerwerków i petard może je skłonić do zachowań nie dających się przewidzieć. Należy więc zatroszczyć się o nie w sposób szczególny.

Agnieszka Wierzbicka, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu radzi:
       1. Zawczasu wyjdź z psem na długi spacer, aby załatwił swoje potrzeby fizjologiczne i pod żadnym pozorem nie spuszczaj go ze smyczy, także w okresie kilku dni przed i po Nowym Roku. Przestraszony pies może zerwać się ze smyczy i zgubić. Nawet na krótkie wyjście zakładaj psu ciasną i mocną obrożę, jako dodatkowe zabezpieczenie mogą posłużyć szelki, smycz zapinaj jednocześnie do obroży i do szelek. Przypnij do nich koniecznie informację ze swoim adresem, numerem telefonu.
       Jeśli jest taka potrzeba, po konsultacji z lekarzem weterynarii przygotuj środki uspokajające i zacznij je podawać w określonych przez niego dawkach z odpowiednim wyprzedzeniem.
       2. W miarę możliwości nie powinno się zostawiać zwierząt samych w domu. Jeżeli twój pies na co dzień przebywa na dworze, w budzie, pozwól mu na ten czas zamieszkać ze sobą. Dom należy odpowiednio przygotować - przed kanonadą sztucznych ogni zasunąć zasłony, zamknąć drzwi i okna. Nigdy nie krzycz na psa za to, że się boi, nie pocieszaj go również, bo to tylko wzmocni niewłaściwe zachowanie, jeśli to możliwe, odwróć jego uwagę, zajmij zabawą, którą szczególnie lubi. Pochwal go, gdy się uspokoi.
       3. Pod żadnym pozorem nie powinno się zabierać psa na publiczne zabawy sylwestrowe, narażanie go na podobny stres i niebezpieczeństwo stanowi dowód wielkiej nieodpowiedzialności. Wiele zwierząt gubi się podczas sylwestrowej nocy, przerażone błąkają się po ulicach, trafiają do schronisk. Zaoszczędźmy naszym milusińskim podobnych doświadczeń, postarajmy się zrozumieć ich strach, bądźmy obok, czuwając nad ich bezpieczeństwem. Żadna zabawa nie jest w stanie usprawiedliwić nieszczęścia, jakiego możemy stać się przyczyną.
       Niech Nowy Rok będzie szczęśliwy dla nas wszystkich!
       - Zapraszamy do odwiedzenia naszego schroniska! Może spotkasz tam przyjaciela na całe życie? – zachęca Agnieszka Wierzbicka.
       Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu, ul. Królewiecka 233, tel. 055 234-16-46.
      
      
Agnieszka Wierzbicka, kierownik schroniska dla zwierząt
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • 1.Fajerwerki - zabawa dla małolatów, nic fajnego poza adrenalinką i możliwością zrobienia sobie krzywdy. Wyrosłem z tego w wieku 10 lat. Zwyczaj wystrzeliwania fajerwerków przyszedł do Polski za sprawą zachodniej telewizji w latach 80,gdy każdy chciał być cool jak zagranica. 2.Zwierzęta domowe (tutaj psy) - najczęściej kupowane jako zabawka dla dziecka, zostające de facto problemem rodziców. Nie używane zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, tj. do polowań, pilnowania owiec lub obejścia. Niekiedy traktowane lepiej niż ludzie, bez wnikania w intymne szczegóły. Trzymane w miastach nie lubią sylwestrowej nocy. Mięso chude i smaczne. 3.Szczęśliwego Nowego Roku. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  imperator(2009-12-30)
 • jest jeden sposób żeby sie nie bały dzień przed sylwestrem założy mu majtki na głowę zeby przywykł do wybuchów to ludzka głupota była wojna i psy przeżyły lepiej zaopjekujcie sie o bezdomnych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tatus5012(2009-12-30)
 • tatuś ? to znaczy co ? kupic im po MULE na toast sylwestrowy ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARYDINO(2009-12-30)
 • A ja swojemu pieskowi, żeby się nie bał i żeby mu było obojętne, zaaplikuję. .. PAWULON. .. :)
 • Imperator: Ad. 1.Masz rację. Ad. 2.Masz częściowo rację, nie generalizuj; ) Mięsa nie próbowałam, prowokator z Ciebie; ) Ad. 3.Przyłączam się :)))
Reklama